Jó a kanizsai játszóterek állapota – ez részben a rendőröknek is köszönhető

facebook megosztás

Tavaly májusban készült el a város eddigi legimpozánsabb játszótere a Csónakázó-tónál, amely gyorsan népszerű is lett a városlakók körében. Jelenleg mintegy 50 játszótér van Kanizsán, ezek döntő többsége megfelel az európai uniós előírásoknak, egy azonban védelemre, kettő pedig teljes felújításra szorul.



Fotó: Horváth Zoltán

Az első „eus” és bekerített játszótér a Thury György téri volt a városban. Felszereltségének köszönhetően az egészen pici gyerekektől a nagyobbacskákon át egészen a szülőkig mindenki jól érezheti ott magát. A tér népszerűsége azonban nem kívánt vendégeket is magával hozott.

– Az elmúlt félévben kétszer kellett a kerítést javítani, mert vandál fiatalok letaposták azt, s így bejutottak éjszaka a játszótérre – mondta Szabó István, a Via Kanizsa Városüzemeltető Zrt. vezérigazgatója – Ezek a fiatalok, véleményem szerint rendkívül elítélendő módon, üvegeket törtek össze a játszótér területén. Volt olyan eset is a közelmúltban, amikor munkatársaink egy egész napon át gereblyézték az ütéscsillapító felületeket, s szedték ki a hinták és a csúszdák alól a sörösüvegeket és egyéb üvegtörmeléket. Nagyon rossz üzenete van ennek, mert emiatt egész napra be kellett zárni ezt a népszerű játszóteret, ahova átmenetileg a gyerekeket sem engedhettük be. A rendőrséghez is fordultunk, s kértük, rendszeresen járőrözzenek a környéken. Ezt az utóbbi hetekben már meg is tették, s ennek köszönhetően már csökkent az esetszám.

Szabó István hozzátette: kínosan ügyelnek arra, hogy egyetlen üvegcserép se maradjon a homokozóban vagy az ütéscsillapító felületeken, hiszen senkinek sem hiányzik, hogy az önfeledt játék sérüléssel érjen véget. A játszótér nem rendeltetésszerű használatának megelőzése és a gyerekek biztonsága érdekében pedig felmerült, hogy bekamerázzák a területet.

A Via Kanizsa 44 játszóteret üzemeltet a városban, a több száz játszóeszköz karbantartását folyamatosan végzik.

– A szabályozás szerint legalább heti rendszerességgel kell megjelennünk ezeken a területeken. Ekkor ellenőrizzük a játszóterek állapotát, a játszószerek használhatóságát. A város játszóterein szinte minden megtalálható, hinták, csúszdák, s egészen komplex játszószerek is. A tereknek egy bizonyos szabványnak kell megfelelnie, s ez az előírás határozza meg azt is, hogy milyen eszközök lehetnek a területen, s azoknak milyen biztonsági követelményeknek kell megfelelnie. Elmondhatom, hogy Kanizsán az összes játszótér megfelel az előírásoknak. Jelenleg azok a karbantartási munkálatok zajlanak, amelyeket a műhelyben el tudunk végezni. Kollégáim a napokban egyebek mellett a Thury-téri játszótér lócáit, padjait újítják, javítják – tette hozzá a Via Kanizsa vezérigazgatója.

A kisebb karbantartási munkák már nem lesznek elegendőek a Fecskeház saját kis játszóterének megmentéséhez. A kétezres évek elején készült teret szakemberek pár hete lezárták, s mint azt a Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt. vezérigazgatójától, Zakó Lászlótól megtudtuk, teljesen új játszóteret kell kiépíteni, a régi ugyanis menthetetlen.

– A vagyongazdálkodás alaptevékenységi köréhez nem tartozik a játszóterek üzemeltetése, ám amelyek az ingatlanjainkhoz tartoznak, azokat mi gondozzuk. Sajnos a Fecsekháznál és a Csengery 117-nél lévő játszótérre is elmondható, hogy kikezdte az idő vasfoga. Javításuk már nem lenne gazdaságos, s a szigorú uniós előírások miatt ebben nem is gondolkodunk. A gyerekek biztonsága az első, így egyértelmű, hogy újat kell beszereznünk.

Az előírásoknak megfelelő játszótér kiépítése azonban nem aprópénz. A Thury-téri park piros, beülőkaros csúszdája önmagában százezres tétel volt, a Csónakázó-tó 15 játékelemmel felszerelt parkja pedig bruttó 80 millió forintba került. A borsos árak ellenére azonban – az előzetes tervek szerint – mindkét helyszínen elkészülhet az új játszótér.

– A téli időszakban rengeteg olyan munkák van, ami prioritást élvez, így ez kissé háttérbe szorul, de a tavasz közeledtével ezzel is foglalkozunk majd. Tudni kell, hogy a játszótereknek megvan a szabványszerű előírása, ami a játékok anyagát, tartósságát, csúcsait, éleit, szűkületeit is érinti. A magasságból fakadóan gumi védőlemezt is el kell majd helyezni, így összességében e két játszótér esetében milliós tételről beszélünk. Ez egy akkora összeg, ami akár egy szociális bérlakás felújításra is elegendő lehet. Ugyanakkor a gyártóknak vannak kész játszóterei, ezért megnézzük, ki adja a legjobb ajánlatot, s a büdzsénkből mindenképp megpróbáljuk kigazdálkodni a két játszótér megújulásához szükséges összeget – mondta el végül Zakó László.

Mikó-Baráth György

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.