Darabok a mindenségből

facebook megosztás

Az emberiség zöme szeret utazni, világot látni. A sárgolyó mélyreható felfedezése azonban csak egy részüknek adatik meg. Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy a Rozgonyi Úti Általános Iskola tanító-tanára egyike a szerencséseknek. Böröcz Zsolt eddig több mint 60 ország csodáinak fürkészője lehetett. A kalandor már tervezi a következő barangolást, előtte azonban még mesélt. Mesélt, mégpedig egy bakancslistás túráról, a világ végéről.



Böröcz Zsolt eljutott az argentin Ushuaia-ba, a világ legdélibb városába is

Számtalan élménnyel teli napot töltött Dél-Amerikában Böröcz Zsolt, ezért a Világjárók Klubjának két előadásán tudta csak megosztani az érdeklődőkkel az általa felfedezett tájat. A Hevesi Sándor Művelődési Központban - ahogy mindig – telt ház fogadta a világutazót, aki képekkel, történetekkel kalauzolta el közönségét a kontinens legdélibb csücskére, Patagóniába, Tűzföldre. Böröcz Zsolt egyik régóta dédelgetett álma vált valóra azzal, hogy tavaly év végén 24 napot tölthetett Argentínában és Chilében.

- A különleges Fin del Mundot, azaz a világ végének nevezett terület vadságát, a természet páratlan gyönyörűségét, az egészen különleges, egyedi állatvilágot rendkívüli élmény volt megtapasztalni – mondta az utazó, aki szerint a gyönyörű tájak, a földi paradicsom mellett érdemes a glóbusznak ezt a részét is felfedezni, hiszen rendkívül tanulságos.

Az utazás mindig is része volt Böröcz Zsolt életének. Gyerekkorában a Balaton-felvidék volt a közege, majd az ifjúkori hegymászásokat újabb és újabb úticélok követték, amelyek persze mindig kapcsolódtak egymáshoz.

- Egyfajta sorrendiséget állítottam fel, hiszen a Föld ezer millió csodáját nem lehet egyszerre megtekinteni. Először a közvetlen környezetünket kell megismerni, aztán lehet kitekinteni – vélekedett az utazó. - Azt vallom, a világ felfedezéséhez a szűkebb közegből rajtolva lehet építkezni. Az utazás egyébként már évezredek óta az ember álma, egy arab filozófus mondta, ha valaki ismereteket akar bővíteni, tanulni akar, sok újat szeretne látni, akkor annak utaznia kell. Ez örök érvényű mondás, hiszen mikor elindulok, másfajta emberekkel, különböző szokásokkal, eltérő építészettel, egyedi megoldásokkal, praktikumokkal találkozom. Az újdonságok által pedig több lehetek, mint amikor útra keltem.

Az utazók látásmódja is kiszélesedik, többen egyfajta tisztítókúraként, szellemi felfrissülésként is tekintenek egy-egy útra. A „nagy turista” meglátása szerint jó lenne, ha mindenki - az évben elosztva – több hetet távol töltene otthonától, így feltöltekezne és újult erővel térhetne vissza a hétköznapokba. Közelebbi vagy akár távolabbi világlátásokat, kirándulásokat akár saját maga, baráti társasággal is szervezhet a kalandozni vágyó, de ma már egyre több utazási iroda ajánl különböző lehetőségeket a természet felfedezésére.

- Minden utazás igényel előkészületet, így már egy a fejemben kialakított képpel kelek útra. Persze amikor megérkezem teljesen más kép tárul elém, hiszen élőben minden más – mondta Böröcz Zsolt, majd azt tanácsolta: legyünk befogadóak és ne veszítsük el a pillanatot. – Amikor megérkezem valahova, mindig figyelem az embereket. Odaérnek egy gyönyörű vízeséshez, egy gyönyörű sziklatűhöz, egy fantasztikus tóhoz és nem nézik a tájat, hanem már kapják is elő a kamerát. Csináltam én is ilyet, de ma már fegyelmezem magam. Ha valahová megérkezünk, érdemes először megállni, körülnézni, majd leülni, bámészkodni, figyelni az embereket: a hegyen, a hajóállomáson, a vonaton. Ha ezen túlesünk, akkor kell megörökíteni a helyet, hogy később másnak is meg tudjuk mutatni.

A videókon, fotókon megörökített látnivalók mellett a tanárember naplót vezet minden utazásáról, így tartva meg hosszú időn át az adott térségben megélt pillanatot. Persze voltak már csalódások is a kalandokban, hiszen ilyen sok élmény mellett elengedhetetlenek a negatív momentumok is. Böröcz Zsolt szerint összességében mégis az utazások során megtapasztalt élmények, a világ még nem látott csodái miatt érdemes újra és újra összepakolni a táskát. Elindulni és ott lenni. Megélni és átadni.

A kanizsai kalandor persze nem pihen. A kisebb túrák, nézelődések mellett már tervezi következő nagy úticélját: Délkelet-Ázsiába, a vulkánok szigetének felfedezésére vállalkozna. Bali és Jáva szigete az utazó újabb célpontja.

Vuk Anita

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.