Nagy átalakítás jöhet a magyar gimnáziumokban: a szakképzésbe terelnék át a diákokat?
A Klebelsberg Központ ajánlást küldött a gimnáziumoknak, amelyben minimális pontszámokat határoz meg az írásbeli felvételi vizsgán a felvételizők számára. Az ajánlás célja "a gimnáziumi képzés presztízsének emelése" és a lemorzsolódás csökkentése, bár az intézmények szabadon dönthetnek az irányelv alkalmazásáról. A központ álláspontja arra is utal, hogy a diákokat a szakképzés irányába próbálják terelni.
A Klebelsberg Központ ajánlást küldött a tankerületi fenntartású gimnáziumoknak arról, hogy az írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményt elért tanulókat érdemes felvenni. Arról az adott intézmény dönthet, hogy ezt mennyire veszik figyelembe - írja a Népszava. A központ szerint az ajánlás célja "a gimnáziumi képzés presztízsének növelése, hogy a diákok a megfelelő helyen tanuljanak, úgy a gimnáziumokban, mint a szakképzésben. Továbbá, hogy azok a tanulók, akik felvételt nyertek, el is tudják végezni az adott intézményt, hiszen jelenleg is vannak olyan gimnáziumok, ahol nagy a fluktuáció, amelyekben az osztályok kisebb létszámmal működnek, mint amit a jogszabály meghatároz."
A különböző képzéstípusok esetében a fenntartó megfogalmazott egy, az írásbeli felvételi vizsgarészben elvárható pontszámot, melyek a következők:
- négy évfolyamos képzés esetében minimum 50 pontot,
- a nyelvi előkészítő esetében 60 pontot,
- a hat évfolyamos képzéseknél 70 pontot
„ajánlott” elérni a 100-ból azoknak a felvételizőknek, akik gimnáziumokba szeretnének bekerülni. Ez alól csak azok a gimnáziumok a kivételek, amelyek részt vesznek az Arany János Programban vagy a Honvéd Kadét Programban. A lap szerint a Klebelsberg Központ mindezzel arra utal, hogy sok olyan diák is bekerül a gimnáziumokba, akiknek a szakképzésben jobb helye lenne. A Népszava megjegyzi: pont a szakképzésben nagyobb a lemorzsolódás aránya, 7,67 százalék, míg a gimnáziumokban csupán 1,05 százalék.
penzcentrum.hu