Mi lesz az uszodával?
2022 óta gyökeresen megváltozott a gazdasági és politikai környezet, minderre tekintettel most nemcsak lehetséges, de szükséges is mérleget vonni, illetve jelen formájában lezárni a programot – olvasható a csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatban a Modern Városok Program (MVP) felülvizsgálata kapcsán. A bejelentés mindenképp meglepő, hiszen ezzel magyar nagyvárosok veszítenek korábban beígért beruházásokat.
A Modern Városok Programot a kormány 2015-ben azzal a céllal indította el, hogy megerősítse Magyarországot, hiszen erős ország nem létezik erős vidék nélkül – áll a határozatban. A program legfontosabb feladata az volt, hogy a vidék gazdasági és szellemi központjainak – megyei jogú városainak – fejlődését ösztönözze és támogassa; e döntéssel a kormány olyan fejlesztések támogatójává vált, amelyek önerőből nem valósulhattak volna meg – teszik hozzá.
A programban 23 megyei jogú város vett részt, a 2015 óta eltelt mintegy 8 költségvetési évben.
TÖBB MINT 2353 MILLIÁRD FORINT FEJLESZTÉSI FORRÁS KIFIZETÉSE TÖRTÉNT MEG
A kormány a program során kiemelten kezelte a különböző infrastrukturális fejlesztések megvalósulását, tekintettel arra, hogy annak kezdetekor több érintett település sem kapcsolódott még a hazai gyorsforgalmi úthálózathoz, kiemelt célkitűzés volt továbbá a munkahelyek teremtése, a megélhetési körülmények és az életminőség javítása.
"2022 óta ugyanakkor gyökeresen megváltozott a gazdasági és politikai környezet, minderre tekintettel most nemcsak lehetséges, de szükséges is mérleget vonni, illetve jelen formájában lezárni a programot."- szögezik le.
A határozat további részében a megkötött együttműködési megállapodások felülvizsgálatát sorolják, azokat a projekteket lezárják, melyeknek megvalósulása meghiúsult, vagyis korábban beígért fejlesztésektől eshetnek el megyei jogú városok.
A kormány Lázár János építési és közlekedési minisztert bízta meg, hogy a program keretében megkötött megállapodásokat vizsgálja felül, tekintse át az együttműködési megállapodások végrehajtásának helyzetét, majd az áttekintés alapján osztályozza a megállapodásokban nevesített egyes projekteket.
A felsorolás szerint későbbre csúszhat például a békéscsabai multifunkcionális sportcsarnok megépítése, melyet továbbra is támogat a kormány, de a jelek szerint nem most. Felülvizsgálat alá kerül a debreceni tömegközlekedés és a hajdúsági megyeszékhely repülőterének fejlesztése, illetve az egri vár turisztikai fejlesztése.
portfolio.hu
(Borítókép: Az uszodabővítés látványterve)