Még ma sem könnyű a kis kedvencekkel utazni

facebook megosztás

Nem egyszerű az utazás megtervezése, ha a családnak egy vagy több házikedvence van. Már egyre több hazai szálloda fogad kutyával vagy cicával érkező vendégeket, azonban az is megoldás lehet, hogy a kiskedvenceket kutya- vagy cicapanzióban helyezzük el, aminek díja napi 4500 és 7000 ezer forint között mozoghat.

Aki már látott autó hátsó ülésén vagy csomagtartójában szaunázó macskát vagy kutyát például egy autópálya-pihenőnél, az pontosan tudja, hogy milyen tortúrának lehetnek kitéve az állatok egy-egy hosszabb utazás alkalmával. Ha pedig megérkezünk egy szálláshelyre a házikedvenccel együtt, ott sem mindegy természetesen, hogy milyen lehetőségek fogadják őket.

Még van hova fejlődni

Forsthoffer Ágnes, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének balatoni régióvezetője szerint a hazai szálláshelyeknek még van hova fejlődniük, ha a házikedvenccel érkező vendégek fogadásáról van szó.

Sajnos, a Balatonnál nem dicsekedhetünk arról, hogy milyen sok házikedvencbarát szálláshely vagy úti cél található itt. Nagyon kevés a kutyás strand is. – mondta Forsthoffer Ágnes, aki egyben a balatonfüredi Hotel Margaréta ügyvezetője is.

Szerinte fontos lenne e téren fejlődni, mert a kis kedvencekkel való utazás igénye egyre növekszik.

Saját szállodájuk tapasztalatairól szólva kiemelte: náluk már nagyon kevés a probléma abból, hogy a gazdi esetleg nem felelősen tartja az állatot a szállodában. Miután az utóbbi években jelentős előrelépés történt az állattal történő utazás kultúrája terén, a legtöbben szép, ápolt kutyusokkal érkeznek, az állat ellátásához szükséges teljes felszereléssel, és ügyelnek a kedvencükre.

A legjellemzőbb gond a kutyus szorongása lehet, ha a gazdi nem méri fel jól, hogy egyedül hagyható-e a kutya egy számára idegen szobában.

Mi mindig külön figyelünk arra, hogy a kutyussal érkezőket el tudjuk érni telefonon, ha a szobából „panaszos hangot” hallunk. A kutyás szobák a földszinten találhatók, a recepció közelében, így rajtuk tudjuk tartani a fülünket.

Tapasztalataik szerint viszont egy macska jó eséllyel eltölti egyedül az időt a szobában is, így gazdái bármilyen programot tervezhetnek napközben, nem szükséges a kis kedvencet magukkal vinniük. „Egy nagytestű kutya mozgásigénye már jóval nagyobb, velük mindenképpen a túrázás, természetjárás az ideális, tehát aktív időtöltés szükséges. Ha van kutyás strand a közelben, mint például Keszthelyen, akkor érdemes annak közelében egy ideális szállást találni, így a fürdésből sem marad ki a kutya. De azt gondolom, hogy a Balatonnál ideálisabbak a holtágak, kisebb tavak, ahol szabadabban vihetőek be a vízbe a kutyák” – mondta a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének balatoni régióvezetője.

Felárat kell fizetni

Arra persze számítani kell, hogy akár macskát, akár kutyát visz magával a nyaraló, ez a hotelek és panziók esetében plusz pénzbe fog kerülni.

A Hotel Margarétában például olyan szobákban fogadják a házi kedvencekkel érkezőket, ahol tudják fertőtleníteni a padlót.

A kutyás-cicás szoba minden esetben extra odafigyelést és takarítást igényel, ezért alkalmazunk felárat, ám ez természetesen sokkal kedvezőbb, mint egy kutyapanzió díja - mondta a Hotel Margaréta ügyvezetője.

Egészségügyi igazolást nem kérnek, de a többi vendégre is oda kell figyelniük, ezért a kisállatok nem használhatják a szálloda füvesített kertjét és éttermét sem.

