Őszirózsák

facebook megosztás

Az első világháború teljes katonai kudarca, és az osztrák kétfejű sas uralma alól szabadulni akaró népek függetlenségi törekvései miatt, 99 évvel ezelőtt, szerte az Osztrák–Magyar Monarchiában megmozdulások vették kezdetüket: 1918. október 5. napján a zágrábi, október 14-én pedig a prágai helyőrség lázadása tört ki. Egy hét múlva, 1918. október 23-án a Magyar Királyság területén is nyílt zendülés kezdődött, amikoris a Fiumében (Rijeka) állomásozó 79. gyalogezred (horvát) fegyveres felkelést robbantott ki, megszállta a várost, a magyar királyi adminisztrációt elűzte, és kimondta Fiume csatlakozását az önálló, független Horvátországhoz.

A fiumei események valósággal elsöpörték a Wekerle-kormányt. 1918. október 24-én volt az első nagyobb, gróf Károlyi Mihályt éltető tüntetés Budapesten. Másnap már összecsapások is voltak a tüntetők és a csendőrök között, az attaknak 40 súlyos és 200 könnyebb sérültje volt.  Eközben megalakult a Magyar Nemzeti Tanács: a Monarchiából való magyar kiválást még aznap kimondták. Október 28. napján került sor a„lánchídi csata” néven elhíresült összecsapásra. A tüntetők a Várba akartak vonulni, hogy József főhercegtől követeljék Károlyi kinevezését. A karhatalom a Lánc-hídnál több sorban felállítva állta el a tömeg útját. Az első sorban felállított, honvéd tanezredből kivezényelt szakasz nem tüzelt, átengedte a tüntetőket. A 2. sort alkotó rendőrök azonban lőttek, 3 halott, és mintegy 50 sebesült lett ennek az eredménye. A további vérontást a 3. sor katonáinak szakaszparancsnoka akadályozta meg: a rendőrökre kiáltott, hogy sortüzet lövet rájuk, ha még egyszer tüzelni mernek az emberekre.

Másnap a budapesti rendőrség, félve a tömeg haragjától, bejelentette a Magyar Nemzeti Tanácsnak a csatlakozási szándékát.1918. október 30. napján történt, hogy a Gizella téren tartott tüntetésen a jelenlévő katonák eltávolították az utolsó magyar király, IV. Károly névbetűit viselő sapkarózsáikat, és helyébe őszirózsát tűztek. Az esti órákban hatalmas tömeg verődött össze Budapest utcáin. A Gizella térről az Astoria szálló elé vonult a tömeg, ahol a Nemzeti Tanács főhadiszállása volt. Itt bejelentették az embereknek, hogy a Keleti pályaudvarról a frontra akarnak küldeni két menetszázadot. Erre a sok ezer ember a Keletihez vonult, betörtek a pályaudvarra, és onnan már a katonákkal, valamint a feltört vagonokból származó nagyszámú fegyverrel tértek vissza az Astoriához. Az egyik század elfoglalta a Veres Pálné utcai Térparancsnokság épületét. A karhatalom addigra már csak a két bosnyák zászlóaljban bízhatott, akik meg is támadták a Térparancsnokságot védő, fellázadt magyar katonákat. A magyar menetszázad viszont visszavonulásra kényszeríttette a bosnyákokat. A másik kiszabadított század eközben a Baross és a Nagymező utcai telefonközpontokat szállta meg: a központok elfoglalása bénította meg végleg a városparancsnokságot.

Éjjel 3 óra körül Lukachich városparancsnok Hadik miniszterelnöktől felhívta a királyt, és jelentette a helyzetét. Hadik megállapodott IV. Károllyal, hogy lemond Károlyi javára a kormányelnökségről. Ez után József Ágost főherceg megkapta az utasítást, hogy lépjen kapcsolatba Károlyi Mihállyal. Megcsörrent a telefon az Astoriában, és Károlyit a Várba kérették, hogy miniszterelnökké kinevezzék. Eközben gróf Tisza Istvánt katonák egy csoportja a lakásán agyonlőtte. 1918. október 31-én általános sztrájk kezdődött. A munkásság az üzemeket elhagyva a város belsejébe vonult. A villamosközlekedés leállt. A főutakon a katonai teherautók, lovas fogatok, rekvirált személyautók zsúfolva voltak a győztes, őszirózsás forradalmat éltető és a levegőbe lövöldöző fegyveres katonákkal, civilekkel.

Dr. Papp Attila

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.