Mustszűrő lett október hónap műtárgya a Thúry György Múzeumban
Mustszűrő lett október hónap műtárgya a Thúry György Múzeumban. A használati eszköz a huszadik századból származik és egy államosított, murarátkai horvát pincéből került az intézmény kiállítási darabjai közé.
A mustszűrőt, ahogy a neve is mutatja, a törköly és a szőlőlé elválasztárára használták, és a kád, vagy a prés alá helyezték el a gazdák. Többféle formája ismert az eszköznek, a legegyszerűbb változata egy kisebb kosár volt, amit általában fűzfavesszőből fontak. A kiállított darab egy bükkfakeretes szerkezetű edény, aminek a közepén szintén vesszőből font kosár van, mondta el Gyanó Szilvia, az intézmény néprajzkutatója.
– Még a 19-ik század elején, 20-ik század végén nem kezdődött meg augusztusban meg szeptemberben a szüret, hanem megvárták az októbert. Más fajták voltak akkor, más volt a technológia akkor. A Terézia hete számított általános szüretkezdő napnak az egész Dunántúlon, különösen itt Zalában, de még a Balaton környékén is. Dél-Zalának ez a része az a paraszti, kisparcellás szőlőművelésnek a területe, és ezért minden háztartásban voltak olyan általános, borkészítő szerszámok, eszközök, amik szükségesek voltak, így például a mustszűrő is egy nagyon fontos szüreti eszköz volt – nyilatkozta Gyanó Szilvia, a Thúry György Múzeum néprajzkutatója.
K.R.
(Borítókép: Kanizsa TV)