Nevelj microbitet, tervezd meg saját városod áramhálózatát vagy nézd meg, hogyan készül egy intelligens go-kart!
Hetedik alkalommal rendezi meg április 26-án a Nők a Tudományban Egyesület (NaTE) a Lányok Napja programsorozatát. Országszerte 52 helyszínen, 19 településen több mint 2000 középiskolás lánynak adatik meg a lehetőség, hogy ismerkedjen a technológiai pályákkal. A Lányok Napja 2018 program a Coloplast és a T-Systems Magyarország támogatásával jöhetett létre.
Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a középiskolás lányok körében a Lányok Napja: a szemfülesek már rögtön a regisztráció elindulása után biztosították helyeiket, egyes programok rekordgyorsasággal teltek meg.
A technológiai területeken zajló rohamszerű fejlődés a külvilág számára alig követhető, tapasztalatok mutatják, hogy nem ritka jelenség, hogy a fiatalok úgy választanak pályát, hogy többnyire nem is tudják, mit takar a szakmát kifejező fogalom.
A tapasztaláson, aktív bevonáson, játékosságon alapuló ismeretterjesztés és ismerkedés a technológiai trendekkel, a jövő munkahelyeivel hatékonyabban szólítja meg a pályaválasztás előtt álló diákokat, mint a száraz tananyag. Nem utolsó sorban pedig elkerülhető vele a csalódottság, mely abból adódik, hogy jól csengő nevek után választanak a döntés előtt álló fiatalok, ami jóval meghosszabbítja a képzési időt, hiszen a későbbiekben az egyetemek és egyes egyetemi karok közötti váltogatáshoz vezet.
Nyomtass te is 3D-ben! Tudd meg, hogyan készül egy BMW alkatrész!Tudd meg mi a közös a szoftverfejlesztésben és a pizzasütésben! - ilyen és hasonló hívószavakkal várják tárt karokkal a programban részt vevő cégek a jelentkezőket.
Aki a sarkára áll, ezen a napon nem csak azt tudhatja meg, hogyan készül egy BMW ésmik lesznek a közeljövő informatikai trendjei, hanem beavatják abba is, hogyan tervezzen digitális kampányt, áramhálózatot vagy fejlesszen játékot, illetv mi fán terem például a törvényszéki analitika.
Ellátogathatnak egy kutatóreaktorba, a T-Systems innovációs laborjába, körülnézhetnek a robotok világában, labortúrán vehetnek részt, szilíciumszelfit készíthetnek, hús-vér gépész, informatikus és mérnök nőkkel találkozhatnak, sőt, saját microbitet is nevelhetnek!
A rendezvény kapcsán a T-Systems Magyarország hatvan diáklányt fogad, akiknek a Kitchen Budapest (KiBu), a T-Systems budapesti innovációs laborja mutatja be a jövő globális kihívásait.
„A digitalizáció terén a fejlődést ma a fókuszált, gyors gondolkodás szolgálja.A T-Systems Magyarország - a jövő munkahelyeként - számos módon van jelen a mindennapokban. A T-Systems nőket és férfiakat, a fiatalabb és az idősebb generációt is megszólítva kínál munkahelyet az infokommunikációs szektor meghatározó vállalataként. Ezért öröm számunkra, hogy a megrendezésre kerülő Lányok napja - amely a legnagyobb, lányoknak szóló pályaorientációs kezdeményezés - is segít bennünket, hogy a piac és a T-Systems előtt álló kihívásokat, valamint a karrierlehetőségeinket szórakoztató módon tudjuk bemutatni az informatika iránt érdeklődő lányok számára” – emelte ki Kaszás Zoltán vezérigazgató - „Szándékunk, hogy az informatikus pályára invitáljuk a lányokat: interaktív safarival, a Legyél Te is informatikus előadásunkkal, és egy pályaorientációs beszélgetéssel. Reméljük, elnyeri tetszésüket és közülük minél többen választják majd első munkahelyüknek a T-Systems Magyarországot.”
Az április 26-i program szabad helyeire még itt lehet rástartolni!
