A dió az ősz kincse
Leghasznosabb gyümölcseink egyike a dió. Termésének legfontosabb része a rendkívül egészséges dióbél, de felhasználják a héját és a levelét is.
ÉVEZREDEK TAPASZTALATA
Bár ma már a diót többnyire sütemények, édességek alapanyagaként használjuk, jó tudni, hogy a gyógyászatban nagyon régóta alkalmazzák. A tudósok szerint Kr. e. 9000-ben – vélhetően az egykori Perzsia területén – már fogyasztottak őseink diót. Az ókori görögök is ismerték pozitív tulajdonságait, ők sebek gyógyítására és fertőtlenítésre, valamint féregűzőként használták. A középkorban reuma és idegpanaszok ellen teát készítettek belőle.
A szívtől a bőrig sok mindenre jó
A dió Magyarországon őshonosnak számít – egyes krónikák úgy tartják, már honfoglaló őseink is fogyasztották. A népi gyógyászatban gyakran alkalmazták a diót, belsőleg vértisztítóként, bél- és gyomorhurut ellen, külsőleg sebkezelésre. A dió hosszú évszázadokra visszavezethető sokszínű felhasználása nem véletlen, hiszen a növény az egészséges zsírok, a rostok és fehérjék gazdag forrása, de javítja a szív és a csontok állapotát, és segíthet a testsúlycsökkentésben is. Kitűnő magnézium- és cinkforrás, káliumot, vasat, foszfort és kalciumot is nagy mennyiségben tartalmaz, s a friss dió B- és C-vitaminforrásként is jelentős.
JÓT TESZ A SZÍVNEK
Tudományos elemzések kimutatták, hogy a dióban található telítetlen zsírsavak csökkentik a káros koleszterin és trigliceridszintet, ezzel együtt pedig visszaveszik a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a stroke és a szívroham kockázatát. Az egyik brit egészségügyi szaklapban publikált tanulmány szerint 37 százalékkal alacsonyabb a szívkoszorúér-betegség kockázata azoknál, akik hetente több alkalommal fogyasztják az olajos gyümölcsöt.
A kutatás szerint napi két és fél deka dió elfogyasztásával gondoskodhatunk a szükséges omega-3 bevitelről, amellyel az érfalak védelme mellett sokat tehetünk vérnyomásunk szinten tartásáért is. A koleszterin- és a vérnyomásproblémák megelőzése mellett a dió segít rugalmasan tartani az érfalakat, így hozzájárul a vérrögképződés megelőzéséhez.
HASZNOS AZ AGYNAK
A dió ásványi anyagainak köszönhetően csökkenti a stresszt és segíti az agyunk működését is. Az Omega-3 mérsékli az agyban az oxidatív stresszt, s támogatja az agyi jelátvitelt, segíti az idegsejtek fejlődését. A dióban lévő más fontos tápanyagok, mint az E-vitamin, a folát és az ellaginsav szintén hozzájárulnak a memóriafunkciók megfelelő működéséhez. Ráadásul a dióban nagy arányban található omega-3 zsírsavaknak fontos szerepük van a hangulati zavarok, a depresszió kezelésében is.
SEGÍTI A DIÉTÁT
A legújabb tanulmányok szerint a diófélék segítenek megfékezni az étvágyat a szerotoninszint-növelő hatásuk révén. A bennük található rost fokozza a teltségérzetet, tehát kevesebb tápanyagbevitellel is hamarabb jóllakottnak érezzük magunkat. A diétázók hajlamosak távol tartani magukat a dióféléktől magas kalóriatartalmuk miatt, pedig a diófélék nagyon kevés szénhidrátot tartalmaznak, így napjainkban az alacsony szénhidráttartalmú diéták hatékony összetevői lehetnek. A dió, amellett, hogy rendben tartja koleszterinszintünket, omega-3 zsírsav tartalma javítja a szervezet inzulin termelését is, így cukorbetegeknek és arra hajlamosaknak különösképpen ajánlott a fogyasztása.
SZÉPÍT IS
A dió meglehetősen sok E-vitamint tartalmaz, amely a bőr szépségének fontos alappillére, így a szépségipar is előszeretettel használja. Hatóanyagai miatt leginkább külsőleg alkalmazzák különféle bőrproblémákra, olajosságának és kiváló bőrnyugtató hatásának köszönhetően a dió segít megvédeni a bőrt a kiszáradástól, és csökkenti a kialakult gyulladásokat is.
A dióból készült kozmetikumok sokat segíthetnek a bőrproblémák kezelésében, az egyszerű pattanásoktól kezdve a kelések, fekélyek és az ekcéma borogatásához készítendő esszencia összeállításához. A dióból készült olajat, vagy főzetet gyakran használják, mint „bázisolaj” különböző kozmetikai és masszázsszerekben, a növényből készített fürdő pedig aranyérre kiváló, emellett bőrkiütések és bőrbetegségek esetén is alkalmazható.
(Forrás: termalfurdo.hu)