Istenem mindenem
Minden épületnek van valamilyen különleges kisugárzása. A Thúry György Múzeum 2015-ben elhunyt, nyugalmazott igazgatója, dr. Horváth László például azt vallotta: a múzeum olyan, mint egy templom. A csendessége, a szépsége és a méltósága – röviden a hely szelleme – teszi a kettőt hasonlóvá.
A néhai intézményvezető szavaira ma is élénken emlékszik Schmidt Istvánné Mária. A kiskanizsai asszonyt nyugdíjazása után vették fel teremőrnek, de sok más feladatot is ellátott az alatt a 16 év alatt, amit – ahogy ő mondja – szeretett múzeumában töltött.
– Azelőtt más területen dolgoztam, de a múzeum valahogy mindig is vonzott. Mindenre kíváncsi voltam, és érdekeltek a régi tárgyak; már kisgyerekkoromban is arra tanítottak, becsüljem meg ezeket – meséli Marika néni. – A munkám során volt, amikor a látogatókat kellett fogadnom, máskor a pénztárt kezeltem, de az is előfordult, hogy a kollégáimmal a raktárban segítettünk. Akkoriban még bezártunk télre, s éppen egy ilyen időszakra esett a néprajzi gyűjtemény egyik nagy, tízéves revíziója. Kerecsényi Edit tanítványa, Sáray Mária mellé osztottak be minket segítőnek. A gyűjtemény akkor 12 ezer darabot számlált, és mindent egyesével ellenőriznünk kellett. Csodálatos dolgokat láttam ott, a különleges népviseleti ruhaneműktől kezdve a húsvéti hímes tojásokig, amiket a környező falvakban gyűjtöttek.
Egy másik alkalommal a raktárban akadt tennivaló, Mária ekkor figyelt fel három ólomüvegablakra. Mint megtudta, az 1931-32-ben épült Kórházkápolna díszítőelemei voltak. Isteni gondviselés, hogy – a kisebb-nagyobb sérüléseket leszámítva – átvészelték a II. világháború pusztításait. A táblák évtizedeken át porosodtak a sekrestyében és a kórusban, a falnak támasztva. 2006-ban, a templom felújításakor kerültek elő, s a kápolnából egyenesen a múzeumba szállították azokat. Mária szerint a három színpompás üvegkép még ilyen körülmények közt is megőrizte magasztosságát.
– Az egyik Árpád-házi Szent Erzsébetet, a másik pedig Szent Lujzát, a szociális gondozást végzők védőszentjét ábrázolja. A harmadikon az IHS rövidítés és az „Istenem mindenem” felirat olvasható – nekem ez a személyes kedvencem. Sokat gyönyörködtem mindegyikben, és egyre csak az járt a fejemben, hogy ezt másoknak is látnia kell.
Mária a múzeum akkori vezetőségét is megkereste az ötletével. Az első, Szent Erzsébetet ábrázoló ablakot még teljes egészében pályázati forrásból restauráltatták, s 2010-ben állították ki a Fő úti intézményben. Marika nénit azonban nem hagyta nyugodni annak a gondolata, hogy a sorozatot mielőbb teljessé kell tenni. Ennek érdekében felajánlotta anyagi támogatását, és így, más forrásokkal kiegészítve, 2013-ban elkészült a Szent Lujzának emléket állító darab, tavaly novemberben pedig az IHS feliratú. A táblák Szendrői Éva restaurátornak köszönhetően nyerték vissza eredeti pompájukat.
– Mondhatni, becsületbeli ügy volt a részemről, hogy segítsek. Vallásos vagyok, és szeretem a szépet, ezért éreztem fontosnak az ólomüvegablakok megmentését. És aztán is szerettem volna, hogy együtt legyenek a többi segítő szenttel. Amikor a múzeumba felvettek, már itt állt a folyosón az a hatalmas korpusz, ami ma is látható. Az útmenti elhagyatott, rossz állapotban lévő kápolnákból szintén ide menekítették be a szobrokat, ereklyéket. Amikor az ember segítő szentek közt jár nap mint nap, érzi, hogy valamiféle oltalom veszi körül. S ha az ember szívből kéri őket – ezt a saját bőrömön is megtapasztaltam – akkor bizony segítenek.
Nemes Dóra
------
Az üvegképek történetét Kunics Zsuzsanna dolgozta fel. Mint írja, az új Kórházkápolna ablakait a Keresztény Jótékony Nőegylet, a kórházi irgalmas nővérek, valamint kanizsai hívek, családok adományaiból készítette – az egyik üvegfelirat tanúsága szerint – a budapesti Palka József, korának neves üvegfestő mestere. A sorozat kilenc darabból állt, ám 1945-ben, a bombázások idején a Szent Istvánt, a Szent Imrét, az isteni Bárányt, továbbá a három erény szimbólumát megörökítő táblák a légnyomástól összetörtek. A templomot később gyógyszerraktárként használták, mígnem a város 1956. október 25-én visszafoglalta. A Kórházkápolnát november 18-án szentelték fel újra. A felújítási munkálatok során az eredeti ólomüvegek helyére egyszerű, osztott ablakok kerültek.
------
Az IHS és az „Istenem mindenem” feliratú üvegképet Anhoffer Gyula számvevő emlékére készíttették hozzátartozói. Az IHS Jézus nevének görög rövidítése, az IHSOYUS-ra utal. A múzeum történésze ugyanakkor emlékeztet rá: a népi etimológia a rövidítésre többféle feloldást is kitalált, ezek közül néhány: Isten Házába Siess, Iesus Hominum Salvator (Jézus, az emberek megváltója), Iesus homo sanctus (Jézus, szent ember), In hoc salus (Ebben van üdvösség).