Királyi Karácsonyra készül a Királyi Kórus

facebook megosztás

Bejegyzett civil szervezetként harminc éve, 1994-ben alakult meg a szepetneki Királyi Pál Kulturális Egyesület Sóstai Zoltán vezetésével. Major Györgyné 2006-ban vette át tőle az elnöki feladatokat. Az egyesület együttműködési megállapodást kötött a helyi önkormányzattal és a Német Nemzetiségi Önkormányzattal is. Részt vesznek a helyi szervezésű programokon és az országos, regionális nemzetiségi rendezvényeken. A kulturális csoportban korábban színjátszó kör, néptánccsoport, vegyeskar, majd női kórus működött. A Nosztalgia zenekar is szerves része az egyesületnek a mai napig. A női kart általános iskolai tanáruk, Arany Ida vezette 2006-ig. Megszerettette velük az éneklést, a kórusmuzsika szépségét, ezért nem volt kérdés, folytatják-e Ida néni távozása után a kórusmuzsikát. 2007-től Kollonay Krisztina vette át és jelenleg is nagy lelkesedéssel, szakmai tudással vezeti a kórust. 


Szakmai kihívást jelentett az egyesület felkérése, mert mindig vegyeskarral volt dolgom, és a nőikar egy külön világ a kóruséletben – utalt az előzményekre Kollonay Krisztina. – Számtalan megmérettetésen vettünk részt. A legelső a KÓTA által szervezett országos kórusminősítő hangverseny volt 2008-ban, ahol Fesztivál Kórus minősítést szerzett a csapat. A kórus partneri szövetséget ápol a Német Nemzetiségi Önkormányzattal, ezáltal képviseljük a német nemzetiséget Vas-Zala Vármegyében. Részt vettünk német kórusminősítésen, amit a Landesrat – Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa – szervezett. Itt is Arany minősítéseket szereztünk. Az előttünk álló programokra sok energiát fektetünk. Állandó szereplői voltunk a szepetneki rendezvényeknek, a Nefelejcs Kulturális Egyesület, a Horvát Nemzetiségi Önkormányzat Kórusa vagy az előbb említett Német Nemzetiségi Önkormányzat által szervezett ünnepségeknek. Főszereplői vagyunk minden évben a Vas-Zala Vármegyei nemzetiségi önkormányzatok által, különböző helyszíneken szervezett Heimattreffen – „Szülőföld” – találkozóknak. Évente legalább kétszer találkozunk a régió sváb kórusaival. Sajnos azt látjuk, hogy javarészt az idősek képviselik a magyarországi svábok viseletét, szokásait és leginkább az énekeit. Ilyen alkalmakkor sokszor hallunk tőlük saját gyűjtésű dallamokat. A svábok másik jelentős ünnepe advent első napján az Adventskranz, a koszorúéneklés. Ez is egy régiós ünnepség, amit idén november 30-án Szombathelyen rendeztek meg sváb kórusok részvételével. Ilyenkor megismerkedünk a számunkra még ismeretlen adventi dallamkincs világával. A második Adventskranz helyszíne Szepetnek lesz, amit a helyi német önkormányzat szervez. Az eseménynek állandó résztvevői vannak, többek között a Szepetneken működő kórusok, a nagykanizsai Református Énekkar és a Nagykanizsai Evangélikus Énekkar. Ezenkívül még egyszer találkozik a szepetnekiekkel a Királyi Kórus. 

A felkéréseken kívül a kórus legnagyobb projektje a Királyi Karácsony, mely az elképzelésem útján indult el 2007-ben. Fontosnak tartottam, hogy a községben működő csoportok együtt ünnepelhessék meg ezt a számomra is legszebb ünnepet. Mivel addig nem volt ilyen találkozó Szepetneken, mi, mint vendéggazdák meghívtuk az iskola, a kulturális egyesületek énekkarát. A Királyi Karácsonyt nem egy hagyományos felállásban képzeltem el. A karácsonyi koncerten zenekar kíséri a kórust, a helyszín elvarázsolásához fénytechnikát is használunk. Ez a dallamokat olyan miliőbe ülteti bele, hogy az még inkább hat az odalátogató közönségre. Az idei évben is az ÁMK-ban lesz megrendezve. Az előadás után természetesen megvendégeljük a fellépőket és a közönséget is egy kis szendviccsel, forralt borral, teával. A legtöbb érdeklődőt vonzó koncertünkön a közel 300 szék kevésnek bizonyult. Ehhez azonban vannak segítőink, akik szabadidejüket feláldozván, ott vannak velünk és segítik a program megvalósulását, amit köszönünk. Az idén a karácsonyi koncertünk december 22-én, 17 órakor kezdődik, melyre ezúton is szeretettel várunk mindenkit, aki szereti a karácsonyi dallamokat. Úgy gondolom, hogy a Királyi Kórus egy nagy család! – hangsúlyozta a karnagy. – Ez az a hely, ahol ki tudjuk beszélni bánatunkat, meg tudjuk osztani örömünket egymással. Az éneklésen kívül egy belső szeretetet, támogatást is tudunk adni egymásnak. Számunkra a legfontosabb az, hogy a 16 fős kórusunk még sokáig együtt tudjon maradni. 

A Királyi Pál Kulturális Egyesület női kara hivatalos elnevezést Krisztina leegyszerűsítette Királyi Kórus elnevezésre. Ez egyrészt viseli Szepetnek szülötte, Királyi Pál (1818-1892) újságíró, politikus nevét, viszont a kórus minősítését is jelzi – tette hozzá mosolyogva Kollonay Krisztina karnagy. 

Bakonyi Erzsébet

(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. december 4-ei számában)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.