Több benne a C-vitamin, mint a narancsban! A világ legegészségesebb zöldségét könnyedén termesztheted otthon is!

facebook megosztás

A vízitorma nem csak finom, de a világ legegészségesebb zöldségének sem véletlenül választották. Ideje megismerkedni vele!

Vajon melyik zöldségre tippelnénk, ha azt kérdeznék tőlünk, melyik zöldségféle a világ legegészségesebb növénye? Valószínűleg nem sokan említenék meg a vízitormát.

Pedig az amerikai CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ) vizsgálatai szerint a világ legegészségesebb növényi eledele a vízitorma. Ezt a finomságot ráadásul akár még a kertünkben is könnyedén tudjuk termeszteni.

Habár valószínűleg nem ez a zöldség fog elsőre eszünkbe jutni, ha rákérdeznek, melyik lehet a világ legegészségesebb növénye, mégis megéri jobban megismerni. Például azért is, mert jóval több benne a C-vitamin, mint egy narancsban, mégis keveset fogyasztunk belőle.

Ráadásul annyira egyszerű termeszteni! Ha egyszer végre belevágunk, már csakis azt fogjuk bánni, hogy miért nem tettük ezt már jóval korábban. Ez a finom és egészséges zöldség pedig még dísznek sem utolsó. Még télen sem veszíti el élénk zöld színét, fehér virágai pedig elbűvölővé varázsolják a kertet. Kell még ennél több? Szép, egészséges és még finom is!

De akár még az ételeinket is szebbé képes varázsolni, ha felaprítjuk és megszórjuk vele azokat. Ismerjük hát meg közelebbről a vízitormát és ne felejtsünk el neki minél gyakrabban helyet adni a tányérunkon, vagy éppen a poharunkban.

Ismerd meg a vízitormát

Az orvosi vízitorma, vagyis a Nasturtium officinale a káposztafélék családjába tartozó évelő vízinövény. Az egész világon előfordul, hazánkban leginkább a Gerecsében, a Bakonyban, Zala megyében, a Kisalföldön, a Duna és a Dráva vidékén találkozhatunk vele.

A vízitorma körülbelül 30-50 cm magas. Zöld leveleit még télen is megőrzi, fehér virágai pedig igazán széppé varázsolják. A vadon élő vízitorma Magyarországon védett.

A vízitorma íze csípős, a mustárhoz, vagy éppen a tormához hasonló. Nagyon egészséges, hiszen jóval több benne a C-vitamin, mint egy narancsban, több benne a kalcium, mint egy liter tejben, és több benne a folsav, mint egy banánban.

A gyógynövénynek üreges és szögletes szára, szárnyalt levelei és 5-10 mm széles fehér virágai vannak, és persze az sem véletlen, hogy már a középkorban is nagyon kedvelték a vízitormát. Ekkor ráadásul nem csupán gyógynövényként használták, hanem téli zöldségnek is termesztették.

Ezért a világ legegészségesebb zöldsége a vízitorma

1. A vízitorma antioxidánsokban gazdag. Tartalmaz A-, E-, K-, D- és C-vitamint, valamint jódot és vasat is.

2. Gyomorerősítő, étvágygerjesztő és vízhajtó hatása van.

3. Fogyaszthatjuk italként, de ízesíthetünk vele rántottát, leveseket, tésztákat is. Köretként is kiváló megpárolva, és a salátát is gazdagítja csodás ízével, mely egyesek szerint a mustárra, míg mások szerint a tormára emlékeztet. Leveles hajtásait virágzás előtt kell lecsipegetnünk. Akár egy szendvicsre is rászórhatjuk, hogy izgalmasabbá tegye és felpezsdítse a megszokott ízeket. A lényeg, hogy minél gyakrabban fogyasszuk, hiszen a vízitorma nem csak finom, de nagyon egészséges is.

