Roma holokauszt – Emlékeztek és emlékeztettek a Vár úti emlékműnél

facebook megosztás

A roma holokauszt áldozataira emlékezett a Nagykanizsai Roma Nemzetiségi Önkormányzat. A Vár úti emlékműnél a szónokok arról beszéltek: nemcsak a főhajtás a fontos, hiszen a társadalmat emlékeztetni is kell, hogy hasonló borzalom többé ne fordulhasson elő.

Teleki László volt országgyűlési képviselő szerint a kutatók már mindent feltártak azzal kapcsolatban, pontosan mi is történt 1944. augusztus 2-án. - Egyetlen éjszaka alatt több mint 3000 romát végeztek ki Auschwitz-Birkenauban, a II. E táborban. Hogy miért? Azért, hogy ne tudjanak bármit elmondani arról, mit csináltak velük a nácik, akár kísérletezéssel, vagy a meszes gödörbe való belövések sorozatával. Ezért tehát el kellett hallgattatni őket, nehogy valaki is tudjon beszélni – mondta Teleki László, majd hozzátette: nekik nem volt más a bűnük, csupán annyi, hogy romának születtek. Azt mondta, a hét évtizeddel ezelőtt történteknek a jelen számára is van üzenete, és éppen ezért össze kell fogni a tolerancia és a másság elfogadása érdekében.

Dénes Sándor leszögezte, erkölcsi kötelességünk az áldozatok emlékét megőrizni, hogy a jövőben ilyen soha ne történhessen meg. - Mert a holokauszt, a roma holokauszt történelmi ténnyé, valósággá változtatta az elképzelhetetlent is. A II. világháború óta kizökkent a történelem, kizökkent az erkölcs a világunkban, s olyan arcával találkozhattunk az embernek, amit eddig soha nem ismerhettünk meg. Az ember képes volt tudatosan elpusztítani embertársait egy ideológia köntösébe bújva, s kiírtani hidegen, bűnbánat nélkül egész népeket – fogalmazott Dénes Sándor polgármester.

A második világháború alatt a nácik több százezer cigány embert öltek meg, egyes becslések szerint a roma áldozatok száma elérhette akár a kétmilliót is.

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.