Kutatók éjszakája a PEN-en
Robottal rázhattak kezet, de még „sötét varázslatokat” is láthattak a kanizsaiak a kutatók éjszakáján. A Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampusza idén is látványos programokkal csatlakozott a tudományokat és a kutatói pályát népszerűsítő, európai rendezvénysorozathoz.
Sokféle állatot megleshettek egy virtuális kód segítségével az érdeklődők pénteken a PEN-en. Ehhez csak a hallgatók egyike által kifejlesztett applikációt kellett letölteniük.
Az interaktív csapatversenyen még sok más érdekes feladatot oldottak meg a gyerekek, miközben a turizmus, az informatika, a matematika és a természettudományok világában kalandoztak.
Az egyik helyiségben sötét varázslatok, egészen pontosan varázslatos sötétség fogadta a betérőket. A Soós Ernő-kutatóközpont munkatársai látványos kísérletekkel és fluoreszkáló anyagokkal is készültek.
Varázslatos fények várták a betérőket az elsötétített tanteremben
(Fotó: Gergely Szilárd)
– Az ötletet, lehet látni, honnan vettük: Harry Potter-könyvekből, abban volt a sötét varázslatok kivédése. De itt nem kell kivédeni, hanem részt kell venni benne – mondta dr. Galambos Ildikó, a Soós Ernő Víztechnológiai Kutató-Fejlesztő Központ kutatásvezetője.
A szomszédos tanteremben a páratlan YuMival gyakorolhatták a programozást az érdeklődők, akik kezet is rázhattak a kétkarú kooperatív robottal.
Integetni is tud YuMi, a robot (Fotó: Gergely Szilárd)
– A magyarországi egyetemek közül nálunk van először ilyen kétkarú kooperatív robot. Gyakorlatilag egy csúcstechnológiás fejlesztésről van szó. Őt arra tervezték, hogy emberekkel dolgozzon együtt gyártósorok mentén, vagy akár teljesen robotizált üzemekben – árulta el kérdésünkre dr. Jaksó Szilárd, a PEN egyetemi docense.
A kutatók éjszakája európai kezdeményezésre indult 2005-ben, és azóta is megtartják minden szeptember utolsó péntekén. Magyarország 2006-ban csatlakozott az akcióhoz. Az idén először kétnapos rendezvénysorozat országszerte 200 helyszínnel és 2600 programmal várta a fiatal és örökifjú kutatókat pénteken és szombaton.