Megjött a bejelentés: ezeknek az energiaitaloknak mondhatnak búcsút a magyar fiatalok
A kormány új rendeletet fogadott el, amely megtiltja az energiaitalok értékesítését és kiszolgálását 18 év alatti személyek számára. A szabályozás célja a fiatalok egészségének védelme az energiaitalok túlzott fogyasztásának káros hatásaitól - olvasható a kormány oldalán.
A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet módosítása pontosan meghatározza, mely italok minősülnek a korlátozás szempontjából energiaitalnak. A rendelet szerint
tilos lesz a 18 év alattiak számára értékesíteni olyan alkoholmentes italokat, amelyek 15 mg/100ml mennyiséget meghaladó mértékben tartalmaznak metil-xantin csoportba tartozó vegyületet.
A korlátozás kiterjed továbbá azokra az italokra is, amelyek metil-xantint és egyéb összetevőket, például ginsenget, L-arginint, inozitolt, glükuronolaktont vagy taurint együttesen tartalmaznak.
A kormány indoklása szerint
a gyermekek egészsége a társadalom jövőjének záloga, ezért kiemelt felelősségünk, hogy biztosítsuk számukra az egészséges fejlődés feltételeit.
Az előterjesztés rámutat, hogy az elmúlt évek táplálkozás-egészségügyi tendenciái alapján a fiatalok körében egyre népszerűbbé váló energiaital-fogyasztás súlyos egészségügyi kockázatokat hordoz.
A rendelet betartását a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi majd. A jogszabály a kihirdetését követő harmincadik napon lép hatályba, és megfelel az európai uniós irányelveknek, amelyekről az előzetes bejelentés is megtörtént.
Ahogy arról április végén a portfolio.hu beszámolt, a parlament elfogadta a KDNP-s képviselők törvényjavaslatát, amely megtiltja az energiaitalok értékesítését 18 éven aluliak számára. A szabályozás célja a fiatalok egészségének védelme az egyre gyakoribb energiaital-fogyasztás káros hatásaival szemben.
Nacsa Lőrinc indoklása szerint a törvény azért vált szükségessé, mert az energiaital-fogyasztás a magyar fiatalok körében riasztó mértékűre nőtt. Egy kutatás alapján a fiatalok 78 százaléka fogyaszt energiaitalt, és minden ötödik 10–14 éves rendszeresen ilyen itallal kezdi a napját. A jogszabály célja a fiatalkorúak egészségének védelme a túlzott koffein- és stimulánsfogyasztással szemben.
A javaslat benyújtása és elfogadása között eltelt több mint egy év oka egy brüsszeli notifikációs eljárás volt, ahol a világ legnagyobb energiaital-gyártójának országából érkezett kifogás lassította a folyamatot. A kezdeményezők szerint azonban sikerült ezt a támadást kivédeni.
portfolio.hu