Tehetséggondozás felső fokon…
A Kanizsai Zeneiskoláért Alapítványt 31 éve, 1992-ben alapította az OTP Bank Dél-dunántúli Régió nagykanizsai fiókja azzal a céllal, hogy az akkori városi zeneiskolát támogassák. Koncerteket, rendezvényeket szervezzenek, a zeneiskola működéséhez szükséges tárgyi feltételeket megteremtsék és versenyeztetéshez segítsék a diákokat.
Az alapítvány tevékenységéről Baráth Adrien, a Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója elmondta: Az alapítvány keretein belül két együttes működik, az Orff Ütőegyüttes és a Kanizsa Big Band. Mind a kettő régi múltra és nívós koncertekre tekinthet vissza. Az Orff jövőre, 2024-ben lesz 30 éves. Már nagyon készül a jubileumára a csapat. Az alapító Bücs Angéla után Fekete Melinda Zsófia vette át az együttes vezetését. Az iskola és az alapítvány közös együttese, hiszen az alapítvány vállalja be a működésükhöz szükséges különböző költségeket.
A 2005-ben alakult, Vámos Béla által vezetett, jazz zenét játszó Kanizsa Big Band is nagy népszerűségnek örvend a városban. Tagjai 2022-ben megkapták a Zala Megyei Prima díjat, illetve a Nagykanizsai Civil Kerekasztal az Év Civil Szervezete díjat adományozott számukra. A Vendégségben a Kanizsa Big Band-nél koncertsorozattal évente 2-3 alkalommal lépnek fel. A hagyományos karácsonyi jazz koncertjük is mindig telt házas közönséget vonz a HSMK-ba. Meghívást kaptak július 14-én az Őrségi Fatemplom Fesztiválra, 21-én pedig Bajára, ahol a Városházi Esték programban Berki Tamás jazz-énekessel adnak koncertet.
Figyelmet fordít az alapítvány a tehetséggondozásra is. Művészeti versenyeket szerveznek ebből a célból. Ilyen például a Zalai Regionális Népzenei Verseny, amit a Bojtár Népzenei Egyesülettel és a művészeti iskolával kétévente szervezünk meg. A szintén két évente, immár 16. alkalommal, áprilisban megrendezett Területi Négykezes versenyen 21 páros vett részt. Országos szervezésű az online kis zeneszerző verseny, melyre az ország különböző területeiről 116 diák 130 pályaművet küldött be. A covid után végre újraindult a zeneovi is heti egy alkalommal, a 30 perces foglalkozások ingyenesek, melynek már látszik az eredménye, hisz több szülő jelezte, hogy ovi után beíratják a gyerekeket a zeneiskolába.
A novemberben megrendezésre kerülő alapítványi koncertre – melyen az iskola zenei csoportjai, zenekarai, néptáncosai, balettosai mutatkoznak be –, évről-évre nagy az érdeklődés. A nívós klasszikus balett estet tovább építve decemberben a balett táncosok egy Diótörő estet mutatnak be, szintén a HSMK-ban. Az évi képzőművészeti tárlatunk mellett az online térben is láthatók a kiállításaink, melyek természetesen visszanézhetők. Az alapítvány a támogatásokból és az adók 1-%-ból működik, de vannak olyan zenét, művészeteket kedvelő személyek, cégek is, akik egy meghatározott programra ajánlják fel a támogatásukat. Így jöhetett létre a big band karácsonyi koncertje is már több alkalommal.
Mostanában a város önkormányzata az egyik fő támogatónk. A Kulturális Alap pályázata révén jutunk olyan összegekhez, mellyel az alapítvány céljait, programjait tudjuk segíteni - fogalmazott Baráth Adrien.
BAKONYI Erzsébet