Ásó, kapa... Mikulásvirág, Luca búza, fagyöngy és társai

facebook megosztás

Az ünnepekhez közeledve – rendhagyó módon – nem annak járt utána rovatunk, hogy milyen is az újbor, vagy mire készülnek fel a gazdálkodók, a hobbikertészek. December havát ugyanis jellemzi egy-egy olyan növény, amely az év során máskor nem kapható, vagy nem figyelünk fel rá. De a hagyományok esetleg tovább éltetik őket.

Kezdjük a hagyományoknál! A búzaszemeknél. Karácsonyhoz közeledve több olyan jeles nap is van, amikor az éltető mag nagy szerephez jut – a legismertebb ezek közül   Luca napja, december 13-a. - A Luca búza ültetése manapság nagyon terjed, talán a média hatására, de nem mindenhol maradt ez fent. Sok adatunk nem is maradt róla, azt viszont tudjuk, Zalában, Somogyban figyelték, hogyan zöldell a Luca-búza. Lehetett belőle következtetni a család lány tagjának férjhez menetelére is vagy arra, milyen lesz a termés a jövő évben. Voltak olyan helyek, ahol az ünnepi asztalra rakták a Luca napkor elültetett és kihajtott búzát, máshol a karácsonyfa alá tették. De a fennmaradt információk szerint egyes helyeken a templomba vitték, és a Szűzanya lábához tették. Sőt, némely vidéken kék szalaggal kötötték át, mert Mária színe volt a kék – mondta el Gyanó Szilvia néprajzos-muzeológus.

A Thúry György Múzeum munkatársának szavait alátámasztja: a kereskedelemben már lehet kapni az úgynevezett „Luca búzát”. Olyan kis tasakban, mint bármelyik más magot. És van is rá kereslet... Tehát a hagyomány így vagy úgy, de tovább él.

Mielőtt áttérnénk az ünnepekhez kötődő modern kori megjelenésekre, maradjunk kicsit a hagyományoknál.

 

Termővesszőt a vázába!

A búzaszemek mellett ugyanis különleges jósló szerepe volt a télen levágott termővesszőknek. - Nagyon sok olyan napunk van az év végéhez közeledve, amikor termőágakat tettek elődeink vázákba. Ezek általában gyümölcsfa ágak voltak, de lehetett szőlő vessző is. Köthető Katalin, Borbála és Luca napjához, Például, ha a Luca napkor vízbe tett ág kivirágzott vagy kirügyezett karácsonykor, akkor férjhez megy a lány – mesélte a múzeum néprajzosa. S mint azt hozzátette: valószínűleg ez a termő-ág lehetett a karácsonyfa elődje, hiszen a XIX. század közepéig nem volt karácsonyfa – utalt rá Gyanó Szilvia.

 

Mikulásvirág – egy új trend

Ma már nem idegen tőlünk a mikulásvirág. Sőt, pár évvel ezelőtt csupán piros színéről ismerhettük a növényt: Most már rózsaszín, halványzöld, sárgás színekben pompázik december hónapban a dísznövény az árudákban. Cserepes virágról van szó, amit sok esetben nem sikerül a gazdájának hosszú ideig megőrizni. Hogy miért? Érdemes odafigyelni a tartására. Egy esetlegesen ünnepek idején kapott növény az elvirágzása után ledobja a leveleit. Utána 10-15 cm-es visszavágás szükséges, átültetéssel együtt. A nyugalmi időszakot követően indul a mikulásvirág újbóli fejlődése, az új hatások ápolása. Világos helyet kér, de nem nagy meleget. A növekedési időszakban – mikor új leveleket és virágkezdeményeket hoz – igényli az öntözést és a tápoldatot.

 

És a fagyöngy...

Itthon, Magyarországon a növény leginkább gyógyhatásáról ismert, esetleg egy-két alkalommal díszítőelemként is használják. Viszont Amerikában óriási kultusza van a fagyöngynek a feldíszített, karácsonyi otthonokban. A mennyezetről lecsüngő fagyöngycsokor a tengerentúlon ugyanis azt jelenti, csókot kell adni – ha idegenek, ha nem...

 

VINCZE Adél

fotó: Bakonyi Erzsébet és internet

 

(Megjelent a Kanizsa Újság 2023. december 13-ai számában)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.