4. Óriási C-vitamin tartalma miatt még a skorbut megelőzésére is használták. Kiemelkedően gazdag értékes ásványi anyagokban és A- és D-vitaminban is. Egy csészényi vízitorma 34 gramm K-vitamint tartalmaz, amely mennyiség már önmagában is elegendő a napi ajánlott beviteli érték fedezéséhez.

5. A vízitorma képes csökkenteni a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát, segít megelőzni a szívbetegségek kialakulását, antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően pedig segíti a véredények működését a szívroham elleni védekezésben.

6. Az orvosi vízitorma antibiotikus, vizelethajtó, étvágygerjesztő és emésztésserkentő hatásokkal is rendelkezik, ezért a hólyag- és a hörghurut egyik természetes antibiotikumaként is lehet használni.

7. Ezen kívül csökkenti a vérnyomást, csillapítja a fájdalmat, elősegíti a sebgyógyulást, de még a gyomor működésére is pozitívan hat. Kiváló vértisztító is, és a benne lévő jódnak köszönhetően a jód hiánya okozta pajzsmirigyzavarra is kiválóan alkalmazható.

8. Mivel a vízitorma lutein és a zeaxantin forrás, így képes csökkenteni az életkorral összefüggő szembetegségek és a szürke hályog kockázatát.

9. Tavasszal érdemes vízitormakúrát tartani. Turmixoljunk le egy adag vízitormalevelet, préseljük ki a levét és igyunk belőle naponta két evőkanálnyit reggel és este, hat héten keresztül.

10. Teaként is fogyaszthatjuk. Ehhez aprítsunk fel két teáskanálnyi vízitormalevelet, öntsük le két deciliter forró vízzel, majd hagyjuk állni tizenöt percig. Szűrjük le és fogyasszuk bátran.

Így legyen vízitorma a kertedben

Vízitormát manapság már nagyon sok bolt polcain találhatunk. Amikor a vásárlás mellett döntünk, mindig alaposan vizsgáljuk meg, hogy kellően friss és sötétzöld legyen. Azonban jobban járunk, ha nem magát a zöldséget szerezzük be, hanem a magot. Ezt akár bioboltokban, akár kertészeti áruházakban is meg tudjuk tenni, és így esélyt kapunk rá, hogy otthon termesszük ezt a fantasztikusan egészséges növényt. Azt azonban fontos tudni, hogy a vízitormának nedves, vizes helyet kell találnunk. Ez lehet akár egy dézsa, vagy éppen egy vályú is.

Habár a vízitorma akár még a vízben is megél, azért inkább a konyhakertben próbálkozzunk meg a termesztésével. A legjobb, ha meszes talajba kerül, azonban nagyon oda kell figyelni arra, hogy elegendő mennyiségű vízhez jusson, így gyakran kell öntözni.

A vízitorma nagyon szereti a napfényt, így olyan helyet keressünk neki a kertben, ahol legalább 6 órán át tud benne fürdőzni. Érdemes az ültetés előtt egy nagy adag komposztot forgatni a talajba 15-20 cm mélyen.

A vízitorma magjait vessük közvetlenül a talajba, körülbelül 6 mm mélyen, legalább 3 héttel az utolsó várható fagyok előtt, mivel a vízitorma hűvös körülmények között, 10-15 Celsius-fokon csírázik. Ügyeljünk a folyamatos öntözésre, hiszen nem száradhat ki. Ha cserépben neveljük, gondoskodjunk egy tálcáról, amit alá helyezünk és amelyet folyamatosan feltöltünk vízzel. Így a növény gyökerei állandóan a vízben maradnak, de ezen kívül heti egyszer felülről is alaposan öntözzük meg a vízitormát. Ez a zöldség ugyanis nem véletlenül kapta a nevét.

Ne feledkezzünk meg a vízitormáról, hiszen igazán sokat tesz az egészségünkért. Adjunk neki helyet a kertben és a konyhában egyaránt.

agroinform.hu

(Kép: pixabay.com)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.