Ásó, kapa, gereblye 128. - Be a virágokat, elő a díszeket!
December elejére talán már minden –, a növényeit kedvelő – kiskertész téliesítette a környezetét. Azok a virágok, melyek nem télállóak, remélhetőleg már a télikertben vagy egy hűvösebb helyen pihennek. Ezzel párhuzamosan eljött az ideje a karácsonyi dísznövényeknek is.
Több olyan dísznövény, virág van, amely sok-sok éve vezeti a legkedveltebb szépségek listáját, az egyik ilyen a muskátli. Köztudott, hogy fagyérzékeny növény, így télre nem lehet kint hagyni a szabadban. A teleltetéséről viszont gondoskodni kell, ha azt szeretnénk, hogy a nyári hónapokban oly’ féltve őrzött virágunk jövőre is az otthonunk ékessége legyen. – Amikor a kinti hőmérséklet 0 fok alá esik, ideje bevinni ezeket a növényeket, ez nyilván már mindenhol megtörtént. Viszont, ha van még rajta virág, azt le kell vágni, a száraz és a sárguló levelekkel együtt. Ez azért fontos, mert így a növény teljes mértékben a pihenésre tud koncentrálni, nem pedig a hajtásokra. Ami még fontos, hogy világos, de hűvös helyen teleltessük a muskátlit, 5-10 fok közötti hőmérséklet az ideális számára a téli hónapokban, így nem tud tovább fejlődni, pihenős üzemmódban lesz. Figyelni kell az öntözésére, nem kaphat túl sok vizet, nagyjából 2-3 hetente ajánlott az öntözése. Amit mindig el szoktam mondani: két öntözés között mindig hagyni kell kicsit kiszáradni a virág földjét, nehogy az begombásodjon – mondta el Farkasné Felső Nikolett, a Garden Center ügyvezetője.
A másik nagyon közkedvelt növény a leander, melynek teleltetésével kapcsolatban már megoszlik a hobbikertészek véleménye. Vannak ugyanis, akik nem viszik be a házba, a lakásba ezt a mediterrán növényt, hanem kint, szabad földben hagyják, hogy átvészelje az előttünk álló hónapokat. Adja magát a kérdés, ezt lehet? Nem lesz baja a leandernek? – Én is nagyon sok, különböző véleményt hallottam a leanderrel kapcsolatban, de sokszor kérnek tanácsot a vásárlók. Azt szoktam mondani, hogy minden kert más, eltérő lehet a mikroklíma, egy-egy kert között több celsius fokos eltérés is lehet, fekvéstől függően. Viszont amit tudni kell, a leander nem fagytűrő, mediterrán növényről van szó. Átmenetileg elviseli a mínusz 5-7 celsius fokot, de a hosszabb, több napig tartó, nappali fagypont alatti hőmérsékletet nem bírja el. Az utóbbi időben valószínűleg azért hagyták kint többen, bátrabban a szabad földbe ültetetteket, mert nagyon enyhe teleink voltak. De ha belegondolunk, itt a kontinentális éghajlaton, ha visszajönnek a hidegek, nem fogja túlélni a növény. Amit még érdemes róla tudni, a gyökérzete az, ami érzékeny. Ha a gyökérzete megfagy, visszafordíthatatlan károsodást okoz a növénynek. Sokan cserépben hagyják kint a szabadban a leandert, nekik érdemes a ház falához helyezni, így védett lesz a csapadéktól és be lehet takarni fátyolfóliával, több rétegben. A PVC alapú fóliákat nem szabad használni, mert befülled a növény, berohadhat és elbúcsúzhatunk tőle. De aki bent telelteti, a fűtetlen télikertet tudom mondani optimálisnak – ajánlotta Farkasné Felső Nikolett.
Sok kérdés érkezik a hortenziával kapcsolatban is a szakemberekhez. E növényt illetően rovatunk azt a tanácsot kapta, érdemes a már elszáradt virágokat is a bokrokon hagyni és majd csak tavasszal kell nekiállni metszeni. Két-három szemre. Addig viszont hagyjuk békén ezt a növényt.
De ezekben a hónapokban sem kell szép, virágzó növény nélkül maradnunk, kifejezetten dekoratív dísze lehet a lakásnak a mikulásvirág és a karácsonyi kaktusz. – Utóbbi esetében el tudom mondani, valóban gyönyörű dísze lehet az otthonoknak, viszont különleges szükségletei vannak, az elhelyezés és a gondozás tekintetében. Szobanövény, így az ideális számára a 19 és 23 fok közti hőmérséklet, viszont figyelni kell rá, hogy mindig félárnyékban legyen. A tűző napot nem szereti. Érdemes virágzásra sarkallni, tápoldatozni négyhetente kell. A pangó vízre érzékeny, jó vízáteresztő föld kell neki, amibe akár homokot is lehet keverni. A másik közkedvelt ünnepi növény a mikulásvirág, mely szintén érzékeny. Vásárláskor figyelni kell arra: sötétzöld levelei legyenek. Ne kapjon huzatot, szinte egy pillanatra se! Napfényes, világos helyre kell tenni, rendszeres öntözést igényel – két-három naponta – zárta beszélgetésünket a Garden Center ügyvezetője.
VINCZE Adél
fotó: BAKONYI Erzsébet
(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. december 4-ei számában)