A bosnyák testvérvárosi kapcsolat: Bihács

facebook megosztás

Bihács az Una-Sana kanton központja, Nagykanizsához hasonló méretű város a horvát határ közelében, nem messze a nálunk is ismert Plitvicei tavakhoz. A város folyója az Una, mely a környező vadregényes hegyekkel jelentős turisztikai vonzerővel bír.

2007-ben a szarajevói magyar nagykövet levélben tájékoztatta Nagykanizsa polgármesterét, hogy a Bosznia-Hercegovinai Föderáció észak-nyugati városa, Bihács partnerkapcsolat kialakítását tervezi magyar önkormányzatokkal. Bihács az Una-Sana kanton központja, Nagykanizsához hasonló méretű város a horvát határ közelében, nem messze a nálunk is ismert Plitvicei tavakhoz. A város folyója az Una, mely a környező vadregényes hegyekkel jelentős turisztikai vonzerővel bír – ismertette a bihácsi testvérvárosi kapcsolatok részleteit Gerencsér Tibor, nyugalmazott külkapcsolati referens.

A várost írásban először a magyar IV. Béla király által 1260-ban kiadott okiratban említik. Viharos története során Bihács az Osztrák-Magyar Monarchia része, a második világháborúban pedig Tito főhadiszállása volt. 1992 és 1995 között a boszniai háborúban a szerb csapatok eredménytelenül ostromolták. A lakosság kétharmada bosnyák, de jelentős a szerb és horvát kisebbség is.

– A nagykanizsai közgyűlés pozitívan fogadta a kezdeményezést, 2008 tavaszán két bihácsi küldöttség is ellátogatott hozzánk. Bihácson 2008 szeptemberében rendezték meg az „ECOBIS 2008” ökológiai vásárt, itt került sor a testvérvárosi oklevél aláírására. A rendezvényen hétfős küldöttség vett részt, és fellépett a Zalagyöngye Táncegyüttes. 2009-ban a Város Napján sikerrel mutatkozott be nálunk egy bihácsi néptáncegyüttes. 2010-ben Bihácsról is érkezett képzőművész a testvérvárosok képzőművészeti szimpóziumára. 2015-ben a 755 éves jubileumát ünneplő Bihácsra utazott a városi küldöttség tagjaként a Pannon Egyetem képviselője is, jövőbeli pályázati együttműködés érdekében felvette a kapcsolatot az ottani egyetemmel. Bicsák Miklós korábbi önkormányzati képviselő vállalkozóként többször is járt Bihácson, és jelen volt a testvérvárosi oklevél aláírásán is.

Többször is hívtak kanizsai sportolókat az Una folyóban szervezett nemzetközi rafting regattára, de erre nálunk nem volt jelentkező – összegezte Gerencsér Tibor.

Nagykanizsa Város Vegyeskara Bihácson

Utazásunk ötlete 2015-ben, Nagykanizsa város napján vetődött fel, amikor találkoztunk Bihács testvérvárosunk alpolgármesterével, aki örömmel fogadta hangverseny-felajánlásunkat – fogalmazott Kálovics Ferenc, a vegyeskar titkára. – Október 2-4-ig három napot töltöttünk el ott, megismertünk egy lüktető, jól működő várost, felfedeztük környéke természeti értékeit.

Újdonság volt hallani a müezin imára szólító hangját naponta öt alkalommal. Számunkra szokatlan volt, hogy szállásunkon csak teát, vagy kávét szolgáltak fel, alkoholos italt csak a vendéglőkben kaphattunk.

Hangversenyünkre október 3-án este 6 órakor került sor a helyi ellenállás hőseinek múzeuma nagytermében. A kiváló akusztikájú termet megtöltötte közönségünk, akik nagy tapssal, ajándékokkal köszönték meg az előadást.

– Akkori karnagyunknak, Vámos Yvettnek alaposan át kellett gondolnia az előadandó műveket, hiszen szakrális darabokkal esetleg sérthettük volna muzulmán hitű hallgatóinkat, így Kodály Zoltán, Bárdos Lajos, Tillai Aurél, Tóth Péter és természetesen Hajdu Sándor világi műveivel leptük meg őket.

– Bihács nagyon szép, turisták által kedvelt természeti környezetben fekszik. Könnyen elérhető, a 290 km-es távolság sem akadály, ha sport- vagy kulturális egyesületek, civil szervezetek kapcsolatot szeretnének kiépíteni. Tapasztalataink szerint a bihácsi partnerek szívesen fogadják a magyar kezdeményezéseket.

Bakonyi Erzsébet

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. március 12-én megjelent számában olvasható.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.