Harc a vírussal – A mikrobiológus szerint az oltás lesz a végső megoldás
Átlépte a 10 ezret, így a márciusi, hazai megjelenése óta lapzártánkig 10.191 főnél azonosították az új koronavírust. Mindennapjainkat behálózza a járvány, amelynek megállítására a szakember szerint egy megoldás lesz. A védőoltás. Marada Györgyi, a Kanizsai Dorottya Kórház orvos-igazgatója beszélt lapunknak a C'OVID-19-ről.
Naponta 400-500 új fertőzöttet regisztrálnak országszerte. Az elmúlt két hétben minden megyében jelentősen nőttek a járványügyi számok, Zalában az adatok szerint csütörtökig 349 főnél mutatták ki a megbetegedést. Az 5571 aktív fertőzött zöme jelenleg nem az idős korosztályból kerül ki.
– Az első hullámhoz képest a vírus megbetegítő képességét most gyengébben észleljük, hiszen ugyan nagyobb számban betegednek meg a lakosságból, de ez inkább a fiatalokat érinti. Kevesebben kerülnek kórházi ellátásra, lélegeztető-gépre pedig még kevesebben. Úgy tűnik tehát, hogy a vírus kicsit gyengül, viszont a fertőző-képessége erősödik – mondta Marada Györgyi, a Kanizsai Dorottya Kórház orvos-igazgatója.
A szakember szerint jelenleg csak az előírt járványügyi szabályok betartása lassíthatja a terjedést, vagyis a helyes maszkviselés, a távolságtartás és a kézmosás.
– Egészen addig, amíg az oltóanyag kifejlesztésre nem kerül, úgy tűnik, hogy lassítani tudjuk a járvány terjedését. Befolyásolni tudjuk bizonyos intézkedésekkel, hogy milyen korosztályt fog csoportosan érinteni, de a végső megoldás a járvány leküzdésére most úgy tűnik, hogy a védőoltás lesz – hangsúlyozta a mikrobiológus.
Ha védőoltás, akkor pedig az emberek két csoportjáról beszélhetünk: azokról, akik már várják, illetve azokról, akik ellenzik.
– A korábbi évek tapasztalata, hogy egyre inkább hangot kapnak az oltásellenes csoportok. Azt gondolom ez veszélyes irány. Ha az oltási fegyelem oldódik, akkor esélyünk sem lesz, hogy a járványt megállítsuk – mondta Marada Györgyi, kiemelve: Azt tudni kell, hogy ahhoz, hogy egy járvány megálljon, a lakosság bizonyos százalékának át kell fertőződni, vagy védőoltásban kell részesülni. A lényeg, hogy ellenanyaggal kell, hogy rendelkezzenek. Jelenleg még a szakemberek sem rendelkeznek teljes tudással a koronavírus elleni oltást illetően. A világban hat vakcina jutott el a klinikai vizsgálatok végső fázisába, nagy valószínűséggel ezek közül kerül ki az az oltóanyag, amit jövő év tavaszára ígérnek a tudósok.
Vuk Anita
(Borítókép: pixabay)