Gyerekek, az életetek nem játék!

facebook megosztás

Igaz történet, amely a „Tetőtéri bulika” címet is kaphatta volna. Ám a téma komolysága ezt nem engedi. Az írás célja a figyelemfelhívás, mégpedig mindenkinek. Egy nagykanizsai 10 emeletes lépcsőház történéseiről lesz szó, azt pedig csak remélni lehet, hogy az érintettek is olvassák e sorokat, és talán elgondolkodnak...

Nem is újságcikk, inkább jegyzet, ha definiálni kellene ezen sorokat. Ugyanis a „sztori” - ami abszolút nem szenzációhajhász, sokkal inkább felhívás a gyerekek és szüleik számára - pár héttel ezelőtt történt. Adott egy 10 emeletes ház, amely lépcsőházába a lakók természetesen kulccsal, vagy kóddal tudnak bejutni, tehát nincs tárva-nyitva, - a bejárati ajtón még figyelmeztető plakát is ki van ragasztva, a biztonság érdekében: Idegeneket soha ne engedjen be!

Egy hétköznapi őszi estén egy lakó úgymond „elkapott” egy csapat tinit. A ránézésre 15-16 éves fiúk, rendezett külsővel, tisztelettudó magatartással álltak szemben az ott lakó férfival. Egyik fiatal sem volt a lépcsőház lakója, és mint kiderült, a tetőről rohantak le. (Tudni kell azt, hogy a 10 emeletes lépcsőházak legfelső lakószintjén vasrács zárja el a tetőre vezető lépcsőt. Ott található a lakóház kazánja, és nem utolsó sorban - egy katasztrófahelyzet esetén - ez menekülési útvonal az ott élők számára.) A lakókat kérdezgetve kiderült: ez nem az első eset volt, hogy idegen fiatalok a tetőn „szórakoznak”. Az ominózus eset kapcsán nyilatkozott lapunknak Kirchner Norbert, a szóban forgó ház lakója.

- Még nyáron történt az első eset, legalábbis ekkor találkoztam először ezzel a problémával. Egyik délután kimentem az erkélyre, s arra lettem figyelmes, hogy rendőrök figyelik a 10 emeletes tetejét. Akkor rám köszöntek és kérdezték, hogy én tettem-e bejelentést, hogy vannak az épület tetején. Mondtam, hogy nem, de szívesen beengedem őket, hogy ennek utána járjunk. Felkísértem őket, ahol azt tapasztaltuk, hogy a rácsos ajtó, aminek zárva kellene lennie, ezúttal nyitva volt. Ide csak a tűzoltóságnak, illetve a kazán karbantartójának lenne jogosultsága felmenni. A hatóság embereivel aztán a tetőn fiatalokat találtunk, akik a 10 emeletes tetején italoztak. A rendőrök figyelmeztették őket, hogy ez baleset veszélyes és megtörtént az adatfelvétel is. A fiatalok nem árulták el, hogyan szerezték meg a kulcsot és azt sem, hogyan jutottak be a lépcsőházba. Annyit mondtak, hogy a városban mindenki tud erről a helyről. Ezután értesítettem a közös képviselőt, megtörtént a zárcsere a rácsos ajtón. A történet azonban itt nem ért véget. Most októberben a liftre várva lettem figyelmes arra, hogy fiatalok rohannak le a lépcsőn, sörrel a kezükben. Leértem a lifttel a földszintre, ott bevártam őket. Megkérdeztem, hogy mit csinálnak itt!? Megint a tetőn voltak. Elmagyaráztam nekik, hogy ez miért is nagyon veszélyes, hiszen a tetőn nincs semmiféle korlát, ami megvédené őket a leeséstől. Figyelmeztettem őket, hogy legközelebb nem szólok, hanem egyenesen a rendőrségre fog menni a telefon. Azt megint nem árulták el, hogy honnét szerezték meg a kulcsot, azt hajtogatták, hogy nyitva volt az a bizonyos rácsos ajtó – mesélte a ház lakója.

Lapunknak nyilatkozott a ház egy másik lakója is, aki megerősítette: az elmúlt hónapokban többször volt hasonló esetre példa, sőt a zárcsere sem egyszer történt - természetesen a társasház közös képviselete is értesítve lett - nélkülük nem is lenne mód a zárcserére sem.

Gáborné Simon Ildikó megmutatta azt a dobozkát, amibe a biztonság érdekében el van helyezve a rácson belül - elérhető közelségben - a rácsos ajtó kulcsa.

– Ezek a gyerekek nem tudják, mivel játszanak. A saját életükön túl, több család érintett. Ne adj; isten, tűz üt ki... Ez a menekülési útvonal. De a dobozt nem első alkalommal betörték, a kulcs nincs a helyén. Egyszerűen nem értem, hogy lehetnek ennyire felelőtlenek... – mondta el a lakó.

Az ügy kapcsán megkerestük a rendőrséget is, a Zala Megyei Rendőrfőkapitányság szóvivőjétől a következő választ kaptuk: „A megkeresésben szereplő eseménnyel kapcsolatban rendőri intézkedés nem történt. Tájékoztatom továbbá, hogy a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 166.§-a szerinti Magánlaksértés szabálysértést követi el, „Aki másnak a lakásába, egyéb helyiségébe, vagy ezekhez tartozó bekerített helyre az ott lakónak vagy azzal rendelkezőnek akarata ellenére, vagy megtévesztéssel bemegy, vagy ott bennmarad, úgyszintén aki mást akadályoz abban, hogy a lakásába, egyéb helyiségébe vagy ezekhez tartozó bekerített helyre bemenjen”.

Vincze Adél

(Borítókép és fotók: Horváth Zoltán)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.