Percek alatt kiéghet egy autó, de a tűz kockázata csökkenthető

facebook megosztás

Négy esetben riasztották kigyulladt járművekhez a tűzoltókat az elmúlt hetekben Zalában. Évente több száz hasonló eset fordul elő az országban, ami legtöbbször valamilyen baleset következménye, azonban a tulajdonos figyelmetlensége miatt akár egy parkoló autó is kigyulladhat. A szakértők szerint a sofőröknek nemcsak a megelőzéssel, hanem baj esetén a teendőkkel is tisztában kell lenniük.

A tűz keletkezése után mindössze néhány perc elegendő ahhoz, hogy teljesen kiégjen egy jármű, így annak megmentésére alapvetően nem sok esély van – szögezte le Kósi Zsolt. A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője elmondta, ugyan nem kötelező tartozék az oltókészülék, azonban azt javasolja, hogy mindenki tartson egyet az autójában. Kiemelte, a jelenlegi kánikulában különösen figyelni kell arra, hogy tűzveszélyes anyagokat és eszközöket nem szabad a járművekben tárolni.

– Nagyon fontos, hogy vezetés közben is figyeljünk, ha menet közben füstöt vagy valami égett szagot érzünk, akkor azonnal álljunk félre. Mindenképpen az utasok biztonságáról kell gondoskodni először, tehát az a lényeg, hogy akármennyien is utazunk abban az autóban, hagyjuk el minél gyorsabban, hogyha látjuk, hogy füstöl, és csak ezután foglalkozzunk magával a járművel. Természetesen, hogyha ilyet látunk, akár a saját házunk előtt egy parkoló autót vagy menet közben látunk valami füstölő járművet, akkor mindenképpen tárcsázni kell a 112-es segélyhívó számot és azonnal kérni kell a tűzoltók segítségét – mondta el Kósi Zsolt, a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője. 

autó

Az ilyen esetek általában balesettel vagy valamilyen elektronikai hibával hozhatók összefüggésbe, ezért a tulajdonos felelőssége, hogy a jármú mindig megfelelő műszaki állapotban legyen. Ennek kapcsán Moór András hangsúlyozta, egy baleset után a legfontosabb feladat, az autó áramtalanítása, azonban laikusként nem könnyű meggyőződni a sérülés mértékéről.

– Az autóknak a döntő többségében – ez nem teljesen igaz – mondhatjuk azt, hogy az akkumulátor a motortérben van, tehát ha az autónknak az eleje sérült és a sérülés nem csak pusztán egy koccanás, akkor ennek az esélye megvan. Ha ilyet tapasztalunk, akkor mindenképpen hívjunk segítséget, ha mi magunk ezt nem tudjuk leellenőrizni. Életet menthet – árulta el Moór András, a Moór Autó ügyvezetője. 

A tulajdonos feladata az is, ha lábnyomokat lát az autón, ellenőrizze, keletkezett-e kár valamelyik vezetékben, hiszen Kósi Zsolt szerint menet közben akár az is okozhat tüzet. Hozzátette, egy szakszerűtlenül bekötött hangrendszer vagy világítás is végzetes lehet a jármű szempontjából.

T.CS.

(Kép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.