Nem mindenki alvászavaros, aki csak néhány órát alszik naponta
A tankönyvi adatok szerint a legtöbb embernek naponta nyolcórányi alvásra van szüksége, hogy jól funkcionáljon. Ennél valószínűleg a legtöbb felnőtt jóval kevesebbet alszik, de a népesség egy részének semmilyen problémát nem jelent az alvásmegvonás. Vannak olyanok, akik napi négy órával is beérik, miközben ez nem okoz nekik egészségügyi vagy mentális problémákat. Kutatók valószínűsítik, hogy emögött genetikai mutáció állhat.
Egy a Medicalexpress által ismertetett friss tanulmány szerint az alvás hosszának és mélységének szabályozásáért felelős gén mutációja lehet az oka annak, hogy egyes emberek természetes módon rövid alvók.
Alvás közben a test és idegrendszer rengeteg helyreállító funkciót végez. A hosszú távon fennálló alvásmegvonásnak éppen ezért súlyos következményei lehetnek. Növelheti a szívbetegségek, a sztrók, a cukorbetegség, a depresszió és az elhízás kockázatát is. Alvászavarok számtalan ok miatt kialakulhatnak, de vannak olyanok, akik természetesen keveset, 4-6 órát alszanak, és még sincsenek kitéve a fent említett egészségügyi problémáknak, sőt, ha többet alszanak, még rosszul is érzik magukat.
Korábbi tanulmányok négy génben (DEC2, ADRB1, NPSR1, GRM1) öt mutációt azonosítottak, amelyek az emberekben a természetes rövid alvás tulajdonsághoz kapcsolódnak.
Az is megállapították, hogy a fehérjekinázok, például a sóindukálható kináz 3 (Sik3) intracelluláris jelátviteli útvonalai kulcsszerepet játszanak az alvás és az ébrenlét szabályozásában, de arra eddig még nem volt bizonyíték, hogy közvetlenül hatással lettek volna a természetesen kevés alvásra.
A mostani kutatásban kulcsszerepet játszott egy olyan 70 éves önkéntes, aki aktív életet él, és természetesen keveset alszik. Interjúzással és az aktigráfia nevű alvásfigyelő eszközzel térképezték fel alvási szokásait. Az önkéntes saját bevallása szerint napi 3 órát aludt, de az aktigráfiai felvételek átlagosan 6,3 órát jeleztek.
A kutatók DNS-mintákat gyűjtöttek tőle, hogy azonosítani tudják azokat a genetikai variánsokat, amelyek a természetes rövid alvást okozhatják. Az elemzés egy N783Y pontmutációt mutatott ki a SIK3 fehérje-kinázban.
Annak megerősítése érdekében, hogy a SIK3-N783Y mutáció okozza a rövid alvás jellemzőt, a tudósok ugyanezt a mutációt egerekben generálták, és megállapították, hogy a mutáns egerek 30 perccel kevesebbet aludtak a többi egérhez képest.
Számítógépes elemzéssel kimutatták, hogy a pontmutáció jelentős szerkezeti változásokat okozott a SIK3 fehérjében, ami rontotta a foszfátmolekulák más fehérjéknek való átadásának képességét, és ezzel együtt csökkent az alvás időtartama is.
telex.hu