Lesújtó előrejelzés: alig lesz idén a magyarok egyik kedvenc gyümölcséből
Az elmúlt negyed évszázad leggyengébb termése várható Magyarországon, közölte a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
Mint írták, a kajszi egy potenciálisan jó exportpozíciókkal rendelkező gyümölcsfajunk: 2018 előtt évi 4-5 ezer tonnát exportáltunk, az utóbbi években azonban – a kiszámíthatatlan termés, illetve árualap miatt – jellemzően 1-2 ezer tonna a kivitt mennyiség. Az import ezzel párhuzamosan emelkedett, a korábbi évek 0,5-1,0 ezer tonnás mennyisége 1-2 ezer tonnára nőtt.
A hazai kajszibarack termőterülete 2013 és 2020 között – jó jövedelmezőségének és piaci pozícióinak köszönhetően – dinamikus növekedést mutatott: 4 000 hektárról 5 700 hektárra emelkedett. Az utóbbi néhány évben – elsősorban az egyes években drasztikus terméskieséseket okozó fagykárok miatt – a kajsziültetvények területe csökkent, jelenleg már 5 000 hektár alá zsugorodott.
A hazai kajszitermés 2018 előtt, évjárattól függően 20 és 35 ezer tonna között mozgott. Azóta, különösen a gyakori és évi többszöri tavaszi fagykárok okán, a termésbiztonság nagyon jelentősen romlott, a termés egyre inkább kiszámíthatatlan, a termelés kockázata erősen fokozódott. Az erős fagykárral sújtott, rossz évjáratokban (2018, 2020, 2021, 2023) mindössze 6-8 ezer tonna kajszit szüreteltünk, míg a jó évjáratokban 20 ezer tonna fölött volt a termés (2019: 37 ezer tonna, 2022: 24,3 ezer tonna).
A tavalyi extrém korai szezon, illetve a hosszú nyári aszály és hőséghullámok ellenére idén nagyon jó virágzás volt tapasztalható. Az első fagyhullám március közepén érkezett Magyarországra, ami nem bírt országos szinten jelentőséggel, de egyes termőtájakon a virágzásban lévő kajszi ültetvényekben enyhe vagy közepes virágkárokat már idézett elő. Ez még nem feltétlenül predesztinált jelentősebb terméskiesést.
Az április 5-én érkező markáns hidegfront mögött sarkvidéki eredetű légtömeg árasztotta el a térséget. Mindössze a Kisalföld és a Balaton közvetlen térsége vészelte át a két kritikus éjszakát mérsékelt károkkal, de e térségekben a hazai gyümölcstermő ültetvényfelületnek mindössze kb. 10%-a található. Az április 7-ei és 8-ai fagyok tehát a gyümölcstermesztő körzetek mintegy 90%-át érintették, jellemzően közepes mértékű vagy jelentős lehűléssel, illetve fagykárral.
A 2025. évi kajszitermést az április fagyok már a szezon kezdetére „eldöntötték” annyira, hogy május első dekádjára relatíve tiszta, bár szomorú kép látható.
A FruitVeb újabb körképe alapján az idei kajszitermés 2 000-4 000 tonna közé prognosztizálható, ami egy normál termés mindössze 10-20%-a. Ez az ezredforduló óta mért leggyengébb termés, de a nagyon hosszú távú statisztikák alapján nem zárható ki az sem, hogy a valaha tapasztalt legrosszabb évjáratról beszélhetünk.
A ténylegesen betakarított mennyiséget még kis részben befolyásolhatja pozitív irányba a gyümölcsméretek növekedése (a gyenge termés miatt az egyedi gyümölcstömeg javul), de negatív változást eredményezhet egy, a hideghatás miatti erőteljesebb gyümölcshullás (ami a szüretig bármikor bekövetkezhet), az esetleges vihar- és jégkárok, vagy egy szélsőségesen aszályos időszak.
A hazai kajsziágazat az ültetvények korszerűségétől, kondíciójától, termelési színvonalától, a termőhelytől, illetve a fagyvédekezés módjától és mértékétől függetlenül az elmúlt negyed évszázad legsúlyosabb terméskiesését szenvedte el.
sokszinuvidek.24.hu