Az év ezen szakaszában történik a legtöbb koccanásos baleset az autópályákon

facebook megosztás

Minden évben az első nagyobb havazásoknál fordul elő a legtöbb pályaelhagyásos, koccanásos baleset az autópályán Valgut Zoltán, eszteregnyei autópálya alosztályvezető szerint. Amikor a zord időjárás állandósul, onnantól a sofőrök hozzászoknak a megváltozott körülményekhez. A megkérdezett szakemberek azt tanácsolják, hogy a téli időszakban - a hóeséstől függetlenül is - érdemes óvatosabb vezetési stílusra váltani.

Az autópályára történő fel és lehajtást fokozott figyelemmel kell végrehajtani, és a hirtelen kormánymozdulatokat is kerülni kell a nedves útfelületen – hívja fel a figyelmet Valgut Zoltán. Ezen kívül az autó ellenőrzése nélkül senki ne induljon el hosszabb útra, ha valaki mégis az autópályán ragad, azonnal kérjen segítséget.

Az utóbbi években a telek szerencsére enyhének bizonyultak. Mindenki emlékszik a 2013-as, nagy havazásra, hóhelyzetre, amikor rengeteg jármű maradt az autópályán. Azt tudni kell, hogy az autópálya kezelője nagyon figyeli az időjárás előrejelzéseket, így már a havazás megkezdődése előtt órákkal kimennek a sószóró járművekkel és elősózzák az útfelületet, hogy az minél tovább biztonságos közlekedésre alkalmas legyen – mondta el Valgut Zoltán, a ZMRFK Eszteregnye Autópálya Alosztály vezetője.

A legtöbben novembertől december közepéig keresték fel ezt a kanizsai gumiszervizt, hogy átváltsanak nyáriról téli gumira. Spollár István ügyvezető szerint szerencsére egyre tájékozottabbak az emberek ezen a területen, de sokan elfelejtik, hogy nem csak a gumiabroncsokon múlik a biztonságos közlekedés.

Attól, hogy téli gumi van fenn az autón, nem lehet ugyanúgy közlekedni, mint nyáron. A télnek is vannak különböző fokozatai, tehát nem mindegy az, hogy 1-3 fok van, száraz út és süti nap az aszfaltot, vagy ónos eső van, vagy mínusz húsz fok és hó. Ezekre a fokozatokra ügyelni kell nagyon, amikor autót vezetünk, függetlenül attól, hogy mennyire drága téli gumit veszünk, függetlenül attól, hogy hogy gondoljuk: mennyire tudjuk uralni az autót. télen mindenképpen óvatosabban kell közlekedni – nyilatkozta Spollár István, a Maraton Kft. ügyvezetője.

Spollár István hangsúlyozta, hogy az abroncs állapota és minősége nagyban befolyásolja, hogy meddig lehet használni, de a téli gumik átlagos élettartama körülbelül 4-5 év.

K.V.

(Képek: Kanizsa TV)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.