Virágzik az őszi kikerics: népies nevén nem véletlenül „kutyadöglesztő fű”

facebook megosztás

Gyönyörű, kedves kis színfolt lehet az őszi kikerics, sokan használják kertjük dekorálására, de a szabadban is szép számmal megtalálható. A kutyákra, illetve a macskákra viszont kifejezetten veszélyes lehet.

Halványlila, rózsaszín virágával könnyedén feldobja még a legegyhangúbb területeket is, így sokan örömmel gyönyörködnek egyszerű, mégis különleges szépségében. A látszat viszont csalóka. Kevesen tudják, hogy az őszi kikerics egyike a hazánkban található legmérgezőbb növényeknek, így ha kutyával vagyunk, csak biztonságos távolságból és óvatosan érdemes megcsodálni ezt a kedvesnek tűnő kis növényt.

Az őszi kikerics minden része mérgező

Azt hinné az ember, hogy csak az augusztustól októberig megjelenő virágai okozhatnak problémát, ám ez nem így van. Az őszi kikerics levelei is egyaránt nagyon mérgezőek. Ezzel viszont most nem kell foglalkozni, hiszen ahogyan a Kiskunsági Nemzeti Park honlapján is írják, „ősszel teljesen levéltelen, a levelei és a toktermése tavasszal jelennek meg”. Jelenleg tehát a legnagyobb problémát a növény virága okozhatja, amit a legelő állatok jó esetben elkerülnek, a kutyák viszont nem feltétlenül ilyen elővigyázatosak vele. 

Amit az őszikikerics-mérgezésről tudni kell

Az őszi kikerics latin neve Colchicum autumnale, és egy, a kikerics (Colchicum) nemzetségbe és a kikericsfélék családjába tartozó növény. Itthon a hegy- és dombvidékeken viszonylag gyakori vendég, hiszen jobban kedveli a nyirkosabb helyeket. Gyakran lehet találkozni vele a Duna–Tisza közén, például Őrjeg és Turjánvidék mocsárrétjein, láperdei tisztásain és láprétjein.

A veszélyt a növényben található kolchicin jelenti, ami ugyan legnagyobb koncentrációban a magjában található, minden részében jelen van, és problémát tud okozni, ha a szervezetbe jut. Emberi gyógyászatban egyébként használják a kolchicint, például a köszvény kezelésére, de az ilyen gyógyszerekben az előírásoknak megfelelően kontrollálva van a hatóanyag mennyisége.

A növény elfogyasztását követően órákon belül jelentkezhetnek a tünetek, amelyek a következők lehetnek:

  • szomjúság;
  • nyelési nehézségek;
  • hasi fájdalom;
  • hányás;
  • hasmenés;
  • gyengeség;
  • sokkos állapot.

Ha észleljük a tüneteket és mérgezésre gyanakszunk, minél hamarabb vigyük el kedvencünket állatorvoshoz. Legrosszabb esetben akár halált is okozhat ez az aprócska virág, így ne késlekedjünk vele.

azenkutyam.hu

(Kép: MTI/Komka Péter)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.