Országos narancsriasztás – Cseresnyés Péter és a Fidesz-KDNP történelmi győzelmet aratott

facebook megosztás

Megsemmisítő vereséget mért a taktikai szavazás sámánerejében bízó, hangos, de szétesett összellenzékre a Fidesz-KDNP, amely zsinórban harmadszor aratott kétharmados győzelmet. A Nagykanizsa központú zalai 3-as választókerületben Cseresnyés Péter eddigi legnagyobb különbségű sikerét aratta, s már ötödik ciklusát kezdheti az Országgyűlésben. A kormánypárti politikus Zakó Lászlóra (Jobbik) majdnem nyolcezer, a DK-MSZP-P jelöltjére, Horváth Jácintra pedig közel húszezer szavazatot vert. Az ország politikai térképe most leginkább arra hasonlít, mint amikor a meteorológiai szolgálat kiadja – Soprontól Záhonyig – a narancsriasztást…


Az előzetes végeredmény alapján ilyen lesz az új Országgyűlés. A Fidesz kétharmada szemmel látható… (Grafika: valasztas.hu)

Hétfő óta hullnak a fejek az ellenzéki oldalon: a választási eredményeket látva vezető politikusok, elnökségek sorra nyújtják be lemondásukat. Kiderült ugyanis: nyolc év kormányzás után sem csökkent a Fidesz-KDNP támogatottsága, ami Európában példa nélküli. S nemhogy győzött a nemzeti pártszövetség, de ismét, immár harmadszor kétharmaddal, ami történelmi tett.

Az is világossá vált, nem az ellenzéki remény jött be, hanem a Fidesz prognózisa: vagyis nem kormányváltó, sokkal inkább ellenzékváltó hangulatban özönlött szavazni a tömeg. Pedig nap közben, látva a rekordszintű voksolási kedvet, erős bizakodás töltötte el a Jobbiktól a DK-ig terjedő ellenzéki politikai mező harcosait, mert az előzetes okoskodás, elemzői számítás szerint a magas részvételi arány inkább nekik kedvez. Erre alapozták aznapi mozgósító szólamaikat is, buzdítva minél többeket az ikszelésre. S míg az eredményeket meg nem látták, optimistán a demokrácia ünnepéről beszéltek – aztán meg egyesek elkezdték lebirkázni, lenyájazni, elzártparasztozni a (vidéki) népet… A kettő között pedig sokan lemondtak pártbéli funkcióikról, sőt Vona Gábor, aki az elmúlt ciklusban bemutatott politikai manővereivel gyakorlatilag elsüllyesztette a „győztesek pártjának” hajóját, még a politikából is kivonul, s listás mandátumát sem veszi majd át, s Karácsony Gergely is inkább marad Zuglóban, mintsem beülne a parlamenti patkóba. Pedig még árnyékkormánya is volt.

A nemzet egyértelmű politikai állásfoglalása egyedül a DK-t nem érintette meg – Gyurcsány marad, legalábbis lapzártánkig lemondásról nem, csak kígyókról beszélt –, bár a párt épphogy csak megugrotta a Parlamentbe jutáshoz szükséges küszöböt, s várhatóan kilenc mandátummal bír majd a 199 tagú Országgyűlésben. Az LMP, amely 10 százalék feletti eredményben bízott, de csak 6,93-ig jutott (ami különben a zöldpárttól nem rossz teljesítmény), 8 honatyát és –anyát delegálhat majd Európa egyik legszebb középületébe, a fővárosi Kossuth térre.

S ha már a számoknál tartunk: az ellenzék legnagyobb erejének címéért folytatott versenyt végül a Jobbik nyerte, amelynek 25 képviselője kezdheti meg a munkát néhány hét múlva (legalábbis az előzetes végeredmény alapján végzett mandátumszámítás szerint), az MSZP-P pedig 20 parlamenti helyet szerzett, ami majdnem olyan gyenge teljesítmény, mint amit az utódpárt a rendszerváltó választáson, 1990-ben elért: akkor a mandátumok 8,55 százalékát birtokolta, most pedig 10,05-öt.

Hódmezővásárhely téli emléke tehát a múlté, a zajosan ünnepelt, időközi polgármester-választáson elért összellenzéki győzelem – amely után élet költözött a tetszhalottnak tűnő, Fideszen kívüli tábor pártjaiba – pirruszinak bizonyult, s nemhogy kormányváltást nem eredményezett, de hatása helyi szinten sem tartott ki április 8-ig, ugyanis Lázár János simán behúzta választókerületét.

A kis számok után lássunk nagyobbakat is. A Fidesz-KDNP több mint 2,6 millió listás szavazattal tarolt a választáson, s a 106 egyéni képviselői helyből 91-et megszerzett, így várhatóan 134 fős frakciót alapíthat, amely kétharmados többséget biztosít. A Budapesten kívüli Magyarország még erőteljesebb kormánypárti fölényt mutat, ugyanis vidéken mindössze három választókerület nem öltött narancsszínt: egy-egy MSZP-P, Jobbik és független (bár az ellenzék által erősen támogatott) jelölt futott be, rajtuk kívül mindenhol kormánypárti politikus húzta be a választókerületet.


