Zala, Vas és Somogy vármegyében a legnagyobb probléma a vadkár

facebook megosztás

Jelentősen nőtt a mezőgazdasági vadkár Zala vármegyében, főként a kukorica- gabona- és repceültetvényeket érintve. A védekezés a gazdák kötelessége, ami többféle módon történhet, például kerítéssel, riasztással vagy hajtással. Emellett azonban az emberi tevékenység, mint a lovaglás, motorozás vagy szabálytalan áthaladás szintén okozhat kárt, ami jogi következményekkel is járhat.

A vadkár olyan kár, amelyet vadon élő állatok, például vaddisznók, őzek vagy szarvasok okoznak mezőgazdasági területeken, erdőkben vagy gyümölcsösökben. Leggyakrabban a termények letaposása, kitúrása, megrágása vagy elfogyasztása révén keletkezik. Mindez nemcsak anyagi veszteséget jelent a gazdák számára, hanem természetvédelmi és vadgazdálkodási kérdéseket is felvet, ezért jogi szabályozás is vonatkozik rá. 

vadkár

- Ami érdekes ebben a történetben, hogy nemcsak a vadgazdálkodónak van kötelezettsége, hanem a kárt elszenvedő tulajdonosnak is, hiszen rá is ugyanúgy vonatkozik a jogszabály, neki is meghatározza a jogszabály, hogy milyen esetekben milyen szerepet kell vállalnia úgymond a vad által okozott kár megelőzésében. Illetve a vadkár megjelenése előtt mi a teendője és mi a teendője akkor, amikor a vadkárt tapasztalja. Tehát egy bejelentési kötelezettsége, előzetes egyeztetési kötelezettsége a vadászatra jogosulttal mondjuk egy mezőgazdásznak, egy erdőgazdálkodónak, hogyha egy olyan területen jelenik meg egy új kultúra vagy mondjuk egy erdőfelújítás amiről tájékoztatnia kell a vadgazdálkodót, illetve amikor tapasztalja a vadkárt, nyilván meg kell keresni, ennek írásbeli nyoma kell, hogy legyen - fogalmazott Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke. 

A védekezésre többféle lehetőség van, ami kötelessége is a tulajdonosoknak. Ez lehet hanghatású vagy vegyi riasztás, fizikai védekezés tehát állandó vagy ideiglenes kerítés, valamint mezőgazdasági kultúra esetén hajtás, a vad elzavarása is. A vadak mellett a gyalogosan túrázók, a crossmotorosok, quadosok, terepjárósok, illetve a lovasok is okozhatnak kárt az ilyen területeken. Jezerniczky Anna lovardavezető elmondta, a lóháton közlekedőknek is minden esetben tiszteletben kell tartania a mezőgazdászok és erdőgazdálkodók munkáját, hiszen ők is jelentős taposási kárt tudnak okozni egy szabálytalan áthaladás során.

- Főleg ha nem a művelőúton mennek, akkor nagy kárt tudnak csinálni a vetésben, a mezőgazdászoknak jelentős károkat tudnak okozni, és ez ugye nyilván szándákos károkozás. Ezt is igyekszünk elkerülni, mert nagyon fontos, hogy a jó kapcsolat és az együttműködés az megmaradjon mind az erdőgazdálkodókkal, mind a vadászokkal, illetve a mezőgazdászokkal - árulta el Jezerniczky Anna, a Panka Lovarda lovardavezetője. 

Fontos, ha kerítéssel, villanypásztorral lezárt területen haladunk át, sose hagyjuk nyitva magunk után a kaput, amin bementünk. Góber Zoltán hozzátette, más tulajdonában szándékosan, tényleges anyagi kár okozása esetén a kár okozójával szemben akár polgári peres eljárásban érvényesíteni is lehet a kárértéket. A témával bővebben is foglalkozunk egy későbbi magazinműsorunkban. 

SZ.F.

(Képek: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.