Nutria a Kis-Balatonon: új inváziós faj megjelenése

facebook megosztás

A Kis-Balatonon a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatójának kameracsapdája rögzítette egy új, jövevény emlősfaj, a nutria jelenlétét. A felvételek alapján egy kifejlett példány jelenléte bizonyított. Valószínűleg a déli befolyó patakokon vagy a Zala folyó mentén érkezett ide. Bár a fajra éjszakai aktivitás jellemző, ahol meghonosodik, nappal is gyakran mozgásban van – írja a tihanyi kutatóintézet a facebook oldalán.

A nutria eredete és életmódja

A nutria Dél-Amerikában őshonos, vízhez kötődő emlős, amely 4-8 kilogramm közötti testsúlyával a második legnagyobb rágcsáló hazánkban, a hód után. Ez az alkalmazkodóképes állat leginkább a tiszta vizű, vízinövényekben gazdag területeket kedveli, ahol megfelelő búvóhelyeket és télen is elegendő táplálékot talál. Kis családokban él: egy domináns hím és több nőstény alkotja a csoportot a fiatal egyedekkel együtt. Tápláléka főként lágyszárú növényekből, például gyékényből, nádból, kákából, hínárból és békalencséből áll, de gazdasági növényeket is fogyaszt. Európai terjeszkedéséhez jelentősen hozzájárul a telek enyhülése.

Terjedése Magyarországon

Magyarországon a nutria szaporodását először a Duna és mellékágain, valamint az Ipoly mentén bizonyították jó egy évtizeddel ezelőtt. Azóta az ország belső részein, a Dráva és a Mura mentán is kialakultak állományai. A Balaton vízgyűjtőterületén való megjelenése csak idő kérdése volt. A faj természetes ellenségei közé tartozik a vörös róka, az aranysakál, a szürke farkas és a nagytestű ragadozómadarak.

Problémák, amelyeket a nutria okoz

A nutria az Európai Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékén is szerepel, mivel komoly ökológiai és gazdasági károkat okozhat. Rágásával átalakítja a vízinövényzettel borított területeket, nyílt vízzé alakítva azokat, ami jelentősen csökkenti az adott terület biológiai sokféleségét. Télen a vízinövények gyökereit is kiássa, part menti ásása pedig árvízvédelmi problémákhoz vezethet a töltések meggyengítésével.

Mit tehetünk a nutria ellen?

A faj visszaszorítása rendkívül költséges vagy lehetetlen, ha egyszer jelentős állományokat hoz létre. A nutria jelenleg csak külön engedéllyel vadászható Magyarországon. A felszámolására legálisan alkalmazható szelektív vadászati módszerek bevetése ajánlott.

Kutatás a Kis-Balatonon

A HUN-REN BLKI projektjének célja a vízhez kötődő emlősök, például a vidra állományának felmérése. A kutatásban a Magyar Természettudományi Múzeum és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem is részt vesz. A nutria megjelenése komoly kihívás elé állíthatja a Kis-Balaton ökoszisztémáját, ezért a szakértők fokozott figyelemmel követik a faj terjedését.

facebook.com/BalatonLimnologia

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.