Virágom, virágom, hajdina – falunapot tartottak Szepetneken

facebook megosztás

A hagyományokhoz híven egy új kiállítás is nyílt a rendezvényen, a tárlat a hajdina termelésének és feldolgozásának eszközeit mutatja be. A település nagy napján a zenés programok mellett az újszülötteket is köszöntötték, valamint főzőversenyt is tartottak.

A szepetneki óvodások is felléptek a szombati rendezvényen. A településen élők összetartását jól jelzi, hogy már 1948-ban is tartottak falunapot, a program azóta is népszerű helyiek körében. Az ünnepélyes átadások mellett kulturális műsorral, kiállítással várták a lakókat. Ezért is örülök, hogy az előző polgármester visszahozta a falunapok hangulatát. Büszke vagyok arra, hogy 70 év után is a falu lakóinak van arra igénye, hogy rohanó világunkban megálljunk, emlékezzünk, maradandót alkossunk vagy csak egyszerűen együtt eltöltsünk egy napot - fogalmazott Vlasicsné Fischl Tímea, Szepetnek polgármestere.

Köszöntőjében Cseresnyés Péter kiemelte, Szepetnek jó példa lehet a környező falvak számára, hiszen az elmúlt öt évben szinte a falu egy évi teljes költségvetésével megegyező értékben tudtak fejleszteni. Egy önkormányzat ennyi fejlesztést tud véghez vinni, akkor az azt jelenti, hogy ez a közösség és a közösség vezetése jól működik. Célokat tűz ki, tervez és megvalósít. Ez történt itt: óvoda, iskola, utak fejlesztése - említette a politikus.



Cseresnyés Péter köszöntőjében hangsúlyozta: a szepetneki fejlesztések példaként szolgálhatnak a környező települések számára

Az idei falunap központi témája a hajdina volt. A vitaminokban gazdag és kedvező élettani hatással rendelkező növényt egyedülálló módon a szepetneki magyar és horvát családok törték az 1870-es évektől. A szombaton nyílt tárlaton az ehhez a munkához szükséges eszközöket, így egyebek mellett a faháncsból készített rostát vagy a helyi lakos, Dr. Török József rajza alapján készült hajdinatörőt láthatják az érdeklődők. – Amikor az 1880-as években a drótosok elindultak, hogy távírda- és telefonhálózatot építsenek, az itthon maradott asszonyok és a családtagok ezt a sajátságos háziipart alakították ki, a hajdinatörést. Ilyen a világon nincs, mert maga a szerkezet is különleges. Nagy mennyiséget nagy fizikai munkával lehetett hántolni - mondta Sóstainé Márfi Ibolya, a szepetneki Települési Értéktár Bizottság elnöke.



Dr. Török József már kisgyerekként megtanulta a hajdinatörő használatát

Az érdeklődők hajdinás ételeket is kóstolhattak a falunapon.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.