URBACT Change!
Záró fázisához ért a városi közszolgáltatások újragondolásáról szóló URBACT Change! projekt. A Nagykanizsa önkormányzata partnerségével megvalósuló programban a szociális közszolgáltatások területén már működő jó gyakorlatokat és a fiatalok lakóhelyükhöz való kötődését is vizsgálták. A projektben elkészült egy akcióterv arról, hogy az eredményes példákat hogyan lehetne kiterjeszteni és bővíteni az itt élők aktív szerepvállalásával. A Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. pénteken tartotta a partnerek projektértékelő találkozóját.
A program fő célkitűzése volt megtalálni azokat a helyi és regionális szereplőket, akik elkötelezettek a szociális rendszer olyan átalakításában, amelyben a lakosság nagyobb szerepet kaphat a szolgáltatások kialakításában és fejlesztésében. - 2015 tavaszán kapott meghívást Nagykanizsa önkormányzata, hogy vegyen részt egy ilyen innovatív városhálózatban, melynek több nemzetközi tagja van. Azóta Nagykanizsa elkezdett dolgozni ebben a városhálózatban, és gyakorlatilag most tavasz, illetve nyár folyamán kerül sor arra, hogy ezt a programot lezárjuk és a tapasztalatokat kiértékeljük. A rendezvény egyik állomása a mai, hogy átbeszéljük, mire jutottunk - mondta Bárczi Miklós a Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. projektmenedzsere.
A projektben a fiatalok és a lakóhelyük közötti kapcsolatot is vizsgálták. - Miközben szépül, és egyre több forrást szerez a fejlesztésekre, közben egyre inkább képtelen megszólítani és otthon tartani az új generációt. És ez tulajdonképpen nem a városvezetők vagy a menedzsment bűne, hanem ez már egy globális jelenség. Az a kérdés, hogy akármit csinálunk, lehet-e ezt a folyamatot megállítani vagy lassítani. A második pedig, hogy visszafordítható-e valaha ez a folyamat - fogalmazott Dr. Birkner Zoltán a PEN kampuszigazgatója.
A városi cégek és az egyetem munkatársai, valamint civil szervezetek képviselői alkotta munkacsoport a kutatások alapján úgy véli, a helyi közszolgáltatásokat az ifjúságpolitika területén lehetne átgondolni.