A politikai helyzet nem csak Kanizsán fokozódik

facebook megosztás

Legutóbbi megjelenésünk óta soron kívül ülésezett a kanizsai képviselő-testület, Karácsony Gergely pedig visszalépett Márki-Zay Péter javára, így két jelölt közül választhatnak az ellenzéki előválasztás voksolói. Közben a helyi kormányoldal sem pihent, október elseje óta - hivatalos közösségi oldala szerint - 12 olyan rendezvényen vett részt Cseresnyés Péter, amit a körzetében szerveztek.

Még mintegy fél év biztosan hátra van a 2022-es országgyűlési választásokig - a pontos dátumot a köztársasági elnök tűzi ki - de a jelenlegi eseményeket látva nem lennénk meglepve, ha mind városi, mind országos szinten zajos időszak elé néznénk. A 2019-es ciklus óta már megszokott csörték jellemezték a két politikai frakciót a szeptemberi közgyűlésen, az azonban még a jelenlegi felállás mellett is új volt, hogy alig egy héttel később újabb tanácskozást hívnak. A lassan két éve regnáló vezetés legrövidebb ülésén - 35 percig tartott - 3 napirendről tárgyaltak a felek.

Az első pont, az Aréna-ügy, nem hozott vitát, hiszen mint az kiderült, a Tulajdonosi Bizottság nem tudott tárgyalni Fitos Istvánnal, a létesítmény ügyvezetőjével. Így az üzleti terv kérdését az október végi ülésre halasztották a képviselők. Abban egyhangúlag döntöttek, hogy a sportcsarnok üzemeltetéséhez kapcsolódó feladatokat a Via szerepeltesse a 2022-es költségvetésében.

Ahogy az várható is volt, nem ment ilyen simán a DRVE kérvénye. Az ÉVE-frakció részéről többen sérelmezték, hogy a Demokratikus Roma Vezetők Egyesülete rendre rossz színben tünteti fel őket a médiában.

Bodó László módosítója ellen - miszerint nem 5 évre, hanem kettőre kapja meg ingyenesen a Ligetkuckó épületét az egyesület - először Radics Bálint szólalt fel, aki szerint ez nehezítheti az egyesület EU-s pályázatait, őt Szabó Szilárd követte.

A helyi Fidesz-frakció vezetője kiemelte: a DRVE tagjai az empátiát hiányolják az ÉVE részéről, és ezen véleményüket igazolja a mostani módosítás. Szerinte az egyesület példaértékű munkát végez, amit nem így kéne meghálálni, hozzátette azt is, hogy ő - az ÉVE képviselőivel ellentétben - nem várja el, hogy a DRVE meghívja a rendezvényeire, hiszen magánemberként is szívesen vesz részt rajtuk.

Az ÉVE-frakció részéről többen visszautasították Szabó Szilárd empátia hiányára utaló megjegyzését. Schauta Marcell azt is kiemelte, hogy az Anosztru fizet bérleti díjat, így az egyik roma szervezetet kedvezményekben részesíti az önkormányzat, míg a másikat nem, szerinte ezen változtatni kellene. Károlyi Attila sem hagyta szó nélkül a kérdést. Kifejtette: a képviselő egy közjogi méltóság, akit illik meghívni egy rendezvényre, nem pedig neki kell hívatlanul odasündörögni. Végül 2 évre ismét megkapta a Ligetkuckót a DRVE. Ahogy Horváth Jácint fogalmazott, tettek egy gesztust, de elvárják, hogy ezt ők is megkapják.

Fontos kérdés volt még a fejlesztési lista, s úgy tűnik a csatát a polgármester nyerte, a „fejlesztési háborút” azonban az ÉVE.

A Belügyminisztérium felszólítása miatt az ötpárti frakció patthelyzetbe került, így elfogadta, hogy a Balogh László által kidolgozott fejlesztési sort küldjék be, ugyanakkor kötelezték a polgármestert, hogy kérjen egy módosítási kérelmet, s ennek tükrében a módosított projektlistát be tudják nyújtani a következő hetekben. Kérdés azonban, hogy erre miként reagál majd a Belügyminisztérium. A politikai helyzet fokozódására jó példa a polgármester Facebook-posztja, ami nem sokkal lapzártánk előtt jelent meg. Ebben leírja: az 588 millió forintos projektlista módosítsa komoly időveszteség, ez miatt még hónapokat csúszhatnak a fejlesztések. Balogh László arra következtet, hogy az ÉVE-frakció számára másodlagos kérdés ez a több mint félmilliárd forintos út- és járdafelújítási lehetőség, és ezáltal, ahogy fogalmaz, mintha másodlagosak volnának az itt élő emberek is.

