Egy finom fehér gyolcsból készült női alsóruha lett a hónap műtárgya

facebook megosztás

A vékonyszálú anyagból készült, részekből szabott XIX. század végén készült ruhadarab, a kor polgári divatját tükrözi.

A kiállított fehérnemű testhezálló viseletnek számított, díszes szabásából pedig tapasztalható, hogy viselője középosztálybeli hölgy volt. Kunics Zsuzsannától, a Thúry György Múzeum munkatársától megtudtuk, hogy az ilyen ruhadarabok készítése különösen nagy kézügyességet igényelt, így aki megengedhette magának, a kor legjobb szabónőivel készíttette ruháit.

– Konkrétan a városban egy középosztálybeli hölgy viselt ilyen alsóruhát, az 1930-as évekig a fiatal lányok többsége maga varrta a fehérneműjét, Megvásárolták az anyagot, a kicsit is módosabb, tehát például egy jogásznak, ügyvédnek, bankárnak a felesége, vagy a leányai azok a stafírungjukat erre szakosodott varrónővel készíttették. A hímzést vagy maguk készítették, ha ügyes kezűek voltak, de többségében azt is a fehérnemű-varrónő lányai hímezték – nyilatkozta Kunics Zsuzsanna, a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa.

A ruhát Kintner Róza, egy Nagykanizsán is dolgozó tanárnő viselte az esküvőjén. A fehérnemű több, mint 50 éve került a városi múzeum gyűjteményébe.

– 1968-ban egy kisebb fehérneműegység került be hozzánk ajándékként, Kintner Otíliának a fehérneműi közül. Alsó ingek, nem ennyire szépek, hanem teljesen egyszerű szabásúak, alsónadrágok, ruhák hálóingek, asztalruhák, ágyneműk, mind gyönyörű csipkével díszített volt. Aki ajándékozta, nemcsak Otíliának, de a húgának Rózának is odaadta ezt a gyönyörű alsó ruháját. Ma már ha ránézünk, akkor egy ilyen kánikulai napon nyugodtan egy fiatal lány is hordhatná – tette hozzá Kunics Zsuzsanna.



A hónap műtárgyáról további érdekességeket megtudhatnak majd a Napi Kanizsa egyik későbbi adásában.

K.T.



(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.