Akár a választás után is készülhetett volna, de ez még nem a gratuláció kézfogása… Orbán Viktor és az őt Kanizsán köszöntő Cseresnyés Péter is győzött (Fotó: Kovács Krisztián)

Így volt ez a Nagykanizsa központú zalai 3-as vk-ban is, ahol Cseresnyés Péterre minden korábbinál többen, 24.332-en voksoltak, Zakó Lászlót (Jobbik) 16.564-en, az MSZP-P által is támogatott Horváth Jácintot (DK) 4.964-en, az ezúttal az LMP színeibe öltözött dr. Károlyi Attilát pedig 1.684-en látták volna szívesen az Országgyűlésben. A leginkább önjelöltnek nevezhető további kandidálók közül nyolcan gyakorlatilag csak a családjukat tudták meggyőzni alkalmasságukról, hisz’ még a száz szavazatot sem érték el. A választókerületben összesen 15-en versengtek a mandátumért.

A taktikai szavazás a kanizsai térségben sem működött, pedig Zakót minden lehetséges felületen a „legesélyesebb ellenzéki jelöltként” hirdették, Horváth Jácint és dr. Károlyi Attila pedig még azt a szívességet is megtette neki, hogy gyakorlatilag érdemi kampány nélkül töltötte el a voksolást megelőző időszakot. A számok azt mutatják, Cseresnyés Pétert akkor sem tudta volna legyőzni a helyi ellenzék, ha nyílt és látványos az összeborulás, mert hárman együtt is több mint kétezerrel kevesebb szavazatot szereztek, mint a kormánypárti politikus, de ha a momentumos dr. Polónyi Tamás 642 voksát is hozzáadnánk az ellenzéki teljesítményhez, Cseresnyés neve mellett még akkor is nagyobb szám szerepelne, mint a másik oldalon.

A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárát még négy (sőt, ha az MSZP-t és a Párbeszédet is idevesszük, amely beállt a DK-s jelölt mögé, akkor hat) kormányváltásért hajtó párt sem tudta legyőzni, külön-külön, együtt, bárhogy – még elméletben, matematikai alapon sem. Ez így azért elég meggyőző.


Családi öröm a választás éjszakáján, a tévét és az eredményeket figyelve (Fotó: Gergely Szilárd)

A választókerület Nagykanizsán kívüli részében – az előzetes várakozásoknak megfelelően – fölényesen győzött Cseresnyés Péter, az ellenzékiek korábban is elsősorban abban reménykedtek, hogy Kanizsán verik majd bucira a Fidesz-KDNP politikusát, azután ebből hátha kijön valami. Nos, végül a városban működött 40 szavazókörből mindössze háromban nem ő végzett az első helyen, hanem Zakó László, s a terület is jól beazonosítható, hiszen mindhárom kör a Hevesi-iskolában várta a voksolókat.

A vk-ban a részvételre nem lehet panasz, hiszen kissé az országos átlag (67,08) felett, 67,47 százalékot teljesített Dél-Zala, ami 49,5 ezer szavazót jelent.  Aktivitást tekintve kiemelkedik Kiscsehi (79,19), Szécsisziget (78,53) és Bázakerettye (76,4), de ezeken kívül is szép számmal volt 70 százalékot meghaladó település. S a választókerületi csúcsfaluban sem azért mozdultak meg ennyien, mert kormányváltást akartak volna, itt a Cseresnyés-Zakó párharc eredménye 76-31 lett, Horváthra négy, Károlyira pedig egy szavazat érkezett.

A kerület Kanizsán kívüli részének negatív rekordere Oltárc, ahol nem nagyon izgatta az embereket a választás. A klubkönyvtárban a jogosultak 49 százaléka ikszelt, Cseresnyésre 65, Zakóra 18 szavazat érkezett.

Nagykanizsán – és a választókerület összességében is – legrosszabbul a Bagoly utcai kultúrteremben felállított, 16-os számú szavazókör teljesített, ahol mindössze a jogosultak 44,46 százaléka járult az urnákhoz. A másik véglet pedig Palin, ahol az iskolában lévő két szavazókör közül a 2-es sorszámot viselőben 82,48 volt a megjelentek aránya.

Péter Árpád

»

Vasárnap éjfél körül nagy volt az öröm a Fidesz-KDNP eredményváró helyszínén. Az aktivisták és szimpatizánsok nemcsak Cseresnyés Pétert ünnepelték, hanem a Fidesz elsöprő, újabb kétharmados győzelmét is. A kivetítőn nyomon követett tévéadás hangját gyakran elnyomta az újabb és újabb biztossá vált kormánypárti mandátum után felcsattanó taps. Az este talán legnagyobb poénja az volt, amikor valaki okostelefonján megkereste s körbevitte Magyarország választási térképét, amely április 8-án narancsszínbe borult. Valaki pedig kajánul megkérdezte: Nem lehet, hogy véletlenül a meteorológiai szolgálat országos riasztását nézed...?!

»

– Most a magyar társadalom, a magyar választópolgárok jelentős többsége azt mondta ki: mi magyarként akarunk élni Magyarországon, és azt, amit megörököltünk, megkaptunk eleinktől, tovább akarjuk adni, és úgy élni, ahogy eddig: nem megváltoztatva a mindennapjainkat – mondta Cseresnyés Péter a választást követő napon, megköszönve a szavazók bizalmát, a segítők, szimpatizánsok munkáját is. Hozzátette, az emberek arról is döntöttek, hogy a kormány folytassa eddigi gazdaságpolitikáját, így a nagykanizsai fejlesztések, köztük a Modern Városok Program nagyberuházásai is elindulhatnak. Leszögezte, a térség gazdasági és turisztikai fellendítését célzó Mura-program folytatása szintén zöld utat kapott a választók döntésének köszönhetően.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.