Átadták az ünnepi kitüntetéseket
A néhai feltaláló és lokálpatrióta Schless István, valamint Szakacsits Szabolcs üzletember kapott díszpolgári címet az ünnepi közgyűlésen. Az eseményt 2019 után tudták ismét egyszerre megrendezni a Város Napjával.
Az idei ünnepi közgyűlést az Eraklin Táncklub Egyesület növendékeinek műsora nyitotta, majd a testvér és partnervárosok delegációinak köszöntése következett. Városunk az idei évben négy évfordulót is ünnepelhet a határon túli városokkal ápolt viszonyában, Kovásznával 30, Gleisdorffal, Biháccsal és Ptujjal pedig 15 éve létesült a diplomáciai kapcsolat. Ünnepi köszöntőjében Balogh László polgármester úgy fogalmazott, Nagykanizsa csaknem 800 éves történetéhez ez az egyetlen közgyűlés, ami méltó, mert ilyenkor minden a múlt, a jelen és a jövő ünnepléséről szól.
– Az ünnep lecsendesíti életünk olykor háborgó hullámvetéseit, hogy személyes problémáink körforgása helyett kitárja nekünk egész közösségünk széles horizontját. Felülemel, azért, hogy olykor láthassuk honnan jöttünk, hol tartunk és hová vezet az utunk, hogy újra megkaphassuk az azt értékmérőt, amely közel 800 év távlatából mutatja meg valós helyünket – emelte ki ünnepi beszédében Balogh László, Nagykanizsa polgármestere.
A közgyűlés összesen 15 kitüntetést osztott ki az est során. Gábris Jácint az OKISB elnöke stábunknak elmondta, a díjazott névsor meghatározásakor a bőség zavarával is küzdött az önkormányzat, annyian vannak, akik valamilyen kimagasló teljesítménnyel öregbítették a város hírnevét.
– Megint bebizonyosodott, hogy annyi-annyi tehetséges ember dolgozik itt, és olyan múlttal rendelkező emberek, akik méltán megérdemlik ezeket a kitüntetéseket, hogy büszkék lehetünk rájuk. Azt gondolom, hogy méltóképpen sikerült ezt a napot is megérnünk és méltóképpen zajlott le ez az esemény –hangsúlyozta Gábris Jácint, az OKISB elnöke.
Összesen heten érdemelték ki a Nagykanizsa Megyei Jogú Város Címere kitüntető címet, köztük Horváthné Gelencsér Edit. A HSMK nyugalmazott igazgatója a kanizsai kultúrájáért végzett négy évtizedes munkájáért érdemelte ki a címet.
– Nagyon köszönöm Nagykanizsa Megyei Jogú Városnak ezt az elismerést. Úgy érzem, hogy ezzel a kultúra területén dolgozó kollégáimat is elismerték és rajtam keresztül a Hevesi Sándor Művelődési Központ munkáját és az itt dolgozó kollégákét is ezzel az elismeréssel – emelte ki Horváthné Gelencsér Edit, nyugalmazott népművelő.
Karosi Lászlónét a daganatos betegségekkel élők felkarolásában nyújtott segítségért díjazták.
– Saját indíttatásból történt az egész egyesület megalapítása, azért, hogy mi felöleljük az embereket. Ma már elmondhatom, hogy a munkánk az egyesületben a túlélés. Fontos az, hogy mindenki bízzon a másikban, bízzunk abban, hogy meg fogunk gyógyulni. Tudjuk, hogy az orvosok csodákra nem képesek, de megpróbáljuk a lehetetlent is, mert élni akarunk – nyilatkozta Karosi Lászlóné, a Napfény Rákbetegek és Hozzátartozóik Nagykanizsai Egyesületének elnöke.
Az év vállalkozása elismerést összesen három vállalkozásnak ítélték oda. A kis – és középvállalkozások kategóriában Anek Judit fodrász munkáját ismerték el. A díjazott szerint fontos, hogy amennyiben a lehetőség adott, akkor olyan területen kell dolgozni, amely az ember szenvedélyévé válik, és ahol tovább fejlődhet.
– 40 éve vállalkozó vagyok már, idestova. Szövetkezeti üzletben is dolgoztam, és 35 éves tanulói munkásságom is van, tehát tanulókat képeztem. Úgy gondolom, hogy ez a munka az, aminek köszönhetem, hogy itt lehetek ma – fogalmazott Anek Judit fodrász.
A közgyűlés két díszpolgári címet adományozott idén. A Nagy-Magyarország emlékmű adományozója Schless István posztumusz kapta meg az elismerést. Szakacsits Szabolcsot a kultúra és tehetséggondozás támogatásáért, valamint az informatika és a nemzetközi kutatásfejlesztés területén elért sikerekért terjesztették fel a címre. A vállalkozó hosszú időt töltött Finnországban, kanizsai kötődése azonban mindig is fontos volt számára.
– Mindig gyakran látogattunk haza Nagykanizsára, gyakorlatilag amikor megérkeztünk Magyarországra, egyből Kanizsára jöttünk. Nem sok időt töltöttünk az ország más területén, most, hogy már itt élünk, van időnk felfedezni az országot, de itt élünk Nagykanizsáért – árulta el Szakacsits Szabolcs, a Tuxera elnöke.
Az ünnepélyes esemény a zeneiskola tanárai alkotta MeArMa Trio műsorával zárult.
K.T.
(Borítókép: Horváth Zoltán)
A díjazottak
Nagykanizsa Megyei Jogú Város Címere kitüntető címben részesült:
– Szolnok Ferenc, a Zala Megyei Cigány Civil Szervezet elnöke
– Karosi Lászlóné, a Napfény Rákbetegek és Hozzátartozóik Nagykanizsai Egyesületének elnöke
– Wilheim Dávid, a DaCrema Fagyizó cukrásza
–Gyanó Szilvia, a Thúry György Múzeum néprajzos - fő múzeológusa
–Halmos Ildikó, a Honvéd Kaszinó igazgatója
– Horváthné Gelencsér Edit, nyugalmazott népművelő
– Balogh József, nyugalmazott állampolgár a megalkuvás nélküli hazaszeretet elismeréseként
Az év vállalkozása kitüntető címben részesült
– Anek Judit fodrász, egyéni vállalkozó (kis - és középvállalkozások kategóriában)
– Moór Kft. (kis és középvállalkozások kategóriában)
– HEAT-Energy Kft. (nagyvállalkozások kategóriában)
Nagykanizsa Városért kitüntető cím:
– Tüttő István, Nagykanizsa egykori polgármestere
– Papp Ferenc, a Hevesi Sándor Művelődési Központ nyugalmazott igazgatója
– A Tungsram SE Nagykanizsa sportegyesülete
Nagykanizsa Megyei Jogú Város díszpolgári címe kitüntetésben részesült
– Schless István feltaláló és lokálpatrióta (posztumusz)
– Szakacsits Szabolcs, vállalkozó.