A Danubius Hotels városi szállodái közül Budapesten minden hotel, illetve a győri és a bükfürdői szállodák házikedvencbarátak – közölte megkeresésünkre Fabriczki Petra, a Danubius Hotels kommunikációs igazgatója. Általánosságban azt tapasztalják, hogy az elmúlt években nőtt azok száma, akik a kutyájukkal közösen szeretnének pihenni. Szállodáik közül a bükfürdői hotelben és a budapesti Heliában a legjellemzőbb, hogy kutyával érkeznek a vendégek.

A Danubiusnál is a házi kedvenccel érkező vendégek részére külön kijelölt szobákat biztosítanak. 

A takarítást ezekben a helyiségekben különös odafigyeléssel végzik, amiért napi felárat számolunk fel 25 euró/éjszaka értékben – mondta a Danubius kommunikációs igazgatója.

A szálláshelyek mindenütt maguk alakítják ki a házirendet az állatok fogadására, ezért természetesen mindenképpen ajánlott a kinézett hotel vagy panzió oldalán tájékozódni, hogy mit vár el a vendéglátó. Az állattartói felelősség egyébként a szálláshelyeken is fennáll, tehát mindenképpen csak egészséges és oltásokkal rendelkező állatot vihetünk hotelekbe, panziókba vagy éppen apartmanokba.

A Danubius Hotels kommunikációs igazgatója elmondta: a megfelelő előkészületek érdekében a négylábú kedvencek érkezéséről már a foglaláskor érdemes tájékoztatni a szállodát. „A kutyás vendégeket a szállodába érkezéskor minden hasznos információval ellátjuk, így a szállodára és környékére szabott tájékoztató anyaggal, ajánlásokkal készülünk, például közeli állatorvost, sétálóhelyeket, kutyafuttatót ajánlunk. Kiegészítőket, itatót, kutyasnacket kérésre biztosítunk. A gazdik a beleegyező nyilatkozattal vállalják a kutyára vonatkozó viselkedési, együttélési szabályok betartását, valamint nyilatkoznak arról is, hogy a házi kedvencük minden kötelező oltást megkapott.”

A hotelszabályok alól kivételt képeznek a gazdájukat kísérő, segítő vakvezető és rendőrségi kutyák, illetve a mozgássérült vendéget kísérő ebek. Ennek részleteit külön jogszabály (29/2009.(XII.3) SZMM rendelet) szabályozza. Ilyen esetben a behozandó állatok száma nem korlátozható, elhelyezésükért nem lehet felárat kérni, és az állatok a vendéglátás területeire is bevihetők.

Kutya- és cicapanziók

Aki mégis úgy dönt, hogy nem stresszeli az utazással házikedvencét, vagy csak jobb megoldásnak gondolja elhelyezésüket egy külön erre szakosodott panzióban, arra számíthat, hogy egy cica esetében naponta 4500 és 4800 forint közötti összegeket kérnek el a kis kedvenc elszállásolásáért.

A kutyák elhelyezése kicsit drágább: napi 6500 és 7 ezer forint között ingadozik attól függően, hogy a gazdája biztosítja-e a kutya tápját, vagy azt a panziótól igényli. Természetesen a kiskedvenceket fogadó panziókba csak egészséges állatokat lehet vinni bolha- és parazita mentesen, érvényes kombinált oltással.

Kecskés Viktória, a Kutyapszichológus nevű panzió alapítója és vezetője lapunknak elmondta: náluk 7 ezer forint minden megkezdett nap, amelybe beletartozik a háztól-házig szállítás, az etetés és a felügyelet. Rendkívül változó, hogy mennyi időre helyezik el a tulajdonosok a kedvenceiket, a pár napostól az évekig tartó időszak között náluk már mindenre volt példa. Persze a nyári időszakban jóval több a kedvencének helyet kereső állatbarát. Hozzátette: nagy az igény az ilyen panziók iránt, mert természetesen nem mindig lehet megoldani, hogy a kutya a gazdival maradjon. Nem csak nyaralásnál, akár egy lakásfelújításnál is előfordulhat, hogy a házikedvencnek ideiglenesen más helyet kell nézni.

portfolio.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.