A programhoz tizenkilenctelepülés,
Budapest (ARM Hungary Kft. – B. Braun Medical Kft.- BT ROC Kft. (Budapest) – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem VIK – Citi Szolgáltató Központ – EPAM – Ericsson Magyarország – evosoft Hungary Kft. –– Google(délelőtt) – Google(délután) – Hewlett-Packard Informatikai Kft. – IBM Chief Information Office – IBM Budapest Lab - MTA Energiatudományi Kutatóközpont – MTA Energiatudományi Kutatóközpont – MTA Energiatudományi Kutatóközpont - Nemesys Games – POSSIBLE Zrt. – SAP Hungary –T-Systems Magyarország)
Békéscsaba (Csaba Metál Zrt.),
Debrecen (BT ROC Kft. (Debrecen),Debreceni Egyetem Mechatronikai Tanszék,E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt.)
Esztergom, (TE Connectivity)
Győr (Jankovits Engineering Kft. - Széchenyi István Egyetem (Győr) - Technics Playground 4.0)
Kalocsa (Bajai SZC Kalocsai Dózsa György Szakgimnáziuma),
Kazincbarcika (Borsodchem Zrt.)
Kecskemét (Neumann János Egyetem)
Miskolc (Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatika – Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Kar – Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar –Robert Bosch Kft. – Robert Bosch Power Tool Kft/Robert Bosch Energy and Body System Kft. -Takata Safety Systems Hungary Kft.)
Mosonmagyaróvár (FUTURA -Széchenyi István Egyetem (Mosonmagyaróvár))
Nagykanizsa (Soós Ernő Víztechnológiai Kutató-Fejlesztő Központ)
Nyíregyháza (LEGO Manufacturing Kft. – MICHELIN Hungária Kft.)
Paks (MVM Paksi Atomerőmű Zrt.)
Siófok (Gábor Dénes Főiskola)
Szeged (SZTE TTIK Informatikai Intézet)
Székesfehérvár (Grundfos Magyarország Gyártó Kft. –IBM Nemzetközi Informatikai Szolgáltatóközpont –Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar)
Tatabánya (Coloplast Hungary Kft.)
Vác (IBM DSS Kft.) és
Veresegyház (GE Power)cégei/intézményei csatlakoztak, a cégnevekre kattintva megnyithatja az általuk ajánlott programokat.
Háttérinformáció a programról:
A Lányok Napja eredetileg amerikai kezdeményezésre jött létre és évente az összes csatlakozó országban ugyanazon a napon rendezik meg, idén 2018. április 26-án. A program hazai elindítója a Nők a Tudományban Egyesület (NaTE), hosszú távú célja, hogy megfordítsa a lányok pályaválasztási szokásaiban napjainkban uralkodó trendet és felhívja figyelmüket a természettudományokhoz, technológiához, mérnöktudományokhoz és informatikához szorosan kapcsolódó pályákra.
A kimutatások szerint több tízezer mérnöki állás betöltetlen ma hazánkban. Ez a hiány jelentősen csökkenthető lenne, amennyiben a lányok legalább olyan arányban választanának mérnöki pályát, mint amilyen arányban teszik ezt fiú társaik.
Az idei Lányok Napja a Coloplast és a T-Systems Magyarország támogatásával jöhetett létre.
A programot a Facebookon és az Instagramon is népszerűsítjük. Ízelítőt az egyes programokból ezeken a videókon láthatnak.
A Nők a Tudományban Egyesület (NaTE) egy országos hálózat; tagjai női és férfi kutatók, egyetemi oktatók, mérnökök a tudomány és innováció minden területéről, akik közös elkötelezettséggel képviselik a nemek közötti esélyegyenlőség ügyét a tudomány és kutatás területén.
Az Egyesület célja, hogy vonzóvá tegye a technológiaorientált szakmákat a középiskolás lányok számára is, és ezzel csökkentsék a mérnök és informatikus szakemberhiányt. Az Egyesület feladatának tekinti, hogy konferenciák szervezésével és egy saját díj átadásával felhívja a figyelmet a női innovátorok társadalomban és gazdaságban betöltött szerepére. Szemléletformáló, stratégiai együttműködéseket alakít ki cégekkel és egyetemekkel, annak érdekében, hogy együttes összefogással, szektorokon átnyúló kooperációkkal küzdjenek a nők alulreprezentáltsága ellen a tudományos és technológiai területeken.