Száraz Csilla tartott előadást a múzeum legfrisebb leleteiről

facebook megosztás

A mintegy ezerkétszáz éves Karoling kori kard történetéről, valamint az ipari park területén zajló ásatás eredményeiről tartott előadást pénteken Száraz Csilla. A Hadtörténelmi esték programsorozat a pandémia miatti, másfél éves szünet után indult újra a Thúry György múzeum igazgatójának beszámolójával.

Kiemelkedő volt a kanizsai múzeum számára az elmúlt egy év a történelmi leletek számában és bekerülési módjában. Száraz Csilla, az intézmény vezetője, régész-főmuzeológus elmondta, több értékes leletekre bukkantak, például a kanizsai bolhapiacon, de előfordult az is, hogy erdei túrázók leltek rá több száz éves emberi maradványokra a térségünkben.

– Nagyon sok véletlenszerű leletbejelentés érkezett a rendőrséghez, akik aztán a Thúry György Múzeumtól kértek szakmai segítséget. Így három helyszínre is kimentünk a rendőrség segítségével, ahol a lakosság jelentette be a régészeti leletet, nagyon helyesen, ismerve az örökségvédelmi törvényt – nyilatkozta Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum igazgatója.

A Thúry György Múzeum szakemberei által végzett kutatások legújabb eredményei nem csak térségünkben, de országos szinten is nagy jelentőséggel bírnak.  

– Két leletcsoport is országos érdeklődésre tart számot. Az egyik a már a sajtóban is megemlített, és sajtótájékoztatóban is bemutatott Karoling kori kard, ami Kollátszeg határából került elő. A másik pedig a mostani ásatásokon, egy újkőkori településen, kultikus objektumokból előkerült késő újkőkori oltárok – mondta Száraz Csilla.

Száraz Csilla hozzátette: a leletek restaurálása után a múzeum épületében is szeretnének egy, a mostanihoz hasonló előadást rendezni.

K.R.

(Képek: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.