Megjelenésünkkor már csak két nap van hátra az előválasztásból, a szavazatokat október 17-én, vasárnap kezdik összesíteni. Az első körben kettős DK-s siker született, a helyi körzetet Horváth Jácint, a párt delegáltja nyerte, míg a miniszterelnök-jelöltek versenyében Dobrev Klára végzett az élen.

Érdemes azonban az arányokra is vetni egy pillantást. 4507-en szavaztak a kanizsai körzetben, ez, mint azt a jelöltektől megtudtuk, messze felülmúlja a várakozásokat. A miniszterelnök-jelöltekre leadott voksok arra engednek következtetni, ha csak jelentős változás nem áll be, hogy a második kört is megnyeri Dél-Zalában a DK politikusa. Az első fordulóban ugyanis 2144 szavazatot kapott, ami 795-tel több, mint a Karácsony Gergelyre és Márki-Zay Péterre leadott voksok együttvéve. Persze ezt a fölényes DK-s sikert árnyalhatja, hogy a második fordulóban bárki bárhol szavazhat, valamint érdekes kérdés lehet az is, hogy a Momentum szimpatizánsai és a jobbikosok kit támogatnak. Egy szerkesztőségünknek adott interjújában Berta Krisztián, a Jobbik előválasztási jelöltje elmondta: szerinte előmozdítja majd a szavazási kedvet, hogy az egész ország egy választókerület. Ugyanakkor a visszalépés, és a témával kapcsolatos nyilatkozatok választókra gyakorolt hatása kapcsán már nem volt ennyire pozitív az önkormányzati képviselő.

Azok számára, akik megjelenésünkig nem adták le a voksaikat, és szeretnének élni ezen állampolgári jogukkal, akkor megtehetik 15-én a vásárcsarnoknál, a Szolgáltatóháznál pedig 15-én és 16-án. A Fő utcai kisállat-kereskedés melletti épületben pedig egészen zárásig lehet voksolni, azaz szombat este 6 óráig. Az első körhöz hasonlóan a szavazáshoz most is szükséges érvényes személyi igazolvány és lakcímkártya.

Amíg az ellenzék az előválasztással foglalatoskodik, a helyi kormányoldal sem pihen, jó példa erre, hogy péntek délután, az Országjárás programsorozat részeként Szijjártó Péter érkezik Nagykanizsára.

Arról még nincs hivatalos információ, hogy Cseresnyés Péter lesz-e a Fidesz-KDNP képviselőjelöltje 2022-ben, az ugyanakkor egyértelműen látszik, hogy tartja magát ahhoz a kormánypárti protokollhoz, hogy a lehető legtöbb falunapon, szüreti felvonuláson, s különböző átadókon személyesen vegyen részt a körzetében. A közösségi oldala szerint, ez október elsejétől e sorok írásáig 12 eseményt jelentett.

Az országgyűlési képviselő, a Facebook-posztjai sorrendjében haladva ott volt Zajkon, ahol új Mária-szobrot és falubuszt avattak. Következett Galambokon a nyárbúcsúztató, egyben roma hagyományőrző délután, majd jött Pusztamagyaród, ahol felavatták a felújított egyházi közösségi épületet. A körzetjárás a liszói falunapon folytatódott, ezt követte az idősek napja Miháldon, majd az Árvácska Dalkör és a Kiskanizsai Polgári Olvasókör rendezvénye. A sor itt még nem ér véget, hiszen ott volt a képviselő a szüreti felvonuláson Palinban, felavatta Nagyrécsén az egyébként már három hónapja működő felújított orvosi rendelőt. A Gesztenyés Nap miatt visszatért Galambokra a politikus, majd egy kis hazai következett: a kanizsai kórház új, Szűz Mária szobrának avatása.

Lassan unalmas lesz megjegyezni, de még mindig elgondolkodtató, hogy erre a Kanizsa Médiaház szerkesztősége nem kapott meghívót.

Az online beszámoló utolsó két programja a nagyrécsei és a murakeresztúri szüreti volt, utóbbinál átadták a Horvát Nemzetiségi Tájház és Emlékházat is. A rövidnek és a mai benzinárak mellett olcsónak sem nevezhető kör megtétele mellett még arra is volt ideje Cseresnyés Péternek, hogy a CÖF vándorkiállítás kapcsán lecsapja a magas labdát és kicsit „gyurcsányozzon”.

Készített is egy videóbejelentkezést, amiben elmondja: a 2006-os eseményeket bemutató mozgótárlat azért érkezett Kanizsára, hogy ne fordulhasson elő ismét, hogy Gyurcsány és bagázsa visszatér a hatalomba.

Mikó-Baráth György

Fotó: Novák Viktor

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. október 15-én megjelent számában olvasható.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.