Fizetés: hogyan kell jól tárgyalni, és mi tabu, amire sosem szabad hivatkozni

facebook megosztás

Az állásinterjúk utolsó fordulójában eljön az a pillanat, amikor színt kell vallani, ki mekkora összegre gondolt. Sok munkavállaló számára nagyon stresszes helyzet ez, mert sosem tanították, hogyan kell szimpatikusan, de sikeresen alkudozni a fizetésről, vagy hogyan kell kérni a fizetés emelését. Vannak azonban alapszabályok, amelyek ismeretében elérheti a céljait, de azt is tudni kell, hogy vannak tabuk, amire nem szabad hivatkozni.

A legtöbb munkavállaló átélte már azt a helyzetet, amikor le kellett írni, vagy be kellett mondania egy összeget, mekkora fizetésre gondolt. Mindenki tudja, milyen fizetéssel lenne elégedett, aztán - az önbizalom függvényében – gyorsan megkezdi önmagával az alkudozást, hogy ennyit mégsem szabad kérni, hú ez sok, ettől biztosan kiakadnak – és gyorsan 30 százalékot le is alkuszik. Saját magától. Biztos, hogy remegő térdekkel kell tárgyalni a fizetésről? Mielőtt belevágna a fizetés összegére vonatkozó tárgyalásokba, van néhány feladat, amit kell végeznie. 

Legyen tisztában a piaci értékével

A fizetés sikeres megtárgyalásának első lépése, hogy feltérképezi a pozíciójához tartozó fizetési tartományt, és meghatározza a célbérét. A fizetési tartomány a piaci értéke, vagyis az az ár, amelyet a munkáltatók hajlandók fizetni a munkájáért. Ezt számos tényező befolyásolhatja: a képzettsége, a tapasztalatai, a referenciái. Ahhoz, hogy tudja, milyen fizetések vannak a szakmájában és abban az ágazatban, ahol dolgozik, körbe kell kérdeznie az ismerőseit, barátait, rokonait. Ha nincs ilyen személy a környezetében, akkor kérdezzen meg – akár név nélkül – a HR szakembereket a közösségi médiában, egy poszt alatt, vagy chaten.

Az összkép: fizetés plusz juttatások

Nem mindig irányadó a bruttó összeg, azt is alaposan át kell gondolni, hogy mire megy a juttatásokkal. Lehet, hogy a cég olyan egyedi juttatáscsomagot kínál, ami egyezik a céljaival. A tárgyalások során nem csak magasabb fizetést célozhat meg – beszélhet juttatásokról is. Mik lehetnek ezek:

  • távmunka, hibrid munka
  • céges autó
  • egészségbiztosítás
  • családbarát támogatás: céges bölcsőde, óvoda,
  • kedvezményes vásárlás
  • bónuszok
  • munkával kapcsolatos értékes képzések
  • vállalati üdülő

Minden fontos eredmény számít

Amikor a bértárgyalás következik, szedje össze konkrét eredményeit, készségeit és képesítéseit, mindent, ami forintosítható érték. A szakértők azt mondják, az egyik legjobb módja annak, hogy meggyőzze munkáltatóját arról, hogy többet ér, mint a többi jelölt, ha arra összpontosít, amit kínál. Ha felsorolja jelenlegi vagy korábbi munkahelyén elért kulcsfontosságú eredményeit és végzettségeit, akkor hatékonyan kiemelheti azt az értéket, amelyet a vállalatnak hoz – és azt, hogy mennyit ér. 

Amire soha ne hivatkozzon fizetési igény bemondásakor

Érvelését inkább piaci értékére alapozza, mint személyes körülményeire. Csábító lehet, hogy személyes problémáira alapozza a tárgyalásokat, a magas lakásbérleti díjakra, a benzinárakra vagy a gyereknevelés költségeire, de a munkáltatót nem ez fogja meggyőzni. 

Azt emelje ki, hogy azért kér magas összeget, mert ez a fizetés tükrözi megfelelően az eddigi tapasztalatait, eredményeit, sikereit, azaz a piaci értékét. Hangsúlyozza azt is, mi a speciális tudása, ami komoly haszonnal járhat a vállalat számára.

Hogyan kell fizetésemelést kérni?

A béremeléshez meg kell találni a legjobb lélektani helyzetet, ennek pedig két tényezője van: jó helyzetben van a vállalkozás, és jó helyzetben van a munkavállaló is. Ha létszámleépítés van éppen, akkor nyilván nem érdemes az emeléssel próbálkozni, meg kell várni, hogy stabilizálódjon a helyzet. De ha növekedik a cég, folyamatosan kommunikálja az eredményeit, mert jól mennek a projektjei, akkor ez egy megfelelő pillanat. De az is kell, hogy ezzel egy időben önnek is éppen jól fut a szekere, jó értékeléseket kapott, így már neki lehet futni az emelésnek. A szakértők arra is felhívják a figyelmet, érdemes jól begyakorolni a kérést alátámasztó érveket, nehogy elvigyék az érzelmek improvizáláskor. A testbeszéde legyen nyílt és barátságos, ne süsse le a szemét, ne legyen agresszív, őrizze meg a kedvességét. Legyen határozott, de maradjon rugalmas a céljait illetően, hogy azt lássa a másik fél, komolyan gondolja, de nyitott a közös megoldásra, és bizonyos területeken hajlandó engedményeket tenni. 

vg.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.