Lakossági kérdőív Nagykanizsa közlekedéséről

facebook megosztás

Lakossági kérdőív formájában mondhatnak véleményt a kanizsaiak és a környékbeli kistelepülések lakói Nagykanizsa közlekedéséről. A kezdeményezés a Fenntartható városi mobilitási tervhez kapcsolódva valósul meg, amelynek célja a lakosság és vállalkozások mobilitási igényeinek kielégítése a városokban és azok környékén a jobb életminőség biztosítása érdekében.

A mostani kérdőív nem önálló akció, hanem egy 2022-ben megkezdett folyamat újabb mérföldköve. Mint ismert, az Európai Unió a jelenlegi költségvetési ciklusában jelentős támogatást nyújt a fenntartható városfejlesztést célzó projektekre. A Nagykanizsa részére elérhető TOP Plusz keretösszeg 7,9 milliárd forint, amelyhez azonban szigorúan szabályozott stratégiai tervezés és előkészítés szükséges. A városvezetés már 2022-ben elfogadta saját fenntartható városfejlesztési stratégiáját, amely azóta is iránytűként szolgál a város jövőbeli beruházásaihoz. A következő lépésként 2025 elején az önkormányzat megbízta az Exante Tanácsadóiroda Kft-t, hogy készítse el a város és vonzáskörzete fenntartható mobilitási tervét. 

Nagykanizsai Városfejlesztő Kft.

- Ezen kívül a terven kívül még további stratégiákat kell a városnak elkészíteni. Ezek megalapozzák a következő 5-10-15-20 évnek a városfejlesztést érintő döntéseit. Ezek érintik a zöld átállás keretrendszert, egy ilyen zöld átállási programtervet. Akkor érintik a digitális átállásnak a menetrendjét, a zöld területeknek a felmérését, ezeknek a revitalizációját, továbbfejlesztését. És nyilván ebbe a folyamatba illik bele ez a közlekedési infrastruktúrának a fejlesztése - árulta el Nyeste Péter, a Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. ügyvezetője. 

Első lépésként a tanácsadó cég elvégzett egy helyzetértékelést, ennek egyik eleme a most megjelent kérdőív. Itt egész egyszerűen azt várjuk, hogy a lakosság elmondja, milyen közlekedési szokásai vannak – mondta el Nyeste Péter. 

- Tehát itt igazából ez nem arról szó, hogy elmondják, hogy melyik utca rossz és melyiket kellene felújítani vagy melyik buszjárat nem közlekedik megfelelően, hanem itt arra kíváncsiak a tanácsadó cégnél, hogy milyen jellegű szolgáltatásokat vesznek igénybe és milyen jellegű eszközökön közlekednek a nagykanizsai lakosok. Illetve nagyon fontos ennek a stratégiának, hogy ez már nemcsak Nagykanizsára, hanem az agglomerációra is vonatkozik. Tehát ahonnan bejárnak dolgozni, vásárolni az emberek, az ő véleményükre is kíváncsiak vagyunk. Ezért van a kérdőív elején gyakorlatilag az összes környező település felsorolva. Abban a pillanatban, hogy ezek a helyzeti értékelések meglesznek, ez a cég tesz egy javaslatot nekünk. Igazából három modellt fog nekünk bemutatni, és ezek után kiválasztunk ebből a modellből egy olyat, ami a városnak a legszimpatikusabb, optimális - tudtuk meg Nyeste Pétertől. 

A város célja egy olyan közlekedési rendszer kialakítása, amely klímabarát, fenntartható és a lakosság valódi igényein alapul. A projekt része lesz a zöld átállási stratégia, a digitális átmenet menetrendje, a zöldterületek felmérése és fejlesztése is. A közlekedési infrastruktúra pedig ezen törekvések egyik legfontosabb eleme: nemcsak az úthálózatot, hanem a tömegközlekedést, gyalogos és kerékpáros közlekedést, parkolási rendszert is érinti majd. Az ügyvezető hozzátette, a tapasztalatok alapján a tömegközlekedés problémái és a parkolási nehézségek kerülnek eddig leggyakrabban szóba a kitöltők részéről. A kérdőív elérhető a város honlapján, valamint Nagykanizsa és a Városfejlesztő Kft. Facebook-oldalán.

SZ.F.

(Képek: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.