Birkner Zoltán: Magyarország 2030-ra az első tíz k+f innovációval bíró országok közé fog kerülni

facebook megosztás

Magyarország mára évente közel ezermilliárd forintot költ kutatás-fejlesztésre, és ha ez az ütem tartható, akkor 2030-ra az első tíz k+f innovációval bíró országok közé fog kerülni - mondta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke egy csütörtöki szakmai konferencián, Budapesten.    

Birkner Zoltán hozzátette: 2021-ben 907 milliárd forintot fordítottak kutatás-fejlesztésre, ez 18 százalékkal több, mint az azt megelőző évben.    

Mint mondta, az elmúlt években a kutatás-fejlesztés erősítése, az új egyetemi struktúra kialakítása, valamint a kutatóhálózati helyek és a piaci szereplők kapcsolatának szorosabbra fűzése mind az ország innovációs erősítését hozza magával.    

A Dél-Pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet Transzlációs Medicina Kutató Központ munkáját és elért eredményeit bemutató konferencián Birkner Zoltán kiemelte: ahhoz, hogy magas hozzáadott értékű ipar legyen, sokkal többet kell fordítani innovációra.    

Kitért arra, hogy az állam számos programmal, pályázattal segítette ezt a területet, ilyenek voltak például a témakiválósági programok, amelyet 100 milliárd forint értékben támogattak, vagy a nemzeti laborhálózati program 160 milliárdja, amiben markánsan megjelenik az egészségügy és az egészségipar.    

Az NKFIH elnöke szerint minél jobban össze kell kötni a tudományt, azok eredményeit a gazdasággal és az iparral, vagyis erősíteni kell a kapcsolatot a tudástermelés és a tudáshasznosítás között.    

Ennek egyik kiváló példájaként említette a dél-pesti kórház transzlációs medicina kutató központját.   

Vályi-Nagy István, a Dél-Pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet főigazgatója a transzlációs medicina kutató központját (tmkk) bemutatva elmondta, a központ célja, hogy a gyógyító és kutatómunkában összegyűlt adatokat elemezze, azokat (már a beteg beazonosíthatósága nélkül) a különböző kutatóhelyek vagy más országos intézetek és egészségipari szereplők számára elérhetővé tegye, így ezek az adatokat felhasználhatják későbbi egészségipari fejlesztéseikhez.    

A transzlációs medicina lényege, hogy az egészségügyi ellátás során összegyűlt adatok, alap- és klinikai kutatási eredmények mihamarabb visszajussanak a gyógyításba - tette hozzá.    

A főigazgató kitért arra, képesnek kell lenni a mesterséges intelligencia segítségével elemezni a páciensek egészségügyi ellátás során keletkezett adatait, ezekből "dinamikus regisztereket" építeni.    

A Dél-pesti Centrumkórházban elsősorban a hematológiai és koronavírus-betegek adatai állnak rendelkezésre. Kimutatták, hogy például a Covid esetében különbség van immunológiai és genetikai szempontból az enyhe, középsúlyos és súlyos betegek között - ismertette.    

Vályi-Nagy István szerint azzal, hogy az információmennyiség és minőség folyamatosan növekszik, az egészségiparban is csak akkor tudunk versenyképesek lenni, ha megfelelő pénz és támogatás áll rendelkezésre.    

Boér Gábor, a Belügyminisztérium egészségügy finanszírozásért és fejlesztésért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a transzlációs medicina eredményeinek mihamarabbi visszacsatolása a gyógyításba hozzájárul az egészségben eltöltött évek számának emelkedéséhez.    

A kormány fő törekvése a lakóhely közeli ellátások erősítése a háziorvosok kompetenciáinak kihasználásával, aminek nyomán növelhető a városi és megyei szakellátási intézmények tehermentesítése - mondta, hozzátéve, cél továbbá a koronavírus-járvány alatt megerősödött reagálóképesség megtartása és megerősítése.    

Ezeket a célokat szolgálják az új digitális megoldások is, amelyekkel szemben különböző követelményeket kell támasztani. Ezek: a valid információk, adatvezérelt ellátás, adatfelhasználások hatékonyságának javítása, innovációt támogató környezet, a mesterséges intelligencia napi gyakorlatba építése - sorolta.    

A digitális átmenet napjaink egyik meghatározó folyamata, és az egészség társadalmi biztosítása új, a jelenlegi egészségügyi alrendszereket meghaladó eszközrendszert igényel - emelte ki.     

Kitért arra, hogy az egészségügyben összegyűlt adatok különböző adatbázisokba történő átültetése segíti a kormányzati döntéseket, az egyéni betegszintű döntéselőkészítést, hozzájárul a gyógyszerklinikai kutatásokban való részvételhez és lehetőséget ad egészségipari partnerek bevonására.

MTI

(Borítókép: Bemutatták a Transzlációs Medicina Kutató Központ munkáját és eredményeit.  Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke beszédet mond, mellette Boér Gábor, a Belügyminisztérium egészségügy finanszírozásért és fejlesztésért felelős helyettes államtitkára és Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet főigazgatója (b-j) a Transzlációs Medicina Kutató Központ munkáját és elért eredményeit bemutató rendezvényen a Dél-Pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet Szent László telephelyén 2022. december 8-án. MTI/Lakatos Péter)

¤ ¤ ¤

Dr. Birkner Zoltán (1971. augusztus 9.-) 2018. július 1-jétől a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke. Szakmai életútjának meghatározó részét képezik a felsőoktatásban egyetemi oktatóként és oktatásszervezőként, a tudományos életben az innovációmenedzsment kutatójaként, valamint a vállalkozói szférában szervezet- és üzletfejlesztéssel, ipari kutatási, termékfejlesztési projektek elősegítésével foglalkozó menedzserként szerzett tapasztalatok.

Szakmai életút

2018. július 1-től: elnök – Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

2008-2018: kampuszigazgató – Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampusz

2015-2016: szervezetfejlesztési vezető, innovációs tanácsadó – Hidrofilt Kft.

2014-2018: kutatóközpont vezető – Pannon Egyetem Soós Ernő Víztechnológiai Kutató-Fejlesztő Központ

2010-től: egyetemi docens – Pannon Egyetem

2001-2008: megbízott vezető – Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampusz

1994-2001: középiskolai tanár – Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa

Közéleti tevékenység, szakmai szervezeti tagság

Nemzeti Tudománypolitikai Tanács, tag

Gazdaságvédelmi Operatív Törzs, tag

Nemzeti Laboratóriumok Felügyelő Testület, tag

Hiventures Zrt. Növekedési Befektetési Bizottsága, elnök

Magyar Innovációs Nagydíj Bíráló Bizottsága, tag

Ifjúsági Tudományos és Tehetségkutató Verseny Zsűri, társelnök

Scientia et Securitas elektronikus folyóirat szerkesztőbizottság, tag

Magyar Közgazdasági Társaság, nagykanizsai szervezetének elnöksége, tag

MTA VEAB Kommunikációs Munkabizottság, tag, korábban titkár

Forrás: wikipedia.org

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.