Kanizsán is megemlékeztek a bányászokról
Az olajiparhoz kötődő szakszervezetek és intézmények képviselői hajtottak fejet ma délelőtt a nagykanizsai bányász szobornál. A Berzsenyi lakótelepen található emlékművet minden évben szeptember első vasárnapjának környékén koszorúzzák meg, akkor felgyullad a láng is, amely a reményt szimbolizálja.
Zalát a magyar olajipar, a bányászat bölcsőjének mondják – ebben Nagykanizsának is hosszú éveken keresztül kiemelt szerepe volt – az elmúlt évtizedekben hangsúlyosabban, mint manapság. A szakma két ünnepnapot tart nyilván, ezek közül az egyik szeptember első vasárnapja, amikor az ágazatban dolgozók megemlékeznek a munka közben elhunytakról, valamint megünneplik azt, hogy van még bányászati ipar az országban.
–Ennek az ’50-es évektől volt kiemelt szerepe, ilyenkor kapták meg a bányászok a bányásznapi jutalmat. Ezért ezek a napok nagyon vidáman teltek akkoriban. Most sem szomorkodunk. Visszaemlékezünk azokra a munkatársainkra, akik már nem lehetnek velünk, illetve felelevenítjük azokat a sikereket, amik az elmúlt 50-100 évben megestek a bányászatban, elsősorban itt Nagykanizsán, a kőolaj- és földgázbányászatban – hangsúlyozta Török Károly, a OMBK Egyesület, Kőolaj- Földgáz- és Vízbányászati Szakosztály, Dunántúli Helyi Szervezete elnöke.
A nagykanizsai szobor a bányászat emlékének megőrzése mellett mást is szimbolizál. A gázláng Török Károly szerint hasonlatos az olimpiai lánghoz.
– A reményt jelképezi számunkra. Amíg ég a gázláng, amíg évenként meg tudjuk gyújtatni, addig azt szimbolizálja, van még a környéken olajbányászat, termelünk még kőolajat és gázt – tette hozzá Török Károly.
A csendes ünnepség végén a résztvevő olajipari szervezetek és intézmények helyezték el koszorúikat a nagykanizsai emlékműnél.
V,A,
(Borítókép: Kanizsa TV)