Elődeik előtt hajtottak fejet a Hölgyklub tagjai

facebook megosztás

Történelmi előadással és zenés műsorral emlékeztek a nagy női elődökre szerda délután a Honvéd Kaszinóban. Kunics Zsuzsanna történész-muzeológus előadásában az egykori kanizsai nőegyletek munkájára hívta fel a figyelmet.

Az 1800-as években négy jótékonysági nőegylet működött Nagykanizsán, amelyek jelentős karitatív munkát végeztek. Több száz bált, kiállítást, zenés estét, gyermeknapot szerveztek. A pezsgő kulturális életből származó bevételeket pedig mind a rászorulók megsegítésére fordították.

– Az összes ilyen rendezvényt azért szervezték, hogy a bevételből utána jótékony célra tudjanak áldozni. Árva leányoknak külön kiházasítási alapot hoztak létre, árva gyerekeket támogattak. Amit a legjelentősebb intézményünknek szoktunk mondani, ezt mai szemmel is el tudjuk képzelni, hogy milyen nagy dolog, hogy naponta 300-400 gyereknek adtak ingyen ebédet, emellett betegeknek, szegényeknek is, ez az 1888-tól működő Szegények Tápintézete, tehát egy népkonyha volt –árulta el Kunics Zsuzsanna, a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa.

A népkonyhát az Izraelita és a Keresztény Jótékony Nőegylet közösen mintegy 30 évig üzemeltette. Büki Pálné, a Hölgyklub vezetője elmondta, ma már nincs ilyenre lehetőségük, de szívükön viselik a város és annak lakóinak életét.

– Ma már nem tudjuk azt tenni, hogy népkonyhát működtetünk, mert mások a körülmények. De azt igen, hogy ennek a háznak is oszlopos tagjai legyünk, meg azt is, hogy idősügyi klubokat segítsünk. Sajnos az idősügyi klubok egy része már nem működik a pandémia következtében, de amelyik még működik, azokat felkaroltuk –hangsúlyozta Büki Pálné, a Hölgyklub vezetője.

Ilyenek például a Kórház Klub, a Napfény Klub, és az újonnan alakult Napraforgó Klub. A Hölgyklub által szervezett eseményen a Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Alapfokú Művészeti Iskola diákjai is felléptek.

SZ.F.

(Borítókép: Kanizsa TV)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.