Zala megye jóllét szintje a 12., mentális egészsége a 10., megküzdési kapacitása az 5. az országban
Nőtt a jóllét szintje Zala megyében, viszont a teljes magyar lakosság átlagát tekintve, a 2019-ben mért értékekhez képest, minimálisan csökkent. Idén is elkészült az ország boldogságtérképe, ami bemutatja, hogy egyes régiókban és megyékben milyen mértékben tartják boldognak magukat az emberek.
Az internetes vizsgálatot 2020. április 1. és a 2021. március 15. között végezték. Megközelítőleg 12 ezer fő, 1523 településről vett részt a kérdőívek kitöltésében. A kutatásban a boldogságot úgy tekintik, mint a teljes jóllét szubjektív megélését - tudtuk meg Oláh Attilától. A kutatócsoport vezetője hozzátette, Zala megye lakosainak jóllét szintje az adatok szerint a 12. lett. Az előző évi kutatáshoz képest nőtt a megyénkben a globális jóllét szintje. A mentális egészség szempontjából pedig a tizedik helyen vagyunk a rangsorban.
- Ezt az országos trendhez képest ellentétes, de kedvező irányú növekedést a megküzdési kapacitás és a pszichológiai immunitás magas szintje biztosítja, amelyben Zala megye jóval előrébb, az ötödik helyen áll 2021-ben. A Covid fenyegetettség idején a leghatékonyabb lelki vakcina a lelki edzettség és a rugalmas ellenálló képesség, ami a lelki egészség fenntartásában fontos tényező. A lakosság szempontjából ez egy pozitív fejlemény, hogy itt a lakosok eredményesebben küzdenek meg a járványhelyzettel – nyilatkozta Oláh Attila, az ELTE PPK Pozitív Pszichológia Kutatócsoport vezetője.
Több összetevő befolyásolja, hogy egyes embereket mi tesz boldoggá. A kutatásból kiderül, hogy az egyéni jóllét függhet például a családi állapottól, az életkortól és az anyagi helyzettől. Bedő Ildikó pszichiáter szerint a boldogság egy testre szabott ruha, ami minden embernek más.
- A boldogság az egy pozitív érzelmekkel teli állapot, ami az elégedettségtől egészen az örömélményig egy nagyon széles spektrumot ölel fel. Minden embernek más és mást jelent. Van egy csomagunk, amivel születünk az életre, van egy genetikai hozottságunk. Beleszületünk egy családba, ott vannak értékrendek, amikbe belenövünk, aztán közösségekbe kerülünk, ott formálódunk. A személyiségünk fejezetről fejezetre változik az életünk során, és minden kornak megvan a maga kihívása, a maga konfliktusa, amit ha meg tudunk ugrani, akkor ez örömérzéssel jár, az énképem fejlődik - mondta el Bedő ildikó pszichiáter főorvos.
A két szakértő egyaránt kifejtette, hogy vannak olyan örök érvényű tényezők, amiket a boldogság forrásának tekinthetünk. Ilyenek lehetnek az életcélok, valamint a meghitt és pozitív emberi kapcsolatok.
K.R.