Galambokon is fejet hajtottak a roma holokauszt áldozatai előtt
Galambokon is fejet hajtottak az áldozatok előtt, a roma holokauszt 80. évfordulója alkalmából. 1944 augusztusában a becslések szerint mintegy 3000 romát gyilkoltak meg Auschwitzban csupán származásuk miatt. A megemlékezés célja a múlt megismertetése volt, hogy többé ne történhessen ilyen.
A holokauszt nemzetközi emléknapja január 27-e, de a roma áldozatoknak külön időpontja van. 1944. augusztus 2-án éjszaka számolták fel az auschwitz-birkenaui II/E. tábort. Az SS-katonák néhány óra alatt több mint háromezer embert gyilkoltak meg. A Cigány Világszövetség 1972-es párizsi kongresszusának határozata alapján lett ez a nap a roma holokauszt nemzetközi emléknapja, mely alkalomból számos településen megemlékezést tart a többségi és a kisebbségi társadalom.
- Tudják, hogy milyen szörnyűségek történtek abban az időben, ezt szeretnénk elkerülni, ezt szeretnénk gyerekeinknek továbbadni. Ezzel kapcsolatban van egy holokauszt vándorkiállítás, amit a piactéren lehet megtekinteni, még bővebb információt kapnak és minden évben ezt rendszeresítjük – mondta el Bogdán Sándor, a Galamboki Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke,
Galambokon 2017-től, az emlékmű felavatása óta minden esztendőben fejet hajtanak az áldozatok előtt. Teleki László, a Nagykanizsai Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke szerint fontos, hogy a legkisebb településen is emlékezzenek a múltra. Mint fogalmazott: a 30 év munkásságának ugyan lett eredménye, de vannak még feladatok is, leginkább az ifjúságot érintően.
- Nagyon nehéz, és nem az ifjúság miatt, hanem az intézmények bezártsága miatt. Sokkal nyitottabb intézményeket kellene látnunk ahhoz, hogy minél több helyen meg tudjunk jelenni, és minél több helyen el tudjuk mondani, hogy a holokauszt – nem csak a roma holokauszt – milyen veszteséget okozott a magyar társadalomnak is. Ezért tehát én azt gondolom, minden olyan szinten be kell kopogtatnunk, ahol lehetőséget kínálnak vagy éppen adnak. Ahol pedig nem, ott igenis ki kell harcolnunk, hogy engedjék meg, hogy a roma holokausztról beszélhessünk – fogalmazott Teleki László.
Az esemény végén elhelyezték a kegyelet koszorúit az emlékműnél és mécseseket gyújtottak az áldozatok tiszteletére.
V.A.
(Képek: Kanizsa TV)