Sópótlók használatával jelentősen csökkentheti vérnyomását
A hagyományos só mérséklésével akár 40%-kal csökkentheti a magas vérnyomás kockázatát.
A só (nátrium-klorid) az egyik legtöbbet használt ízesítőszerünk, azonban túlzott alkalmazása köztudottan hozzájárul a vérnyomás megemelkedéséhez és így a szív-és érrendszeri problémák kialakulásához. A nagy mennyiségű sóbevitel szorosan összefügg a szívinfarktus, illetve a stroke fellépésének magasabb kockázatával. Felvetődhet így a kérdés: vajon mivel tudnánk védeni szívünket az ízek feláldozása nélkül? Erre több lehetőségünk is van: az egyik ilyen a sópótlók használata.
A sópótlók célja
A sóhelyettesítők célja az, hogy a nátriumot-kloridot egy másik, szívbarátabb ásványi anyaggal helyettesítsük. Erre kálium-kloridot használnak, mivel íze és működése olyan, mint a konyhai sónak.
A Journal of the American College of Cardiology folyóiratban megjelent tanulmányban azt vizsgálták, hogy a hagyományos, nátrium-kloridból álló konyhasó káliumos sópótlóval történő helyettesítése miként befolyásolja a vérnyomást. A tanulmányban több mint 600 kínai felnőtt vett részt, akiknek vérnyomásuk eleinte az optimális tartományon belül mozgott. A kutatók véletlenszerűen kiválasztották a résztvevők felét és arra kérték őket, hogy fogyasszanak rendszeresen hagyományos sót, míg a másik csoport tagjaitól a sópótlók használatát kérték. (A vizsgálatban használt sópótlók kb. egyharmadával kevesebb nátrium-kloridot tartalmaztak, mint az asztali só).
A résztvevőket 2 év elteltével megvizsgálták és megállapították, hogy a sópótlót használóknál 40%-kal kisebb valószínűséggel alakult ki magas vérnyomás, mint a hagyományos sót használóknál. Hozzátették, hogy a sópótlók fogyasztók körében nem növekedett meg az alacsony vérnyomás fellépése - ezek az eredmények tehát arra utalnak- hogy ezen készítmények étrendbe való beépítése optimális szinten tarthatja a vérnyomást és potenciálisan csökkentheti a szív-és érrendszeri betegségek fellépésének kockázatát.
Mennyi sót lehet biztonsággal fogyasztani?
Az FDA azt javasolja, hogy egészséges felnőttek 2300 mg-ban maximalizálják a napi nátrium-bevitelt: ez körülbelül egy teáskanál sónak felel meg. Ezzel szemben a felnőttek napi ajánlott kálium bevitele több: férfiaknál 3400 mg, még a nőknek 2600 mg.
Vajon mindenkinek biztonságosak a sópótlók?
Bár a sópótlót használatának egyértelmű előnyei vannak - főleg a magas vérnyomással küzdők esetén-, érdemes további kutatásokat végezni. Használatuk ugyanis kockázatokkal járhatnak azoknál az embereknél, akik olyan állapotokkal küzdenek, melyek károsítják a kálium-kiválasztást (például vesebetegségben, szívelégtelenségben).
Ne csak főzésnél figyeljen a nátrium mennyiségére
A kutatók a tanulmány kiegészítéseként megemlítették, hogy érdemes figyelembe venni azt, hogy különböző országokban honnan származik a nagyobb natrium-bevitel. Kínában például abból, hogy főzés során sok sót adnak az ételekhez, míg pl. az Egyesült Államokban a nátrium bevitelének közel 70%-a a feldolgozott élelmiszerek vagy a gyorséttermi ételek fogyasztásából származnak. Éppen ezért esetükben ennek redukálására is kéne figyelni a sópótlók használata mellett.
Mindezek mellett fontos megjegyezni, hogy a vérnyomás, valamint a szív-és érrendszer egészsége szempontjából gondoskodni kell az összes főbb makrotápanyag megfelelő szintjéről is, valamint érdemes tudni, hogy az alapvetően egészségtelen táplálkozásban egyetlen csere (jelen esetben a só pótlás) nem tudja kiváltani a szívbarát étkezés többi részének fontosságát!
Ezekkel csökkentheti a só bevitelét a mindennapokban
- Ne vásároljon feldolgozott élelmiszereket.
- Kerülje a gyorséttermi ételeket.
- Használjon több zöldfűszert.
- Citrusfélék hozzáadásával plusz ízt és mélységet adhat ételeinek, így kevesebb sóra
- lehet szüksége.
- Vásárláskor figyeljen arra, hogy az élelmiszer címkéjét.
- Kerülje a magas sótartalmú szószok használatát (például szójaszósz).
- Ne tartsa a sót a konyha asztalon (így elkerülheti, hogy egyből odanyúljon).
egeszsegkalauz.hu
(Kép: pixabay.com)