Jubilált a Pintyőke Fesztivál
400 kisgyerekkel jubilált a Pintyőke Fesztivál. A kiskanizsai Pipitér-óvoda által 20. alkalommal megszervezett kulturális találkozóra még Fonyódról is érkeztek résztvevők. A hagyományok megőrzéséről és átadásáról szóló rendezvényt ezúttal a Hevesi Sándor Művelődési Központban tartották.
Ünnepi helyszínt választottak a 20. évfordulóra a Pintyőke Fesztivál szervezői: a HSMK színháztermében percek alatt el is fogytak az üres székek. A legkisebbek hagyományőrző forgatagára 18 óvoda mintegy 400 növendéke érkezett, a legtávolabbi csoport Fonyódról jött. Dr. Némethné Kovács Edit, a Nagykanizsa Központi Óvoda intézményvezetője köszöntőjében azt mondta: az első fesztivál óta eltelt két évtized olyan példát közvetít, amelyet a tisztelet, a kitartás, az értékmegőrzés és a gyerekek szeretete jellemez.
Az évforduló alkalmából Dénes Sándor polgármester emléklappal köszönte meg a Pintyőke Fesztivált szervező közösség munkáját. „Gyermekeink a jövő, meg kell tenni értük mindent”, hangsúlyozta.
– Az óvodai nevelés minden önkormányzat, így a nagykanizsai számára is fontos. A helyi és városkörnyéki intézményekben jól felszerelt környezetben, felkészült szakemberek foglalkoznak a kicsikkel. A Kossuth-tagóvoda a közelmúltban megújult, hamarosan pedig elkezdődik a palini korszerűsítése és fejlesztése is – tette hozzá.
A rendezvényen Cseresnyés Péter is részt vett. A miniszterhelyettes, országgyűlési képviselő arról beszélt, számára a Pintyőke Fesztivál egyet jelent azzal az elhivatott munkával, amelyet az óvodapedagógusok végeznek a hagyományőrzés terén.
Cseresnyés Péter szerint a magyar népi kultúrából életre szóló élményeket meríthetnek a gyerekek
– Morus Tamás mondta: a hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása. Itt, Kanizsán – és országszerte is – ezt a lángot adják tovább az óvodák munkatársai. Biztos vagyok abban, hogy azok, akik a magyar népmesék és népdalok bűvöletében nőnek fel, olyan élményekhez jutnak, amelyek a későbbiekben is meghatározók lesznek számukra.
A megnyitón köszöntötték a Pipitér-tagóvoda korábbi vezetőit és munkatársait is, akik megálmodták, majd végigkísérték a találkozót az elmúlt húsz évben. A jelenlegi tagóvoda-vezető, Horváthné Göndör Réka kiemelte: a népi kultúrát középpontjába állító fesztivál célja ma is ugyanaz, mint a kezdetekkor: olyan rendezvényt szervezni, amely lehetőséget nyújt a gyerekeknek és a szülőknek a szabadidő értékteremtő eltöltésére, és a közösség erősítésére.
A bemutatók sorát a miklósfai óvodások kezdték
A bemutatók sorát a Miklósfai-tagóvoda kezdte, a gyerekek tavaszváró műsorral készültek a fesztiválra.
A színházi előcsarnokban is várta látnivaló az érdeklődőket: volt kirakodóvásár és kézműves foglalkozás, a régi időket pedig archív fényképek, meghívók és oklevelek idézték meg.