Beruházások zsinórban – A fejlődés költségvetése
A tavalyinál mintegy 10 milliárddal többől, 26,5 milliárd forintból gazdálkodik idén Nagykanizsa. A költségvetés hatvan százalékát fejlesztésekre, beruházásokra fordítja a város: többek között rendelők, óvodák, bölcsődék és utak újulnak meg, elkezdődik az ipari park bővítése, illetve a sportcsarnok s a versenyuszoda építése, valamint a ferences kolostor turisztikai átalakítása is.
Dénes Sándor: Az élet minden területére jut pénz
Tavaly 17 milliárdos volt a büdzsé, az idén 26,5 milliárd forint áll rendelkezésre Kanizsán. Az utóbbi jó pár évben – mióta az intézményrendszer nagy része állami fenntartásba került – nem volt ennyi pénz a költségvetésben. Ez annak köszönhető, hogy számos beruházásra támogatást kapott a város, fogalmazott Dénes Sándor polgármester, hozzátéve: ennek a summának 40 százaléka a működést, hatvan százaléka a fejlesztéseket szolgálja.
– A független könyvvizsgálói jelentés is megállapította, hogy pénzügyileg stabil a költségvetés, igaz, akárcsak az elmúlt években, takarékos és ésszerű gazdálkodást követel, de ez egyébként is természetes – szögezte le, hozzátéve, az élet minden területére jut pénz, így a város tisztaságára, a közvilágításra, a tömegközlekedésre, a kultúrára, a sportra és a szociális szférára, továbbá az óvodai, bölcsődei nevelésre, vagyis mindazokra a feladatokra, amelyek a kanizsaiak számára fontosak.
Nagykanizsa mintegy 3,8 milliárd forintos adóbevételt tervez erre az évre, adóemelés nem lesz, mint ahogyan hitelt sem vesz fel a város.
A közgyűlés 11 igen és egy nem szavazattal, két tartózkodás mellett fogadta el a fejlődés költségvetését, amely a Modern Városok Program és a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) már lehívott vagy megítélt támogatásait is tartalmazza.
Idén 1,9 milliárd forintból utak, járdák, hidak is megújulnak (Fotó: Gergely Szilárd)
Dénes Sándor a fontosabb beruházások közül kiemelte az utak, járdák felújítását, építését. Erre eddig évente mintegy 90 millió forintot fordítottak saját forrásból, egy tavalyi kormányzati döntéssel azonban most 1,9 milliárd forintot költhetnek, ami meglátszik majd a városon.
– A TOP-keretből idén bölcsőde- és óvoda-felújításokat indítunk, utóbbi intézmények közül a Kossuth térit és a palinit korszerűsítjük – sorolta a polgármester. – Az egészségügyi beruházások terén teljesen megújul a fogászat, a Nagyrác utcai rendelő, a Csengery úton pedig gyermekorvosi rendelő épül. Idén elkezdődik a Zöld város – zöld Nagykanizsa projekt, ami további belvárosi terek rekonstrukcióját, megszépítését jelenti, s kiépül a kerékpárút a Csótóig.
A Modern Városok Programban három beruházás munkálatai kezdődhetnek meg 2018-ban. Hozzálátnak a régóta vágyott, a kulturális életet is szolgáló sport- és rendezvénycsarnok, valamint a nemzetközi normáknak megfelelő versenyuszoda építéséhez, továbbá a ferences kolostor turisztikai megújításához.
A büdzsét tanulmányozva több, pénzben ugyan nem ekkora volumenű, ám nagyon fontos célokat és hozzá rendelt forrásokat is találunk. Például a Bursa Hungarica felsőoktatási ösztöndíjpályázathoz 8 millió forintot különít el a város, támogatva a tehetséges, de szerényebb körülmények között élő fiatalok továbbtanulását. További három millió pedig azoknak jut, akik a Pannon Egyetem kanizsai campusán készülnek első diplomájuk megszerzésére.
A munkahelyteremtést 50 milliós keretből támogatja a város, a verseny- és élsportra 62, a diáksportra 17 millió forintot hagytak jóvá a képviselők, a kulturális keret idén is 20 milliós.
Mindezek mellett létrehozott a közgyűlés egy egészségvédelmi keretet, amelyből prevenciós programokat finanszíroz, s szerepel a tételek között a hétvégi állatorvosi ügyelet költsége is. Az is kiolvasható a rendeletből, hogy idén tovább bővül a térfigyelő kamerarendszer, növelve a polgárok biztonságát, amire 20 millió forintot szán a testület. Játszóterekre 10, a Csótóra 25 milliót költ az önkormányzat 2018-ban.
Péter Árpád
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Lokálpatrióta Hetilapban jelent meg. A megjelenés időpontja: 2018.02.23.