Csodát tehetsz a zöldségeiddel: bármelyik magyar otthonban működik

facebook megosztás

Újabb őrület ütötte fel a fejét a világon, ami már Magyarországon is hódít. Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a hidroponikus kertészkedés, ami remek választás lehet azoknak, akiknek kevés helyül van gyümölcsök, zöldségek, fűszernövények és akár más dísznövények termesztésére. Bár bonyolultnak hangzik, a hidroponikus kertészkedés egyszerű. Az eljárásnak természetesen nagyon sok fajtája van, mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya egyaránt.

De mi is az a hidroponikus kertészkedés?

Maga a hidroponikus termesztés elsőre bonyolultnak tűnhet, ám köszönhetően a technikai fejlődésének, egyre nagyobb népszerűségnek örvend ez az új bevált gyakorlat. A hidroponikus kertészet során a növények a talaj helyett vízben kezdenek el fejlődni. Ez lehetővé teszi, hogy a növények a szükséges tápanyagokat közvetlenül a gyökereiken keresztül juttassák be, anélkül hogy a talajból kellene felvenniük.

Természetesen rengeteg módszer létezik, de a lényeg az ugyanaz: a növényeket nem a hagyományos talajban, hanem vízben, tápanyagokban gazdag oldatban termesztik. Ez a módszer minimálisra csökkenti a karbantartást, a vízben lévő tápanyagokhoz való folyamatos hozzáférés lényegében biztosítja a növények táplálékát, és kis erőfeszítéssel virágoznak.

Nagyon sokan hajlamosak összekeverni a hidroponikus eljárást az akvapóniával, ami szintén egy élelmiszertermelési eljárás. Bár a kifejezések valóban hasonlóan csengenek, mégis óriási a különbség. Az akvaponika hasomló, mint a hidroponika, ám ez esetben a vízművelés tengeri állatok, pl. halak vagy rákok tenyésztésével történik.

A hidroponikus termesztés idejét számos tényező befolyásolja, beleértve a termesztett zöldséget, és magát a termesztési feltételeket. Összességében azonban a hidroponikus rendszerrel optimális körülmények között termesztett zöldségek gyorsabban kell termelnek táplálékot, mint a legjobb körülmények között termesztett zöldségek a szabadban.

A hidroponikus rendszerek előnyei

  • A normál A vegetációs időszak időszakon túl is termeszthetünk növényt egész éven át, például télen is lehet paradicsomot termeszteni.
  • Az ideális körülményeknek köszönhetően nem kell attól tartanunk, hogy legyen megfelelő mennyiségű fényt, és tápanyagot.
  • Azok számára ideális lehet, akik nem rendelkeznek sok hellyel. A hidroponika tökéletes választás lehet kisebb otthonokba vagy lakásokba, mivel nem foglalnak el sok helyet.
  • A városbarát megoldás jó választás azok számára, akik nem férnek hozzá, vagy nem rendelkeznek kültéri területekkel.
  • A gyors növekedési időszaknak köszönhetően egyes növények jóval gyorsabban cseperednek fel, mint más növények.
  • Magasabb terméshozamok
  • Függetlenség az időjárási viszonyoktól, zárt térben is alkalmazható (üvegházban vagy lámpás termesztésben).
  • Nagyobb energiaigény (levegőztető/áramoltató rendszerek miatt
  • Nem minden növénynél alkalmazható (például gabona, kukorica, tökfélék, gyökérzöldségek termesztésére nem alkalmas)

A hidroponikus rendszerek hátrányai

  • A magas költségek miatt sokan inkább azt javasolják, hogy ha tehetjük, akkor inkább saját kezűleg barkácsoljunk, mivel úgy olcsóbban kijöhetünk.
  • Az eljárás során egyeseknek hiányérzetük lehet a szabadban való kertészkedés hiánya miatt.
  • Az íz lehetséges csökkenése. Egyes kertészek arra hívták fel a figyelmet, hogy hidroponikus úton termesztett zöldségek ízprofilja nem ugyanaz, mint kint termesztett zöldségeké.
  • Bár nem igen jellemző, de számolnunk kell egy lehetséges áramszünettel vagy egyéb más meghibásodással is, ami pillanatok alatt tönkreteheti a termést.

A teljes cikk itt olvasható. 

Forrás és kép: hellovidek.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.