Párját ritkító kápolnát tárnak fel Iharosberényben

facebook megosztás

Az Árpád-kori templom feltárását célozza meg a jelenleg is zajló ásatás Iharosberény közelében.A település határában már 2018-ban és 2019-ben is dolgoztak a régészek. Az akkori eredmények alapján következtettek arra, hogy az eredetileg megismert, gótikus templom helyén egy még korábbi kápolna is található.

Egy földradaros vizsgálatot is beleszámítva, ez már a negyedik ásatás a somogyi település mellett. A munka elindítása leginkább Varga Róberthez, Józsa Tiborhoz és a Banderium Hungarorum hagyományőrző csoporthoz köthető. A korábbi feltárások anyagából már nyílt egy tárlat, ami a kezdeményezők szerint alaposan megdöbbenti a látogatókat.

– A lezuhant, szétfröccsent harangtöredékek megdöbbentik az embereket. S kézzel fogható, szemmel látható közelségbe hozzák a történelmi múltat, a történelmi múlt tragikus, mozgalmas eseményeit. S az az egy, szimbolikusan kiállított csontváz, ami 6-7 évszázad távlatából rámutat arra, hogy ezen a mezőn, itt Iharosberény határában, a régi Berény település legkevesebb 500, legtöbb 800 éve lakott helyén tízezrével fekszenek az ősök – mondta el Varga Róbert, Iharosberény közművelődési munkatársa.

Varga Róbert utóbbi kijelentésére, a 800 éves múltra erősíthet rá a mostani munka fő célpontja. A kisebb kápolna ugyanis egy középkori, harminc méter körüli templom elődje volt. Az akkori szokás szerint a kápolna környéke egyben temetőként is szolgált, ez és a ráépítés is nehezíti a feltárást.

– Nagyon érdekes az, hogy amikor ezt az új templomot ássák, akkor már sírokat rombolnak. Találtunk olyan sírokat, amelyre ráásták a gótikus templom falait. Ezek is bizonyítják azt, hogy itt már korábban is állni kellett egy templomnak, hiszen a mellé már temetkeztek. Láthatjuk azt is, hogy a régebbi, korábbi Árpád-kori templomnak a maradványait már rombolják a sírok, azért is maradt belőlük nagyon kevés. Ez kisebb volt a későbbi templomnál, s bekerült az új templom belsejébe a jó része, s ott a folyamatos temetkezésekkel gyakorlatilag folyamatosan szét szedték, de egy-két helyen ez is megfogható – árulta el Molnár István, a Rippl-Rónai Múzeum régésze.

A múlt péntekig tartó munka annyiban már sikeresnek mondható, hogy megtalálták a kora Árpád-kori templom falának maradványait. A két templom mérete, - 15 és 30 méter -, mind arra utal, hogy jelentős lélekszámú és gazdag település volt az akkori Berény. A munkát – amivel az ötletgazdák szándéka a Berény-tudat erősítése – most és a korábbiakban is a pályázati önrésszel támogatta a település önkormányzata. Az ásatásokat pedig önkéntesek végzik, a Rippl Rónai Múzeum kollégáinak segítségével.

M-B.GY.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.