Annyira olvad az Antarktisz jege a globális felmelegedés miatt, hogy 450 tudós könyörög a változásért

facebook megosztás

A sarkkutatók szerint ha nem történik változás, akár 50 méterrel is megemelkedhet a tengerek vízszintje.

Régóta tudni lehet, hogy a globális felmelegedés miatt olvadnak a sarki jégsapkák, ami beláthatatlan következményekkel járhat az emberiség számára. A tudósok azonban most megkongatták a vészharangot: sürgős globális intézkedésekre van szükség az Antarktisz olvadásának és a katasztrofális tengerszint-emelkedésnek a megelőzése érdekében – írja az IFLScience.

A kutatók szerint az Antarktisz keleti részét érinti az egyik legsúlyosabb módon a globális felmelegedés. „Ez azért is súlyos probléma, mert a kelet-antarktiszi jégtakaró önmagában elegendő vizet tartalmaz ahhoz, hogy teljes elolvadása esetén körülbelül 50 méterrel emelje a globális tengerszintet. A tengerparti városokra és az infrastruktúrára gyakorolt ​​hatása éppen ezért óriási” – hangsúlyozták a tudósok.

A kutatók szerint a tengerjég mértéke rekord alacsony szintű a térségben, miközben az átlaghőmérsékletet 40 Celsius-fokkal meghaladó hőhullámokat regisztrálnak a térségben. A 450 sarkkutató által kiadott közlemény szerint ez már a mi életünkben hatással lesz a bolygóra, és nem tudni, hogy a fordulópont, ahonnan már visszafordíthatatlan lesz az olvadás, elérkezett-e már.

Az Antarktisz jelenleg óránként 17 millió tonna jeget veszít el. Ez olyan, mintha egy hatalmas, minden oldalán 260 méter hosszú jégkocka olvadásáról beszélnénk. Az olvadás sebessége ráadásul gyorsulni látszik, a műholdfelvételek alapján hatszor gyorsabb, mint amilyen 30 évvel ezelőtt volt.

hvg.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.