Nyári betegségek a veteményesben
Paradicsomvész, mediterrán betegség, botritisz. Csupán egy-két olyan fertőzés- illetve betegség, amely a konyhakerti növényeinket támadhatja. Az idei év – csakúgy, mint az előzőek, - nagy odafigyelést kíván, ha szívvel-lélekkel ápoljuk azt a bizonyos saját veteményesünket.
A tavasz se volt valami remek. Sokan jöttek, hogy elraknak ezt-azt, az uborkát, babot, aztán csak kapargatták a helyét, nem lett belőle semmi. Na de mindegy, most a nyári időszakról beszélünk. Jól kezdődött, volt sok csapadék, mindenki örült neki, nem kellett öntözni. De aztán érkeztek a meleg napok, váltakozott a hőmérséklet, a páratartalom. A növények azt se tudták, hol vannak – sorolta az elmúlt hónapokat Varga József. A szakember elmondása szerint ezt a hektikus időjárást leginkább azok a növények sínylik meg, amelyek nem őshonosak Magyarországon. Bármilyen furcsa, a paradicsom és a paprika is. - Általában akkor jönnek a problémák a paradicsomnál, a paprikánál és az uborkánál, amikor az első virág megjelenik. Most, a sok eső után előjönnek a hiánybetegségek, a paradicsomvész, kálcium hiány. Vas, cink és társai hiánya – most jelentkezik a legjobban, amit az eddigi esők kimostak a gyökérzónából. A mikroelemek hiánya. Itt van a példa, hozzák marékszám a leveleket, hogy mi a probléma? - mutatta Varga gazda az utóbbi napok panaszait.
Természetesen rákérdeztünk, mi lehet a segítség, ebben az időszakban, amikor kórokozó, vagy kártevő támadja meg a veteményesünket. Varga József a saját szabályai szerint elsőként leszögezte: Ne messziről, ne 10 méterről vizsgáljuk a növényeket! Tessék közelebb menni. Akkor is, ha sár van, és messziről úgy látjuk, burjánzik a növény. Vessünk rá egy pillantást. Észre lehet venni a legapróbb jeleket, egy elváltozást, egy foltot. A paradicsom például három nap alatt elmegy. Pont tegnap jött be hozzám egy gazda. Elmondta: egyik nap semmi baja nem volt a paradicsomnak, másik nap már lógtak a levelei. Foltos volt a szára a levél. Behozta, megnéztem. Mindig azt mondom – de évek óta beszélünk erről – a megelőzés a fontos! Én megelőztem, sokan megelőzték, akkor pár száz forintba került. De most? A sokszorosa – mondta el Varga gazda.
A veteményest, ha kár érte, ugyanis meg lehet menteni, de sokszoros árat fizet érte a tulajdonos. A másodvetés lehet még egy opció. De vajon sikerül? És ebben a stádiumban, ha látjuk, a növényünk éppen küszködik, fertőzött... mit tehetünk? Hiszen eddig gondoztuk és ápoltuk. - Viszonyításképpen elmondom. Egy 5-600 forintos dolog lett volna a megelőzés, ez most a növények fejlődési stádiumában 5-6 ezer forint. Végülis, meg tudjuk menteni, ha visszavágjuk, de már késői termés lesz, nem biztos, hogy megéri - mondta Varga József.
A paradicsom és a paprika mellett essen szó az uborkáról is, amely szintén kényes növény. Sok foltos, illetve elszáradt levél érkezett a gazdához, amikor a tulajdonos nem tudta, mi lehet a probléma. - Sokan összekeverik a barnás foltokat, ami egyrészt lehet úgynevezett mediterrán betegség, de itthon inkább kálcium hiány. Össze lehet keverni a betegségeket, még ide tartozik a botritisz. Az őszi hagymák már kikerülnek az ágylásokból, ott is lehetett érzékelni. De figyeljünk a káposztafélékre is – intett Varga József. Mint azt hangsúlyozta: ha éppen sár van, akkor is nézzünk rá a növényeinkre... közelről. És akkor meg tudjuk védeni őket.
VINCZE Adél
fotó: Bodó Ákos