Lehullt a lepel a magyar turisták szokásairól – a legtöbben ugyanolyan utazási célt választanak

facebook megosztás

A magyarok túlnyomó többségben online, saját maguknak szervezik le az utazásukat nyárra, főként autóval utaznak és magánszállásokon, ellátás nélküli opciót választanak. A legtöbb magyar turista wellnesst és vízparti nyaralást választ pihenésül belföldön és külföldön egyaránt. Ebből is adódik, hogy hazánkban a Balaton, míg külföldön Olaszország, Görögország és Horvátország a legnépszerűbb utazási célpontok.

A gazdaságilag aktív korú magyarok 60 százaléka tudott az elmúlt két évben legalább egyszer belföldre vagy külföldre utazni. A hazai utazásokra fejenként átlagosan 105 ezer, a külföldiekre 250 ezer forintot szánnak a turisták. A legnépszerűbb szállás továbbra is az apartman – derült ki az ALDI Utazás megbízásából készült országos reprezentatív felmérésből, amelyet az NRC 2024 végén készített. Az utazási célok főként egy téma köré összpontosulnak.

Az utazási célok között külföldön és belföldön egyaránt a vízpart a nyerő

A felmérés a magyarok utazási szokásaira, az elmúlt két évi utazási gyakorlatára, költségvetésükre és jövőbeni terveire voltak kíváncsiak a kutatók. A német diszkontlánc pénteki közleménye szerint a kutatás alapján a dolgozó magyarok között:

  • a belföldi desztinációk között a legnépszerűbb a Balaton és a Mátra-Bükk térség, míg
  • Európában Olaszországba és Görögországba vágynak a magyarok,
  • a kontinensen kívül pedig a Maldív-szigetekre utaznának a legtöbben.

Az országhatáron belül elsőként a Balatont, aztán a Mátra-Bükk, majd Sopron-Fertő és Pécs-Villány turisztikai térségét adták meg a válaszadók.

Mindemellett szinte egyforma mértékben választanák a honfitársaink Gyula, Tokaj-Nyíregyháza és Bük-Sárvár térségét.

A külföldi desztinációk közül messze a legtöbben Olaszországba utaznának, amit Görögország, Horvátország és Spanyolország követ. Népszerű még Ausztria, Törökország és Ciprus is. A kontinensen kívüli úti célok közül túlnyomó többségben a Maldív-szigetekre vágynak, amit Egyiptom, Izland és az Egyesült Államok követ.

„A magyar lakosság 60 százaléka tudott az elmúlt években legalább egy vendégéjszakás, szabadidős utazáson részt venni. A megkérdezettek 28 százaléka utazik csak belföldre, 28 százaléka belföldön és külföldön is járt, míg 4 százalékuk csak külföldre ment” – magyarázta Bernhard Haider, az ALDI országos ügyvezető igazgatója.

Belföldön kevesebb, külföldön több napot töltenek a magyar turisták

A belföldre utazók túlnyomó többsége legfeljebb négy vendégéjszakát tölt el, és mindössze 8 százalék azok aránya, akik egy hétnél hosszabb időre választanak magyar utat. A külföldre utazók 37 százaléka viszont egy hétnél is hosszabb ott-tartózkodást tervez.

A legtöbben nyáron utaznak: a belföldre utazók 40 százaléka csak ebben az időszakban utazik, míg a külföldre járók esetében 25 százalék ez az arány. A tavaszi-őszi szezon kedveltsége sokkal kisebb, és a téli utak kül- és belföldön egyaránt a legkevésbé keresettek.

Itthon egyértelműen a wellnesszelés (10 százalék) és a vízparti nyaralás a legnépszerűbb, a külföldi utak esetében pedig a vízparti nyaralás és a városlátogatás áll fej-fej mellett

az élen utazási motiváció szempontjából. Hazánkban népszerű még a falusi turizmus, és az egészségmegőrző, rekreációs utak is gyakoriak.

Akár hazai, akár nemzetközi útról van szó, a magyarok – különösen belföldre – társasággal szeretnek utazni: 35 százalék csak a párjával, 23 százalék csak családdal, 7 százalék pedig csak barátokkal közösen megy el kikapcsolódni.

A magyarok legkedveltebb utazási közlekedési eszköze az autó

Az utazási eszközök esetében bel- és külföldön egyaránt az autó a legnépszerűbb: itthon 61 százalék a csak autóval vagy motorral utazók aránya, míg 21 százalék csak vonattal vagy busszal indul el. A külföldi utaknál a repülő a második leggyakoribb választás, összességében minden tizedik honfitársunk jut el külföldre évente legalább egyszer légi úton.

"A szállástípusok közül belföldön továbbra is verhetetlenek a magánszállások: a válaszadók 33 százaléka csak vendégházban, apartmanban vagy egyéb magánszálláshelyen foglal, míg 22 százalék azok aránya, akik csak szállodában szállnak meg. A külföldi utak esetében is ugyanez a sorrend"– mondta Bernhard Haider.

A legtöbb magyar ellátás nélküli szállást választ, a második legkedveltebb a félpanziós ellátás, még a csak reggelit választók is többen vannak, mint a teljes ellátást igénylők.

A válaszok alapján egyértelmű, hogy a személyes tájékozódás és foglalás eltűnőben van. A válaszadók 91 százaléka a leggyakrabban online foglal, csak 9 százalékuk választja a személyes ügyintézést.

vg.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.